Αναπαραγωγή Πως θα αποτρεψω την Λινα μου απο την γεννα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lina

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2016
Μηνύματα
526
Πόλη
Ιωάννινα
Φιλοι μου η λινα μου μαλον θελει κ παλι να ζευγαρωσει εδω κ ενα μηνα δηλ. Τελευταια σαν να μου αδυνατισε κιολας γιατι δεν μου τρωει οπως πρωτα. Ολο αυτο με εχει κουρασει θα καταφερει να γενησει η θα εχουμε παλι καμια δυστοκια κ τι θα κανουμε. Πιστευετε οτι μπορω να κανω κατι τωρα; Σουπιοκοκαλο της εχω αλλα δεν το εχει αγγιξει ποτε γι αυτο της ριχνω στο νερακι λιγο ασβεστιο βιταμινες κ βιταμινη D. Απο τροφη τρωει μονο ηλιοσπ αντε κ κανα φυστικι.λιγο μανταρινι μαρουλι κ μηλο. Τι αλλο να κανω;να της βαλω φωλια η θα της κανω κακο
 
Αν έχει αδυνατίσει δεν είναι φρόνιμο να μπει σε αναπαραγωγή.
Μήπως όμως το πουλί έχει κάτι άλλο και όχι πως θέλει να ζευγαρώσει;
Πόσο και κάθε πότε της χορηγείς ασβέστιο; Δεν πρέπει να το παρακάνουμε με αυτό.
Μας λες δυο λόγια για την προηγούμενη περιπέτεια της;
 
Μαρακι μου ειναι σιγουρο πως θελει να ζευγαρωσει απο τα χαδακια κ τα φιλακια που θελει ολη την ωρα ασχετα αν την αποθαρυνω. Μεσα στο νερακι της ριχνω ενα τριμα απο χαπι ασβεστιου ανθρωπινο (τα εμπιστευομαι περισσοτερα απο τα κτηνιατρικα ισως κ λογω επαγγελμ)καθε 3-4 μερες. τετοια εποχη περυσι ειχε παθει δυστοκια τελικα με τη βοηθεια της κτηνιατρου καταφερε να γεννησει αλλα μας πηρε τουλαχιστον 1 μηνα μεχρι να συνελθουμε γι αυτο τρεμω στη σκεψη οτι μπορει να τραβηξουμε τα ιδια
 
μοναχουλι το εχω πολλες φορεσ σκεφτηκα να της βρω συντροφο αλλα φοβομουν την γεννα κ οτι με τις συνεχομενες γεννες εξασθενει. εσυ Μαρακι μου τι γνωμη εχεις μηπως πρεπει να της βρω εστω ενα αλλο παπαγαλακι.;αρα τωρα να της δινω κ λιγα αμυγδαλα γιατι με το σουσαμι ειναι μαλωμενη
 
Την αφήνεις ελεύθερη; Πετάει; Γυμνάζεται; Την βλέπει ήλιος;
Γιατί είναι και αυτοί παράγοντες που αν εκλείπουν μπορεί να οδηγήσουν σε δυστοκία.
 
Ελευθερη; Με το παραπανω αυτη τη στιγμη ειναι πανω στην τηλεοραση. Αλλα οχι τωρα το χειμωνα δεν την βγαζω στον ηλιο ποιον ηλιο δηλ αυτος ο ηλιος ειναι με δοντια. Θα μου πουντιασει το καημενο μου
 
Α εντάξει τότε, μια χαρά!
Κανένα καλαμπόκι δεν τρώει; Καρότο;
 
το καροτο δεν της αρεσει αλλα καλαμποκι στεγνο δεν της εχω δωσει μονο σε καποια τροφη που της επερνα κ ειχε δε νομιζω να καταφερνει να το φαει. Φρεσκο δεν σκεφτηκα να της παρω απο το super market να δοκιμασω
 
Back
Top