Γενικά Πως θα καταλάβω αν όντως είναι αρσενικό το κοκατίλ μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Voulagri
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τι ηλικία έχει; Μοιάζει να είναι μικρούλι.
Ο πιο αξιόπιστος τρόπος είναι να του κάνεις DNA test για το φύλο αλλιώς πρέπει να περιμένεις να αλλάξει τα φτερά του όταν ενηλικιωθεί. Αν το σώμα και η ουρά γίνουν γκρί και το κεφαλάκι μείνει κίτρινο τότε είναι αρσενικό. Αν κρατήσει τις περλίτσες τότε είναι θηλυκό.
 
Εκτός απο το τεστ DNA ένας ακόμη σχεδόν αλάνθαστος τρόπος διαχωρισμού του φύλου στα κοκατίλ είναι και η συμπεριφορά. Τα αρσενικά κοκατίλ κελαηδούν περίτεχνα ενώ τα θηλυκά κάνουν μόνο ένα μονότονο ήχο.

Μερικές ακόμη συμβουλές. Το κλουβάκι φαίνεται οριακό αν όχι μικρό για αυτό το είδος πουλιού. Επίσης οι πατήθρες που φαίνονται είναι τοποθετημένες λάθος και αν δεν έχει σπάσει ήδη θα σπάσει η μακριά ουρά του. Τέλος οι ηλιόσποροι που φαίνονται στην ταίστρα είναι παχυντικοί και φτωχοί σε διατροφικη αξία. Δεν θα πρέπει να δίνονται έτσι. Διάλεξε ένα καλό επώνυμο συσκευασμένο μίγμα σπόρων για κοκατίλ, όχι χύμα τροφές συσκευασμένες απο τον πετσοπά σε διαφανή σακουλάκια. 🙂
 
Το κλουβο είναι 39 επι55 υψος μου είπαν είναι κατάλληλο για κοκατιλ, όσον αφορά τις πατιθρες τις άφησα όπως ήταν από όταν αγόρασα το κλουβι (πως να τις τοποθετησω αν κ θα πάρω ξυλινες) τωρα για την τροφή έχω μίγμα κατάλληλο για κοκατιλ από πετ σου απλά η κοπέλα που μου το έδωσε μου είπε να του βάζω κ ηλιοσπορους ξεχωριστά γιατί του αρέσουν, ( τροφή που του έχω έχει μέσα κ ηλιοσπορους) ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές...
 
@Voulagri Στα πετ σοπς λένε ότι θέλουν για να πουλήσουν κάτι. Επιμένω ότι οι διαστάσεις αυτές είναι οριακές για ένα πουλάκι εννοώντας ότι το κλουβί δεν είναι άνετο. Οι πατήθρες συνήθως είναι τοποθετημένες τυχαία μέσα στα κλουβιά στα μαγαζιά. Αν θέλεις μας βάζεις φωτο ολόκληρο το κλουβί να σου προτείνουμε αλλαγές. Τέλος το ότι αρέσει σε ένα πουλί να τρώει κάτι δεν λέει απολύτως τίποτα. Είναι σαν να λέμε ότι αρέσουν σε ένα παιδί τα πατατάκια άρα μπορούμε να του γεμίζουμε κάθε μέρα ένα πιάτο μέχρι πάνω για να τρώει όσα θέλει. Τα μίγματα για κοκατίλ περιέχουν ηλιόσπορους αλλά σε κάποια "σωστή" αναλογία. Έτσι τα πουλιά αναγκάαζονται να φάνε και τους άλλους σπόρους παίρνοντας περισσότερα θρεπτικά συστατικά.
 
Εκτός απο το τεστ DNA ένας ακόμη σχεδόν αλάνθαστος τρόπος διαχωρισμού του φύλου στα κοκατίλ είναι και η συμπεριφορά. Τα αρσενικά κοκατίλ κελαηδούν περίτεχνα ενώ τα θηλυκά κάνουν μόνο ένα μονότονο ήχο.

Μερικές ακόμη συμβουλές. Το κλουβάκι φαίνεται οριακό αν όχι μικρό για αυτό το είδος πουλιού. Επίσης οι πατήθρες που φαίνονται είναι τοποθετημένες λάθος και αν δεν έχει σπάσει ήδη θα σπάσει η μακριά ουρά του. Τέλος οι ηλιόσποροι που φαίνονται στην ταίστρα είναι παχυντικοί και φτωχοί σε διατροφικη αξία. Δεν θα πρέπει να δίνονται έτσι. Διάλεξε ένα καλό επώνυμο συσκευασμένο μίγμα σπόρων για κοκατίλ, όχι χύμα τροφές συσκευασμένες απο τον πετσοπά σε διαφανή σακουλάκια.
@Voulagri Στα πετ σοπς λένε ότι θέλουν για να πουλήσουν κάτι. Επιμένω ότι οι διαστάσεις αυτές είναι οριακές για ένα πουλάκι εννοώντας ότι το κλουβί δεν είναι άνετο. Οι πατήθρες συνήθως είναι τοποθετημένες τυχαία μέσα στα κλουβιά στα μαγαζιά. Αν θέλεις μας βάζεις φωτο ολόκληρο το κλουβί να σου προτείνουμε αλλαγές. Τέλος το ότι αρέσει σε ένα πουλί να τρώει κάτι δεν λέει απολύτως τίποτα. Είναι σαν να λέμε ότι αρέσουν σε ένα παιδί τα πατατάκια άρα μπορούμε να του γεμίζουμε κάθε μέρα ένα πιάτο μέχρι πάνω για να τρώει όσα θέλει. Τα μίγματα για κοκατίλ περιέχουν ηλιόσπορους αλλά σε κάποια "σωστή" αναλογία. Έτσι τα πουλιά αναγκάαζονται να φάνε και τους άλλους σπόρους παίρνοντας περισσότερα θρεπτικά συστατικά.
συμφωνω για το διαχωρισμού του φύλου αλλα και για το θεμα του κλουβιου κι για τα υπολοιπα.
θελει οπωσδηποτε πιο μεγαλο ανετο κλουβι με σωστες πατήθρες και σωστα τοποθετημενες. θελει και ποικιλια η τροφη του(βιταμινες, σουπιοκοκκαλα, λαχανικα, φρουτακια)
πρωσοπικα , στο κοκιατιλ μου δε δινω ηλιόσπορους καθε μερα επειδη είναι παχυντικοί.
να τον χαιρεσαι και να σου ζησει! ειναι κουκλος! και η ηλικια του/την επιτρεπει να τον/την εξημερωσεις κιόλας αν δεν ειναι.
 
Ναι το κλουβάκι είναι μικρό, δυστυχώς τα πετ σοπ φημίζονται για παραπληροφόριση... ενα κοκατίλ χρειάζεται, βάσει των συγχρονων διεθνών προδιαγραφών και εφόσον πετάει στο σπίτι καθημερινά, ένα κλουβί ελάχιστων διαστάσεων 60x40x60 και μέγιστου διάκενου 1,5 cm(αν ειναι μεγαλύτερο το κενό περνάει το κεφάλι τους). Αυτό που έχετε όμως δεν θα πάει χαμένο! Παντα χρειάζεται ενα μικρότερο κλουβί διακοπών για ταξιδια μετακινησεις φιλοξενείες κλπ.

Διαβάστε σχετικά με την διατροφή, τις πατήθρες, παιχνίδια και άλλα εδώ στα άρθρα του pet birds και θα μάθετε πολλά. Πολύ καλή επιλογή διατροφής είναι πχ 50%ειδικά πέλετς (ισορροπημένη ξηρά τροφή) χωρίς χρωστικές, 30% μίγμα σπόρων συσκευασμένο και 20%φρέσκα λαχανικά (τα επιτρεπόμενα, όχι αβοκάντο γιατί ειναι τοξικό).
 
Καλησπέρα, να χαίρεσαι το μωράκι σου. Ότι σου είπαν τα παιδιά θα καλύψουν απόλυτα τις ανάγκες του.
Μια ερώτηση, βλέπω είσαι από Βόλο, από που το πήρες το πουλάκι; Πώς λέγεται το μαγαζί;
 
Όπως είπαν οι υπόλοιποι απλά θα πω 2 πράγματα. Καταρχειν με βάση την εμπειρία μου μάλλον είναι αρσενικό από όσο το βλέπω αλλά αν θες να είσαι σίγουρη υπάρχουν οι τρόποι που ανέφεραν πιο πάνω. Επίσης θα σταθώ στο γεγονός πως τώρα είναι ακριβώς η κατάλληλη ηλικία για να το εξημερώσεις, δοκίμασε δίνοντας του το κεχρί από έξω από το κλουβί μετά από μέσα, αφιέρωσε του χρόνο κάθησε κοντά του μιλά του γλυκα και ότι πληροφορια χρειαστείς ρωτά εδώ γιατί είναι κρίμα στην ηλικία του να μην το εξημερωσεις και αν δεν εξημερωθεί τους πρώτους μήνες της ζωής του μετά είναι ακόμα πιο δύσκολο έως μη εφικτό και θα είναι βαρύ και για σένα και για αυτό. Στα λέω επειδή είχα 2 κοκατιλ από τα οποία το ένα ήταν πανέξυπνο και αξιαγάπητο με πολύ καλό χαρακτήρα, αλλά δεν είχα τις κατάλληλες γνώσεις για να το εκπαιδεύσω από την αρχή και το πήρα και λίγο μεγαλύτερο. Όταν δοκίμασα μετά από κάποιους μήνες ήταν αργά.
 
Back
Top