Φροντίδα Πως θα εξημερωσω το κοκατιλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ειναι αναγκη να κανω μπανιο το κοκατιλ μου;

Εχω ενα προβλημα. Το κοκατιλ μου το πηρα πριν τρεις μερες και δεν ειναι εξημερωμενο. Πρεπει να το κανω μπανιο η θα με δαγκωσει;
 
Μην το πιάσεις γιατί θα σε δαγκώσει. Πάρε ένα ψεκαστήρι και ρίχτου απαλά με τη μορφή βροχούλας. Βγάλε όμως πρώτα τις τροφές από μέσα για να μην πιάσουν υγρασία και χαλάσουν.
 
Θελω να μαθω πως.Α! Και κατι ακομα. Το μπανιο ειναι για την ευχαριστηση του πουλιου η για την καθαριοτητα;
 
το μπανιο ευχαριστει και το ιδιο το πουλι αλλα συναμα φευγουν οι σκονες και το φτερωμα γινεται πιο φωτεινο και λαμπερο...
οσο για την εξημερωση του κοκατιλ σου κοιτα εδω ειναι με αλλη ρατσα αλλα ισχυουν τα ιδια πραγματα:
https://community.petbirds.gr/threads/Εξημέρωση-Παπαγαλίνας.2352/
 
Το μπανιο ειναι για την υγιεινη του πουλιου πρωτα απ'ολα, καθως καθαριζεται ετσι το φτερωμα, φευγει η μεγαλυτερη ποσοτητα σκονης που παραγεται απο τα φτερα οπως και τυχον κολλημενες ουσιες πο την τροφη η ακαθαρσιες και βοηθαει το πουλι να μπορει να καθαρισει τα φτερα του με το ραμφος του. :) Τα περισσοτερα πουλια το ευχαριστιουνται πολυ! Αλλα λιγοτερο οταν τα κανουμε μπανιο εμεις, αλλα ολα τα πουλια εχουνε τις ωρες που θελουνε το μπανιο τους. Αν βρουμε ποτε εχουνε την καταλληλη διαθεση τοτε σιγουρα ξετρελαινονται! :D
 
Back
Top