Φροντίδα Πως θα καθαρίσω το παλιό μου κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Πρωτού αναζητήσω καινούργιο πουλάκι πως θα καθαρίσω το παλιό μου κλουβί σωστά ώστε να μην έχει κάποιο θέμα το καινούργιο καναρίνι;
 
Άφησε το να μουσκέψει για λίγη ώρα στο νερό. Μετά, κάνε μια καλή σαπουνάδα για να το πλένεις και αν χρειαστεί, ένα δεύτερο χέρι μετά από λίγο. Καλό ξέπλυμα και στέγνωμα.
 
Εγώ προσωπικά θα το πέρναγα και ένα "λουσιματάκι" με Chevitren για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. (Αν και είναι λίγο ακριβό και μπορεί να είναι και λίγο υπερβολή να πας να το αγοράσεις. Πάντως χαμένο δε θα πάει, χρειάζεται κάθε τόσο στη γενική καθαριότητα.)
 
Αυτό πού το πουλάνε; Και όταν λες ακριβό πόσο κάνει περίπου;
 
Καλησπέρα. Πρωτού αναζητήσω καινούργιο πουλάκι πως θα καθαρίσω το παλιό μου κλουβί σωστά ώστε να μην έχει κάποιο θέμα το καινούργιο καναρίνι;
Υπάρχει μια σχετική απάντηση με το θέμα σου Ποιος είναι ο σωστός τρόπος καθαρισμού του εξοπλισμού πτηνών; | PetBirds και είναι μέρος περίπου της ίδια ερώτησης φίλου της παρέας μας.
Αν το διαβάσεις θα βρεις πολλές λύσεις... αν υπάρχουν απορίες εδώ είμαστε.
Καλά κάνεις και ρωτάς... η καθαριότητα είναι το Α και το Ω σε ένα χώρο διαβίωσης όντων και είναι ένα θέμα που όσο ανακινείται τόσο εμπλουτίζεται και κάνει καλό σε όλους.
 
Αυτό πού το πουλάνε; Και όταν λες ακριβό πόσο κάνει περίπου;
Θα το πάρεις από Pet Shop και κάνει γύρω στα 17-18 €. Βέβαια είναι 300 ml και κάθε φορά αραιώνεις 30 ml για ένα λίτρο νερού. Οπότε φαντάσου για πόσες χρήσεις φτάνει. Και είναι σχετικά ακίνδυνο για τα πουλάκια.
 
Το πλένεις καλά, το βουτάς σε διάλυμα νερού με 5% χλωρίνη, ξεπλένεις καλά, το αφήνεις στον ήλιο κάποιες ώρες
 
Back
Top