Αναπαραγωγή Πως θα καταλάβω εάν τα καναρίνια μου είναι πυρωμένα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alex124
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alex124

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2015
Μηνύματα
50
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα!
Λοιπόν οπός λει και το θέμα πος θα καταλάβω εαν είναι πυρομενα;
μου έχουν πει να τα κοιτάξω απο κάτω αλα δεν μπορώ να καταλάβω τα φυσαο αλλα έχουν Πόλα φτερά 😛
επίσης τι τροφες να τους δίνω αυτο το διάστημα τους κάνω καραντίνα εδώ και 4 μέρες!
Ευχαριστώ :)
 
Γεια, εγω δυστυχως δεν εχω γνωσεις επι του θεματος, αλλα "αναμεινατε τους εμπειροτερους"

επίσης τι τροφες να τους δίνω αυτο το διάστημα τους κάνω καραντίνα εδώ και 4 μέρες!

Ηθελα απλα να πω ενα μπραβο για την καραντινα :)

μου έχουν πει να τα κοιτάξω απο κάτω αλα δεν μπορώ να καταλάβω τα φυσαο αλλα έχουν Πόλα φτερά 😛

Με λιγο νερακι τα φτερα καθονται στην ακρη οταν ειναι να δουμε την κοιλια, τωρα για το αν ειναι πυρωμενα πως το βλεπουμε... Τι να πω δεν ξερω... 😀
 
Λοιπόν οπός λει και το θέμα πος θα καταλάβω εαν είναι πυρομενα;
Σου έχω απαντήσει εδώ: https://community.petbirds.gr/threa...ινια-μαζι-τι-να-κάνω-τι-τροφες-να-δινω.23029/

μου έχουν πει να τα κοιτάξω απο κάτω αλα δεν μπορώ να καταλάβω τα φυσαο αλλα έχουν Πόλα φτερά 😛
Το καναρίνι μου είναι αρσενικό ή θηλυκό;

επίσης τι τροφες να τους δίνω αυτο το διάστημα τους κάνω καραντίνα εδώ και 4 μέρες!
Θες να τα ζευγαρώσεις ή όχι;
 
Καλησπέρα!
Λοιπόν οπός λει και το θέμα πος θα καταλάβω εαν είναι πυρομενα;
μου έχουν πει να τα κοιτάξω απο κάτω αλα δεν μπορώ να καταλάβω τα φυσαο αλλα έχουν Πόλα φτερά 😛
επίσης τι τροφες να τους δίνω αυτο το διάστημα τους κάνω καραντίνα εδώ και 4 μέρες!
Ευχαριστώ :)
Πριν απαντήσω θέλω να δημιουργήσω μερικές ερωτήσεις πιο στοχευμένες... Θα μας διευκολύνουν σε πολλά...

Ποιος ο λόγος να μάθει κάποιος αν τα πουλιά είναι πυρωμένα;
Ποιος ο λόγος να πιάσει κάποιος ένα πουλί και να ελέγχει κάθε τόσο την γενετήσια περιοχή;
Τι θα κερδίσει;
Μήπως τελικά χάνει;
Όλες οι απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα μας οδηγούν συγκλίνοντας προς το ίδιο κέντρο... Προς την ίδια αφετηρία...
Στην ανυπομονησία του κατόχου των πτηνών, στην αδημονία του, που βιάζεται να τα ζευγαρώσει, στην ανησυχία του, που θέλει εδώ και τώρα να έχει άμεσα αποτελέσματα...
Όμως όλες αυτές οι ενέργειες δε βοηθούν αλλά δυσχεραίνουν και αυξάνουν τον τελικό χρόνο προετοιμασίας των πτηνών..
Δε χρειάζεται να τα ψάχνουμε να δούμε αν είναι "πυρωμένα", δε χρειάζεται να τα φυσάμε συνεχώς λες και μπορούμε να διακρίνουμε από τη μια μέρα στην άλλη την πιθανή αλλαγή τους και δε χρειάζεται να μας επιβεβαιώσει κανείς. Γιατί δε χρειάζεται εμείς να γνωρίζουμε το βαθμό ετοιμότητάς τους... Είναι αρκετό να γνωρίζουν αυτά...
Εμείς βάζουμε μια φωλιά στο θηλυκό, υλικό για να τη χτίσει και περιμένουμε...
Όταν αυτή θα αρχίσει να χτίζει τη φωλιά ενώνουμε το ζευγάρι...
Αν δεν είναι έτοιμη η θηλυκιά δεν θα χτίσει φωλιά... κι αν δεν είναι έτοιμο το αρσενικό δεν θα έχουμε ένσπερμα αυγά...
Και να θέλουμε δεν μπορούμε να βοηθήσουμε άμεσα αυτά τα πουλιά...
Και η απάντηση στο δικό σου ερώτημα...
Καλή και προσεγμένη διατροφή...
Μακρυά τα χέρια από τα πουλιά...
Ηρεμία σ' αυτά,
Υπομονή σε σένα...
Θα δεις πως σύντομα θα πάρουν το δρόμο τους..
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά θα εφαρμόσω αυτά που μου είπατε και ευχαριστώ για την βοήθεια :)
 
Back
Top