Αναπαραγωγή Πως θα ζευγαρώνατε εσείς αυτά τα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Volt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Volt

PB New Member
Εγγραφή
18 Απρ 2021
Μηνύματα
61
Καλησπέρα!
Θέλω να κάνω ένα πλάνο για τον Μάρτιο.
Πως θα ζευγαρωνατε εσεις; Από 1 έως 4 είναι θυληκα και από το 5 μέχρι το 7 αρσενικά.
Το 7 και το 3 μου δώσανε γαυρια το 1 και το 6
 

Συνημμένα

  • IMG_20211023_130632.webp
    IMG_20211023_130632.webp
    47,8 KB · Προβολές: 72
  • IMG_20211023_130604.webp
    IMG_20211023_130604.webp
    67,1 KB · Προβολές: 71
  • IMG_20211023_130521.webp
    IMG_20211023_130521.webp
    18,1 KB · Προβολές: 96
  • IMG_20211023_130501.webp
    IMG_20211023_130501.webp
    32,1 KB · Προβολές: 96
  • IMG_20211023_130435.webp
    IMG_20211023_130435.webp
    60,3 KB · Προβολές: 99
  • IMG_20211023_130309.webp
    IMG_20211023_130309.webp
    64,5 KB · Προβολές: 97
  • IMG_20211023_130230.webp
    IMG_20211023_130230.webp
    50,7 KB · Προβολές: 96
@Stavros ελπίζω μέχρι τότε να έχουν επανέλθει!
Μου τα χάρισε ένας παππούς αύτα τα δυο που πλέον δεν μπορεί να τα προσέξει... Είμαι αισιόδοξος με την προσοχή που τα δείχνω ότι θα επανέλθουν.
Σταυρό το 4 οντως το είδα έτσι και το λυπήθηκε η ψυχή μου και το πήρα από τον παππού αλλά το 2 γιατί λέτε είναι άρρωστο; Δεν μου δείχνει τέτοια συμπτώματα.(εννοείται ότι τα έχω σε καραντίνα).
 
αλλά το 2 γιατί λέτε είναι άρρωστο;
Οι κρεμασμένες φτερούγες είναι ένδειξη κακής φυσικής κατάστασης ή και πρώιμο σημάδι ασθένειας.

Είμαι αισιόδοξος με την προσοχή που τα δείχνω ότι θα επανέλθουν.
Το εύχομαι και όπου χρειαστείς τη βοήθειά μας, εδώ είμαστε. Απλά βρίσκω λίγο πρώιμη τη συζήτηση για αναπαραγωγή, δεδομένης της τωρινής εικόνας που δείχνουν τα πουλιά.
 
Πως θα ζευγαρωνατε εσεις
Το 2 ή το 3 με το 5 ανάλογα τι χρώματα θες να βγάλεις. Προς το παρον ασχολήσου με τις ασθένειες που φενεται να έχουν.
 
Παντελή τι χρώματα να βγάλει ; Αυτά ούτε μπορούν να πουν από που κρατάει η σκούφια τους . Απλά όπως σωστά είπε ο Σταύρος να τα προσέξει όσα είναι καλά και δυνατά πουλιά να βάλει σε αναπαραγωγή . Έτσι για να του περάσει το μικρόβιο ... ένα ζευγαράκι υγιές , να πάρεις τέσσερα - πέντε πουλάκια δικά του και πάμε παραπέρα . Σωστή εκτροφή δεν γίνεται με το να μαζεύει ότι υπάρχει ένθεν κακείθεν . Τα λέω με μεγάλη συμπάθεια και να μην παρεξηγηθούν όσα λέω λόγο του μέσου (pc) . Τα πουλάκια όλα είναι διαφορετικά όλα μεταξύ τους . Άρα πάμε για κοινά πουλάκια που θα έχουμε βγάλει ¨ εμείς ¨ . Εντάξει έως εκεί όμως , δεν γεμίζουμε ζευγαρώστρες και μεθαύριο , γιατί ψυχομαχεί αυτό , γιατί δεν γεννάει εκείνο και γιατί μαδάει το άλλο. Μελένε Ιωάννη και όχι Πάπα ... άκουσε και τους υπόλοιπους φίλους και πράξε ανάλογα .
 
@gianniskilkis φίλε μου τα μόνα πουλάκια που είναι ενθεν κακηθεν όπως λες είναι τα λευκά..τα υπόλοιπα είναι δικά μου από μικρά.. όποτε ξέρω από που κρατάει η σκούφια τους.

Τα λευκά τα λυπήθηκα και τα πήρα γιατί ήταν σε κακή κατάσταση από τον παππού..
Εσύ δεν ξέρω πως θα επρατες σε αυτήν περίπτωση έχω θεώρησα σωστό να τα πάρω και εάν καταφέρω να τα επαναφέρω.. φιλικά στα λέω και εγώ μην παρεξηγώ από το πληκτρολόγιο pc...
 
Συμφωνούμε απόλυτα και ίσως να έκανα το ίδιο . Λέω το ¨ ισως ¨ προκαταλαμβάνοντας την όποια αμφιβολία γεννηθεί . Από εκεί και πέρα όμως τα πουλάκια είναι ταλαιπωρημένα και δεν μπορείς να γνωρίζεις την πορεία τους στην συνέχεια. άρα συμφωνούμε και χαίρομαι για αυτό . Θα με κάνει πολύ πιο χαρούμενο όταν μας ενημερώσεις το 2022 πως πήγες πολύ καλά στα ζευγάρια σου . Καλή συνέχεια .
 
@gianniskilkis μακάρι! Ευχαριστώ!
Βασικά μπορεί και να μην τα βάλω τον Μάρτιο σε αναπαραγωγή τα λευκά.. πραγματικά δεν νοιαζει αυτό.. να επανέλθουν αυτό με νοιάζει..
Τα έχω ταράξει εδω και 20 μέρες που τα έχω στο αυγό,στα λαχανικά και στο μπάνιο κάθε μέρα, η αλήθεια είναι ακόμη αποτέλεσμα δεν βλέπω.. αλλά ελπίζω το 2022 τον Μάρτιο να σας δείξω φωτογραφίες και μην τα αναγνωρίζεται! :-)
 
Παντελή τι χρώματα να βγάλει
Θα βγάλει κυρίαρχα χρώματα.
Τι περισοτερο πρεπει να ξέρει κάποιος για να κάνει ένα ζευγάρωμα;Χομπιστες είμαστε. Ουτε ζουμε απ αυτό ουτε σε αγώνες παμε.
Γιατί δηλαδή να μην ασχοληθεί εφόσον δεν είναι αιμομιξίες;
 
Θα βγάλει απλά όμορφα , υγιή και παρδαλά πουλάκια . Σαν αυτά που έβγαλε έως τώρα . και δεν το λέω υποτιμητικά . Τα πουλιά αυτά (εκτός τα μωσαικά ) δεν μπαίνουν σε κανόνες . Χομπίστες είμαστε και μας αρέσει !
 
Μπορεί να μην ξέρω τπτ συγκεκριμένο για καναρίνια, αλλά πτηνά σε σκουριασμένο κλουβί δεν παίζει. Επίσης, η αναπαραγωγή οποιουδήποτε κατοικιδίου από "αρχάριο" επίσης δεν είναι καλή ιδέα.
 
Καλημέρα. Να σου ζήσουν!.
Εάν και λευκός ο πατέρας δεν μου βγήκε κάποιο λευκό.
Στο αρχικό σου μήνυμα λες ότι από το 1 έως το 4 είναι θηλυκά, ενώ 5-7 αρσενικά. Αλλά από όλα τα πουλιά μόνο τα 2 και 4 είναι λευκά. Είχε γίνει λάθος στην εκτίμηση του φύλου;
 
Ναι!
Όταν μου δώσανε τα δύο λευκά ( σε άθλια κατάσταση) μου τα δώσανε σαν δυο θηλυκά.
Το ένα θηλυκό λοιπόν το λευκό άρχιζε να κελαδαει σαν τρελό, λέω αποκλείεται απλώς είναι θηλυκό και ψευτοκελαηδαει... Όταν έκανα το τελευταίο έλεγχο από κάτω όντως είδα ότι είναι αρσενικό...όταν δεν ήταν τόσο πυρωμένο στην αρχή δεν φαινόταν. Μπράβο φίλε μου για την παρατηρητικότητα σου! Το 2 ήταν τελικά αρσενικό!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top