Διατροφή Πως θα καταλάβω αν ένα λαχανικό του αρέσει η όχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Κάτι ακόμα όταν του βάζω λαχανικά μέσα στην ταιστρα τους το μεγαλύτερο ποσοστό το πετάει κάτω πως θα καταλάβω αν ένα λαχανικό του αρέσει η όχι;
 
Κάτι ακόμα όταν του βάζω λαχανικά μέσα στην ταιστρα τους το μεγαλύτερο ποσοστό το πετάει κάτω πως θα καταλάβω αν ένα λαχανικό του αρέσει η όχι;
Με μεγάλη παρατήρηση και προσοχή. Γενικά "πετάνε" το φαγητό τους και επιλέγουν τι θα φάνε (και γι' αυτο ειναι καλα τα πελετς, εχουν τα πάντα και δεν μπορουν να διαλέξουνε). Η καλύτερη λύση είναι να του βαζεις παντα απ' ολα (οτι έχεις) και αυτός θα διαλέγει. Στην πορεία και με το χρόνο θα καταλάβεις τι προτιμάει περισσότερο.
 
Με μεγάλη παρατήρηση και προσοχή. Γενικά "πετάνε" το φαγητό τους και επιλέγουν τι θα φάνε (και γι' αυτο ειναι καλα τα πελετς, εχουν τα πάντα και δεν μπορουν να διαλέξουνε). Η καλύτερη λύση είναι να του βαζεις παντα απ' ολα (οτι έχεις) και αυτός θα διαλέγει. Στην πορεία και με το χρόνο θα καταλάβεις τι προτιμάει περισσότερο.
Ευχαριστώ
 
@ErnestoTheParrotlet να σε ρωτησω .Απο οσοεχω φιαβασει ο ερνεστο λατρευει το μπροκολο. Αυτο πως το καταλαβες.Ας πουμε οταν του εδωσες πρωτη φορα τρελαθηκε και του ορμηξε και το εφαγε ολο η του το εδινες το συνηθησε και τωρα του αρεσει;
 
@ErnestoTheParrotlet να σε ρωτησω .Απο οσοεχω φιαβασει ο ερνεστο λατρευει το μπροκολο. Αυτο πως το καταλαβες.Ας πουμε οταν του εδωσες πρωτη φορα τρελαθηκε και του ορμηξε και το εφαγε ολο η του το εδινες το συνηθησε και τωρα του αρεσει;
Στην αρχή δεν ήθελε καν να το δει. Μετά από πολλές προσπάθειες το δοκίμασε, το έφαγε μεν αλλά όχι με "ενθουσιασμό". Συνέχισα να του δίνω και καποια στιγμή άρχισε όταν άνοιγα το ψυγείο να έρχεται στον ώμο μου και να μου... Δείχνει το μπρόκολο. Θέλω να πω ότι σιγά σιγά θα το δεις κι αυτό, δεν γίνεται απ' την αρχή με τη μία :)
 
Οι παπαγάλοι είναι από τα πιο διστακτικά ζώα και δύσκολα δοκιμάζουν κάτι που δε γνωρίζουν ή έχει μορφή από αυτό που έχουν μάθει να τρώνε.
Θέλει υπομονή και επιμονή με συνεχή προσφορά τέτοιων τροφών μέχρι που θα αρχίσουν να τις τρώνε.Ακόμα και οτι τις πετάει από το μπωλάκι του για μένα είναι θετικό, γιατί δε τις αγνοεί αλλά μπαίνει στο κόπο να τις πιάσει με το ράμφος του.
Δοκίμασε να πιάνεις κομμάτια από τα λαχανικά με κάποιο μανταλάκι στα κάγκελα και μπορεί να ασχοληθεί περισσότερο.. Έτσι δε θα μπορεί να τα πετάει και κάτω παρα μόνο αν τα δαγκώσει για να τα κόψει παίρνοντας έτσι λίγη γεύση και ισως να αρχίσει πιο εύκολα να τα καταναλώνει.

Έχω παρατηρήσει οτι πολλές φορές ακόμα και αν αλλάξω το τρόπο που τους προσφέρω για παράδειγμα το μπρόκολο, μπορεί και να μη το φάνε. Παιδιά που έχουν πάρει πουλάκι από εμένα μαθημένο να τρώει πολλά από τα λαχανικά και τα φρούτα... Επικοινωνούν μαζί μου και μου λένε δε τρώει τίποτα από αυτά που μου είπες, συζητώντας καταλαβαίνουμε οτι πέρα του οτι έχουν αλλάξει περιβάλλον και θέλουν το χρόνο προσαρμογής τους.. Έχει αλλάξει και ο τρόπος που προσφέρονται αυτες οι τροφές που μέχρι χτες στο σπίτι μου τρελαίνονταν..
 
Back
Top