Φροντίδα Πως θα καθαρισω το φτερωμα μικρου σε ηλικια κοκατιλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Το κοκατιλ μου εκτος του οτι ειναι λερωμενο απο την κρεμα με την οποια ταιστηκε, χθες πηγε να μου "δωσει φιλακι", δεν προλαβα να το αποφυγω και λερωθηκε και με κραγιον.
Προσπαθησα λιγο με βαμβακι και νερο να καθαρισω εστω το κραγιον αλλα δεν.
Φοβαμαι να τον κανω και μπανιο κανονικα γιατι ειναι μωρακι ακομα. Καποιος αλλος τροπος;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Το φτέρωμα συνολικά, θα το καθαρίσεις με ένα βρεγμένο σε χλιαρό νερό πετσετάκι, θα τυλίξεις, τρίψεις το πουλάκι και μετά θα το στεγνώσεις καλά-καλά με στεγνό και ίσως από μακριά με πιστολάκι μαλλιών. Πρωινή ώρα αυτά, να στεγνώσει μέχρι τον ύπνο.
Πριν από αυτά, το κραγιόν μπορείς να το καθαρίσεις με ένα μωρομάντηλο και μετά να ακολουθήσει η καθαριότητα με σκέτο νερό (Το βρεγμένο πετσετάκι δηλαδή).
 
Το φτέρωμα συνολικά, θα το καθαρίσεις με ένα βρεγμένο σε χλιαρό νερό πετσετάκι, θα τυλίξεις, τρίψεις το πουλάκι και μετά θα το στεγνώσεις καλά-καλά με στεγνό και ίσως από μακριά με πιστολάκι μαλλιών.
Πριν από αυτά, το κραγιόν μπορείς να το καθαρίσεις με ένα μωρομάντηλο και μετά να ακολουθήσει η καθαριότητα με σκέτο νερό (Το βρεγμένο πετσετάκι δηλαδή).

Καταλαβα! Το πιστολακι το φοβαμαι οποτε θα τον κανω με κανενα πετσετακι! Δε θα χει προβλημα που ειναι μικρουλης ετσι; Μην μου κρυωσει φοβαμαι!

Το κραγιον αντι για μωρομαντηλο μπορω να το καθαρισω με λαδακι, αυτο το τζονσον που ειναι για μωρα;
 
Το κραγιον αντι για μωρομαντηλο μπορω να το καθαρισω με λαδακι, αυτο το τζονσον που ειναι για μωρα;
Όχι θα λαδώσει και δεν θα μπορείς να το αφαιρέσεις, τα μωρομάντηλα είναι υδατοδιαλυτά.

Το βρεγμένο πετσετάκι θα το στίψεις, ξέχασα να σου πω, δεν θα το αφήσεις με μπόλικα νερά.
 
Μια και αναφέρθηκες σε κραγιόν, εχε υπόψη οτι δεν κάνει τα πουλακια μας να έρχονται σε επαφή με τα στόματά μας, (δεν ξερω αν με το δικό σου πχ ανταλλάσετε φιλάκια) διότι κινδυνεύουν απο τα μικρόβια μας. Αυτο έχω διαβάσει κατα καιρούς, αν και ο ίδιος θεωρώ οτι και εμείς κινδυνεύουμε απο δικά τους μικρόβια που ενδεχομένως υπάρχουν.
 
και εμείς κινδυνεύουμε απο δικά τους μικρόβια που ενδεχομένως υπάρχουν.
Η δική τους στοματική κοιλότητα όμως είναι πιο βαθιά από την δική μας. Τα σάλια τους δεν έρχονται σ' επαφή μαζί μας όταν τα πλησιάζουμε. Τα δικά μας στοματικά υγρά είναι έξω-έξω στο στόμα μας.
 
Μια και αναφέρθηκες σε κραγιόν, εχε υπόψη οτι δεν κάνει τα πουλακια μας να έρχονται σε επαφή με τα στόματά μας, (δεν ξερω αν με το δικό σου πχ ανταλλάσετε φιλάκια) διότι κινδυνεύουν απο τα μικρόβια μας.

Το γνωριζω, γι αυτο και ανεφερα οτι δεν προλαβα να αποφυγω το φιλακι που πηγε να μου δωσει :)
Ειναι αληθεια πως το σαλιο ειναι ιδιαιτερα τοξικο για τα πουλια..
Βεβαια θεωρω πως πιο πολυ κινδυνευουν αυτα απο τα μικροβια τα δικα μας, παρα εμεις απ αυτα.
Αποφευγω τα φιλακια για καλο δικο του, αλλιως τετοιος γλυκας που ειναι θα τον ειχα γεμισει! 😛
 
Back
Top