Διατροφή Πως ζητάω τη βιταμίνη Ε στα pet shop;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης HaRdKoR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

HaRdKoR

PB New Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2014
Μηνύματα
41
Πόλη
Βόλος
Παιδιά είμαι καινούργιος στο "επάγγελμα" και θα ήθελα να μάθω πως ζητάω τη βιταμίνη Ε στα pet shop. Αν προτιματε καποια συγκεκριμένη μάρκα και την τιμή του προϊόντος. Επίσης αν γνωρίζετε κατι για το ζίνζερ και αν είναι κατάλληλο για καναρινάκια.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Υπάρχει και αυτό Nekton E και βιταμίνη Ε καθαρή... Και ανάλογα τη μάρκα που δουλεύει ο πετσοπάς, το αντίστοιχο προιόν (π.χ. Beaphar wheat germ oil vit. e - oleovita Tafarm- Raff vit. E - Fertivit Oropharma πολυβιταμινούχο για την αναπαραγωγή/γονιμότητα...)
Υπάρχει πάντως και σε διάφορους σπόρους η ξηρούς καρπούς όπως το αμύγδαλο (φυσικά θρυμματισμένο ανάλατο, τα καρύδια, στον ηλιόσπορο, στον παπαρουνόσπορο αλλά και στο φύτρο σιταριού η στο σιτέλαιο)
Για το τζίντζερ δεν ξέρω κάτι, αλλά σα ρίζα που είναι, αν το τρίψεις π.χ. στην αυγοτροφή δεν θα'χουν πρόβλημα να στο φάνε και καλό θα τους κάνει (όπως και το γκότζι μπέρυ, κράνμπερι κ. Α. ) .υπάρχουν όμως τόσα δικά μας αξιόλογα βότανα και χορταρικά (π.χ. ιπποφαές, μπρόκολο, αγριοράδικο, τσουκνίδα.. Αλλά και ρίγανη, θυμάρι, βασιλικός, γλυκάνισο, δίκταμο κ. Α. ) που νομίζω καλύπτουν τις ανάγκες των πουλιών μας και με το παραπάνω .
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τη βιταμίνη Ε τη θέλεις φαντάζομαι για να κάνεις προετοιμασία αναπαραγωγής, έτσι; Υπάρχουν αρκετά σκευάσματα για αυτή τη δουλειά, τα περισσότερα από τα οποία είναι πολυβιταμίνες με υψηλότερο ποσοστό βιταμίνης Ε από ότι έχουν οι υπόλοιπες πολυβιταμίνες. Υπάρχουν για παράδειγμα η Ferti-vit Orlux η Nekton E και άλλες. Με μια πλούσια διατροφή όμως και ίσως μια κοινή πολυβιταμίνη για λίγο διάστημα, θα είσαι μια χαρά.

Για το τζίντζερ δεν γνωρίζω. Εμένα μου αρέσει πολύ πάντως. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αναλόγως... Από 5 εώς και 15 ευρώ.. Έχει να κάνει με την μάρκα που θα πάρεις..
 
Τη βιταμίνη Ε τη θέλεις φαντάζομαι για να κάνεις προετοιμασία αναπαραγωγής, έτσι; Υπάρχουν αρκετά σκευάσματα για αυτή τη δουλειά, τα περισσότερα από τα οποία είναι πολυβιταμίνες με υψηλότερο ποσοστό βιταμίνης Ε από ότι έχουν οι υπόλοιπες πολυβιταμίνες. Υπάρχουν για παράδειγμα η Ferti-vit Orlux η Nekton E και άλλες. Με μια πλούσια διατροφή όμως και ίσως μια κοινή πολυβιταμίνη για λίγο διάστημα, θα είσαι μια χαρά.

Για το τζίντζερ δεν γνωρίζω. Εμένα μου αρέσει πολύ πάντως. :)

Έχω ξεκινήσει μια βδομάδα τώρα την προετοιμασία. Τους παραχωρώ σφιχτό αυγουλάκι, μαρούλι, ζοχάρια, αυγοτροφή είτε δικιά μου είτε έτοιμη και τώρα θέλω να προχωρήσω λίγο παραπέρα.

Υ. Γ. Τα αρσενικά μου έχουν κόψει κατά το ήμιση το κελάηδημα απο τότε που τα έβαλα με τις θηλυκιές. Ψάχνονται αρκετά αν και ακόμα δε τις βλέπουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έχεις ακόμα καιρό μέχρι να πυρώσουν! Τα έχεις μέσα ή έξω; Σε τι θερμοκρασία;

Γιατί δε δίνεις αποκλειστικά και μόνο τη σπιτική που είναι πολύ πιο υγιεινή; :)
 
Σε μια παλιά αποθήκη πλήρως στεγασμένη δίχως όμως τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Τα περισσότερα πρωϊνά τα βγάζω και έξω. Όσον αφορά την αυγοτροφή είναι μέρες που τρελαίνομαι στο διάβασμα και δε προλαβαίνω για κάτι καλύτερο απο το έτοιμο.
 
Ανάργυρε πρέπει να αποφασίσεις που θα τα έχεις τα καναρίνια... Είτε μόνιμα μέσα είτε μόνιμα έξω... Το μέσα έξω δεν τους κάνει καθόλου καλό! Οι εναλλαγές στη θερμοκρασία σε τόσο ευαίσθητους οργανισμούς μπορεί να αποβεί μοιραία... Και στην αποθήκη να υποθέσω δεν βλέπουν και ήλιο... ☹ Καλύτερα θα ήταν να τα έχεις μόνιμα έξω προστατευμένα από αέρα βροχή και αρπαχτικά φυσικά! Αλλά προς το παρόν άστα εκεί που τα έχεις γιατί έχουν συνηθίσει αυτές τις θερμοκρασίες... Και επίσης με την μεταφορά που κάνεις στα κλουβιά στρεσάρονται που δεν πρέπει και ειδικά στην περίοδο αναπαραγωγής...

Εφόσον δεν έχει υψηλές θερμοκρασίες στην αποθήκη θα αργήσουν να πυρώσουν... Υπομονή!
 
Στην αποθήκη στεγάζεται ο λέβητας. 16-17 βαθμούς τους πιάνει. Φώς έχουν τόσο τεχνητό όσο και φυσικό. Η οροφή είναι από διάφανο υλικό και υπάρχουν και παράθυρα στους τρεις τείχου + το φώς που μπαίνει από την πόρτα... Οπότε μάλλον δε θα αργήσουν...
 
Οι ακτινοβολίες μπορεί να περνάνε αλλά η βιταμίνη D μένει στο τζάμι ας πούμε... Είναι μαι βιταμίνη πολύ σημαντική για τα καναρίνια και τα βοηθάει στο να απορροφήσουν το ασβέστιο! Τέλος πάντων! Φιλική συμβουλή μην τα μπαινοβγάζεις.. Ένας άλλος φίλος στο φορουμ τα μπαινοβγαζε και του πέθαναν 4...
Σου εύχομαι καλή τύχη στην προσπάθειά σου!
 
Στην αποθήκη στεγάζεται ο λέβητας. 16-17 βαθμούς τους πιάνει.
Κάποιες φορές σε τέτοιους χώρους υπάρχει διαρροή καυσαερίων και γι' αυτό δεν είναι και οι πιο κατάλληλοι για να φιλοξενούν πουλιά. Ακόμη και μικρή ποσότητα αυτών των αερίων μπορεί να σκοτώσει τα πουλιά.
 
Γεια σου, καλώς ήρθες για την Ε μπορείς να διαβάσεις το παρακάτω:

Για το ginger, πληροφορίες από τον φίλο jk21
το τζιντζερ εχει αντικοκκιδιακες και οχι μονο ιδιοτητες
eismv.org/IMG/pdf/OYEBANJI_RASPA_7_S_2009_p135-138.pdf
arpnjournals.com/jabs/research_papers/rp_2010/jabs_0110_175.pdf

Ό,τι άλλο χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top