Αναπαραγωγή Πως θα καταλαβω ποια καναρινια δεν ειναι αδερφια;

stratis java lover

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2014
Μηνύματα
42
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα φιλοι μου. Εχω ενα προβλημα, ενας φιλος μου εχει καποια καρδερινακια τα οποια του τα ειχε δωσει ενα παλικαρι οπου τα εβγαλε την περασμενη ανοιξη. Το πλοβλημα ειναι οτι του εδωσε 12 καναρινια τα οποια ειναι απο 2-3 ζευγαρια και του τα εδωσε σε μια κλουβα ολα μαζι. Τωρα εγω θελω να παρω απο εκεινον ενα ζευγαρακι αλλα πως θα καταλαβω ποια δεν ειναι αδερφια εκτος DNA.. Καποια εινα ισκουφατα και καποια οχι δε ξερω αν παιζει ρολο αυτο απλα το αναφερω
 
Εάν τα καναρίνια δεν φοράνε δαχτυλίδι και αν το παλικάρι δεν κρατούσε αρχεία εκτροφής, τότε δεν μπορείς να καταλάβεις ποια είναι αδέλφια μεταξύ τους.
 
Τωρα εγω θελω να παρω απο εκεινον ενα ζευγαρακι

Στη θέση σου θα επέλεγα άλλο εκτροφέα για το αρσενικό και άλλο εκτροφέα για το θηλυκό πουλάκι.
 
Απάντησαν σε όλα τα παιδιά. Εγώ θα σου πω μόνο να μην βιαστείς και να σκεφτείς σοβαρά τι θέλεις. Αυτός ο αχταρμάς δεν είνααι κάτι αξιοζήλευτο, θέλει προσοχή. Τώρα εάν είναι καλός σου φίλος, κς σε βοηθήσεις λίγο περισότερο.
 
Και προς θεού μην πάρεις ζευγάρι 2 σκουφάτα καναρίνια!
γιατί; υπάρχει κάποιος κίνδυνος; λόγο γονιδίων; και οι ράτσες με σκουφί π.χ. τα γκλόστερ βγαίνουν πάντα απο ζευγάρια corona με consort;
 
γιατί; υπάρχει κάποιος κίνδυνος; λόγο γονιδίων; και οι ράτσες με σκουφί π.χ. τα γκλόστερ βγαίνουν πάντα απο ζευγάρια corona με consort;
Ναι υπάρχει πρόβλημα με το 25% των νεοσσών (θεωρητικά), που πεθαίνουν.
Αυτό συμβαίνει σε όλα τα "κυρίαρχα" ζευγαρώματα και το σκουφί θεωρείται ένα από αυτά.
Το σωστό ζευγάρωμα είναι ένα σκουφάτο με ένα χωρίς σκουφί...
 
μάλιστα... Δεν είχα ιδέα για αυτό! Και... Ποια είναι τα κυρίαρχα ζευγαρώματα; υπάρχει άρθρο ή άλλο θέμα; (για να μην χαλάμε αυτό)
 
γιατί; υπάρχει κάποιος κίνδυνος; λόγο γονιδίων; και οι ράτσες με σκουφί π.χ. τα γκλόστερ βγαίνουν πάντα απο ζευγάρια corona με consort;
φίλε Γιώργο..όσον αφορά τα GLOSTER, μιας και αποφάσισα να ασχοληθώ με την εκτροφή τους,ισχύει αυτό ακριβώς που σου έγραψε ο Γιάννης.. Τα corona μόνο με consort, σε αντίθεση με τα consort που μπορούν να ζευγαρώσουν και με consort!
 
Καλησπερα φιλοι μου. Εχω ενα προβλημα, ενας φιλος μου εχει καποια καρδερινακια τα οποια του τα ειχε δωσει ενα παλικαρι οπου τα εβγαλε την περασμενη ανοιξη. Το πλοβλημα ειναι οτι του εδωσε 12 καναρινια τα οποια ειναι απο 2-3 ζευγαρια και του τα εδωσε σε μια κλουβα ολα μαζι. Τωρα εγω θελω να παρω απο εκεινον ενα ζευγαρακι αλλα πως θα καταλαβω ποια δεν ειναι αδερφια εκτος DNA.. Καποια εινα ισκουφατα και καποια οχι δε ξερω αν παιζει ρολο αυτο απλα το αναφερω
Οπως είπαν και οι άλλοι φίλοι αν δεν έχουν δαχτυλίδι κι αν δεν έχει κρατήσει αρχείο ο φίλος που σου τα έδωσε, σκούρα τα πράματα! Στη θέση σου θα αντάλλαζα κάποια δοκίμασε αν θες μια αγγελία για να είσαι σίγουρος 😉
 
Στη θέση σου θα επέλεγα άλλο εκτροφέα για το αρσενικό και άλλο εκτροφέα για το θηλυκό πουλάκι.
εγώ, πάντως, φίλε Γιώργο,θα έκανα ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ που γράφει ο Στέφανος! Και θα επέλεγα αρσενικό σκουφάτο και θηλυκό χωρίς σκουφί!👍
 
Ουτε να κανουμε αιμομιξιες μεταξυ τους.
Η αιμομιξία σε όλα τα όντα οδηγεί πάντα σε εκφυλισμό των βασικών χαρακτηριστικών του είδους.
Στις βασιλικές οικογένειες τα παλιά χρόνια για παράδειγμα επικρατούσε λίγο "χαλαρά" η έννοια της ευφυίας.
Στα πτηνά μεταφράζεται σε μικρότερο μέγεθος και κληρονομιά "ευαίσθητου" γενετικού κώδικα για να μην πω "διαλυμένου"...
Ακόμη και στις αιμομικτικές στοχευμένες αναπαραγωγές το ζευγάρωμα αδερφών θεωρείται "εγκληματικό".
Μεγάλη προσοχή λοιπόν @stratis java lover στην επιλογή των ζευγαριών.
Αν δεν γνωρίζεις τη συγγένεια μεταξύ των πτηνών που θέλεις να ζευγαρώσεις τότε σου προτείνω να κάνεις ανταλλαγή τα μισά. Έτσι δεν θα υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να μπερδευτείς... Μια και τα άλλα μισά θα είναι ξένα προς τα αρχικά.
μάλιστα... Δεν είχα ιδέα για αυτό! Και... Ποια είναι τα κυρίαρχα ζευγαρώματα
Για να μη χαλάμε το θέμα.. αν θέλεις Γιώργο φτιάξε ένα καινούργιο...
 
Ευχαριστω που ασχοληθηκατε με το θεμα μου! Απο οτι μου ειπε ο ανθρωπος που τα ζευγαρωσε και εδωσε στο παιδι τα καναρινια, εδωσε και καποια μεγαλυτερα σε ηλικια καναρινια αυτα μπορουμε να τα ξεχωρισουμε απο τα μικρα; Αν δε γινεται θα παρω ενα οποιοδηποτε και θα το κανω ανταλλαγη!
 
Κάποιος που έχει εμπειρία μπορεί, χωρίς όμως να είναι απόλυτα σίγουρος. Όπως και να έχει, και αυτά θα είναι συγγενείς προηγούμενης γενιάς οπότε το πρόβλημα δεν λύνεται τελείως.
 
@stratis java lover πάρε από κει ένα καναρινάκι και μετά βάλε αγγελία εδώ. Όλο και κάποιος φίλος θα σου χαρίσει ένα καναρινάκι! Ποτέ δε ξέρεις! 😉 Και έτσι θα είσαι σίγουρος ότι την άνοιξη θα έχεις υγιής και γερούς απογόνους! Μην πάρεις τέτοιο ρίσκο!
 
Back
Top