Αναπαραγωγή Πως θα καταλαβω αν ειναι οντως ζευγαρι τα Gouldian;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Luna1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Luna1

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιουν 2014
Μηνύματα
33
Πόλη
Χίος
Πριν μία βδομάδα μου πήραν δώρο 2 guldian και με είπαν στο pet shop ότι είναι ζευγάρι.
Θα μπορούσε κάποιος να μου το διασταυρώσει αν όντως είναι αλήθεια;
Επισυνάπτω κάποιες φωτο από τα πουλάκια.
Ευχαριστώ.
 

Συνημμένα

  • rsz_sam_0224.webp
    rsz_sam_0224.webp
    113,2 KB · Προβολές: 115
  • rsz_sam_0226.webp
    rsz_sam_0226.webp
    111,1 KB · Προβολές: 105
  • rsz_sam_0227.webp
    rsz_sam_0227.webp
    93,5 KB · Προβολές: 112
  • rsz_sam_0228.webp
    rsz_sam_0228.webp
    108,5 KB · Προβολές: 110
  • rsz_sam_0229.webp
    rsz_sam_0229.webp
    97,7 KB · Προβολές: 109
και εμένα στο pet shop έτσι μου είπανε απλά επειδή είναι τα πρώτα μου δεν γνωρίζω τίποτα εντελώς και προσπαθώ να βγάλω μία άκρη γιατί θέλω να τα ζευγαρώσω αν τα καταφέρω αν και διάβασα ότι είναι δύσκολα στο να το καταφέρεις. Σε ευχαριστώ πολύ.
 
Τα gouldians δεν είναι πολύ δύσκολα πουλια. Απαιτούν απλά σταθερές συνθήκες χωρίς καθόλου ενόχληση και άγχος.

Βασικό στοιχειο είναι καλή πλούσια διατροφή και πάντα φρέσκο νερό. Και αρκετό φως (κατά προτίμηση του ιλίου) στη διάρκεια της ημέρας.
 
Πωλίνα καλησπέρα και σε ευχαριστώ για τις συμβουλές για τα guldian μου. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πως κατάλαβες ποιο είναι το αρσενικό και ποιο το θηλυκό. Από το χρώμα που έχει το ράμφος τους;
 
Τα gouldians δεν είναι πολύ δύσκολα πουλια. Απαιτούν απλά σταθερές συνθήκες χωρίς καθόλου ενόχληση και άγχος.

Βασικό στοιχειο είναι καλή πλούσια διατροφή και πάντα φρέσκο νερό. Και αρκετό φως (κατά προτίμηση του ιλίου) στη διάρκεια της ημέρας.

Πωλίνα όταν λες φως ήλιου, εννοείς άμεση έκθεση στον ήλιο;
 
Από το ηλιακό φως τα πουλια γεμίζουν ενέργεια και υγεία.
Δεν xρειάζεται απευθείας έκθεση στο ήλιο, με τις θερμοκρασίες που έχουμε στν Ελλάδα, αυτό μπόριε va είναι επικίνδυνο.

Το καλοκαίρι μπορείτε να βγάλετε τα πουλια μόνιμα έξω σε ένα μέρος προστατευμένο από άμεση έκθεση στο ήλιο αλλα να είναι πολύ φωτεινό. Προστατευμένα πάντα από αρπακτικά πουλιά, ζώα και αέρα.

Η απευθείας έκθεση στο ήλιο μπορεί να είναι νωρίς το πρωί για μια ώρα είτε αργά το βραδυ. Αν έχεις ένα τέτοιο μέρος στο μπαλκόνι σου τα πουλάκια θα νιώθουν πολύ καλά εκεί.
 
Back
Top