Αναπαραγωγή Πως θα καθαρισω το κλουβι τωρα που καθονται μανες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lovebird
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lovebird

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2008
Μηνύματα
79
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Λοιπον παιδια καλησπερα να σας πω οτι εχω ηδη 2 "φρεσκα" αυγουλακια απο 2 διαφορετικα ζευγαρια ξεκινησα εγω τις νεες γενες. Θα βγαλω και φοτος να σας δειξω...

ΥΓ. Πως θα καθαρισω τωρα εγω το κλουβι που καθονται μανες; 😱ε;
 
Με το καλο να χαρεις και τα μωρά!

Οσο διαρκέι η αναπαραγωγική διαδικασία, καλο θα έιναι όχι να αποφύγεις την καθαριότητα του κλουβιού που θεωρείται επιβεβλημένη, αλλά να προσπαθησεις να κάνει την καθαριότητα, λιγο πιό αραιά καιμε όσο πιό ηρεμες, σταθερές και σχετικά γρηγορες κινησεις μπορείς, για να μην ταραξεις την θηλυκιά. Υπαρχουν ζευγαρια που δεν ενοχλούνται, αλλά και άλλα που με την παραμικρή ενόχληση, σταματουν.:) Απόφυγε τις περιττές μετακινησεις και περιόρίσου στα απολύτως απαραίτητα μέτρα υγιεινης!
 
Συμφωνω με την georgina απολυταΕγω προσωπικα οταν ερθει η στιγμη για καθαριοτητα(λιγο πριν ξεκινησουν και δημιουργουνται πυργακια!) τους βαζω πρωτα το φαγητο και τα σχετικα τους και μολις ασχοληθει με αυτα η καναρα, τοτε ξεκιναω τις αλλαγες. Τουλαχιστον τα δικα μου δεν ενοχλονται με αυτον τον τροπο. Να φανταστεις καθως βγαζω τον πατο του κλουβιου η καναρα δεν ξεκολαει απο την ταιστρα!

Ελπιζω να βοηθησα!
 
Δυστυχως ναι!:DΛιγη βρωμιτσα θα την εχουν, αλλα παιζει ρολο και ποσο αγρια ειναι! Αν δεν στρεσαρονται πολυ καθαριζετα αλλα και παλι μην αστραφτουν κιολας:DΜολις με το καλο ξεπεταχθουν αρκετα και τα πουλακια, τους κανεις μια γενικη απολυμανσηκι ολα ενταξει! Την τροφη να προσεχεις να ειναι φρεσκια.. Καλα γεννητουριααα!
 
καταλαβα θα βρομισουμε δηλαδη ε;😀

Οχι, δεν είπα αυτό. 🙂 Η πολύ βρωμια επιφέρει άλλου είδους προβλήματα... Ειπα, εκει που πχ άλλαζες χαρτί πάτου καθε 2-3 μερες, άλλαζέ το καθε 4-5 μερες... Με γοργές αλλα ήρεμες κινησεις... Και αν υπαρχουν μικρά παιδια στο σπίτι, μακρια απο το κλουβι για αποφυγη ατυχημάτων.
 
μαλιστα εγω ειπα να το καθαρισω σημερα που στην ουσια ειναι μονο ενα αυγο στο καθε κλουβι και μετα βλεπουμε αλλα οπως βλεπω θα το αφησω για μετα. Να στε καλα παιδια
 
εδω ειναι η μια φωλια και ειναι πολυ καλα "κεντημενη"τι λετε και εσεις;
 

Συνημμένα

  • p2150030oo3.webp
    p2150030oo3.webp
    33,4 KB · Προβολές: 69
Ουαου! Τελεια τη φτιαξανε ετσι;Φαινεται η νοικοκυρα παιδι μου:DΚαι κατι αλλο..Αν φοβουνται πολυ μη βγαζεις φωτο! Δεν ειχα καλη εμπειρια σε καποιο ζευγαρι μου! Αλλα αν ειναι χαλαρα πουλακια δεν υπαρχει προβλημα
 
η κυρια ειναι πρεπει να δουλευε σε οικο ραπτικης και λιγο λεω! Με το καλο και τα υπολοιπα!
 
Back
Top