Φροντίδα Πως θα μαθει να μενει εξω από το κλουβι;

velvetwoman

PB Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2008
Μηνύματα
125
Πόλη
Αίγιο
Παιδιά καλημέρα:). Εχω ένα προβληματάκι με τον μάρκο. Ενω μόλις βαλω το χέρι μου ανεβαίνει μια χαρά, μόλις τον βγάλω από το κλουβί ενω εξακολουθεί να κάθετε στο χέρι, μόλις συνηδειτοποιησει πως είναι εντελώς έξω ξαναγυρνά μέσα. Πως θα καταφέρω να μάθει να μένει εκτος κλουβιού;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Δοκιμασε να του δωσεις μια καλη λιχουδια που να του αρεσει πολυ μηπως και ετσι τον ξεγελασεις.
Και δοκιμασε να κλεισεις και την πορτα του κλουβιου να δεις την αντιδραση του.
 
Συμφωνω με το Βαλαντη. Επισης ζητα απο καποιον η αν μπορεις κι εσυ να απομακρυνεις το κλουβι απο το δωματιο οταν τον εχεις βγαλει εξω. Οση περισσοτερη ωρα καθεται πανω σου τοσο πιο ασφαλης θα νιωθει εκει και θα συνηθισει. Οσο ειναι πανω σου δειξε του πραγματα που να του τραβανε την προσοχη, αφησε τον να πιασει με το ραμφος του μικρα αντικειμενα να εξερευναει, οπως και καποιες λιχουδιες, λιγο μπισκοτο, λιγο τυρι κιτρινο. 😉 Μολις καταλαβει οτι οταν ειναι εξω απο το κλουβι θα περναει καλα θα δεις ποσο προθυμα θα βγαινει...
 
Χθες εβγαλα το παπαγαλακι μου εξω απο το κλουβι πρωτη φορα. Ειχε ανεβει στο δαχτυλο μου και την ωρα που το εβγαζα απο την πορτα του κλουβιου εδειχνε να μην φοβαται, το αφησα να καθησει στο δαχτυλο μου και μετα το αφησα πανω στο κλουβι. Δεν πεταξε αλλα ουτε και εφαγε οταν δοκιμασα να το ταισω. Μετα απο λιγα λεπτα το εβαλα ξανα μεσα. Τωρα δοκιμαζω να το βγαλω παλι εξω, ανεβαινει στο δαχτυλο μου αλλα οταν πλησιασω την πορτα να το βγαλω εξω πηδαει απο το δαχτυλο μου και ανεβαινει στο κλαδακι του.😕
 
Συνεχισε την προσπαθεια... Εγω γενικα ειμαι υπερ των κλουβιων με μεγαλες πορτες για να αποφευγονται τετοιες καταστασεις. Μπορει να νομιζει οτι θα τρακαρει στην πορτα γι αυτο να φευγει την τελευταια στιγμη. Δελεασε το και με κατι που του αρεσει πολυ... Οτιδηποτε... ειτε φαγωσιμο ειτε παιχνιδι. 😉
 
Μπορείτε να δοκιμάσετε αντί να βγάζετε τους παπαγάλους ενώ είναι πάνω στο χέρι σας, κάτι που τους πιέζει κάπως, να τους δελεάσεται έτσι ώστε να βγουν μόνοι τους από το κλουβί. Αφήστε τους μέσα με ανοιχτή πόρτα και κρατήστε έξω από το κλουβί την λιχουδιά που τους δίνετε. Την πρώτη φορά μπορεί να μη βγει αλλά σε κανα δύο μέρες θα βγει μόνο του και με λιγότερο φόβο. Πολλά πουλιά μέχρι που πανικοβάλονται όταν βγουν πρώτη φορά από το κλουβί τους. Και για αυτό που αναφέρθηκε να κλείσετε την πόρτα δεν νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο. Πιθανόν να πανικοβληθεί το πουλί όταν συνηδητοποιήσει ότι δεν μπορεί να επιστρέψει στο κλουβί. Όλα βέβαια είναι σχετικά και εξαρτώνται άμεσα από το χαρακτήρα του κάθε πουλιού.
 
Εβγαλα τον μαρκο έξω από το κλουβί.Χρησιμοποίησα λίγο τυρί για λιχουδιά και τον ακούμπησα έξω από το κλουβί, με την πόρτα ανοιχτή. Καθησε γαι 2 λεπτά κι ύστερα πηδηξε και κρύφτηκε κάτω από το κρεβάτι κι αρχισε να τσιρίζει με ενα τρόπο που δεν είχα ξαναακούσει. Το έπιασα τον έβαλα στο κλουβί και έτρεμε. Τωρα φοβάμαι πως έχασα την εμπιστοσύνη του. Τι να κανω βρε παιδιά; Δεν θα θέλει ουτε να με δει με την τρομάρα που πέρασε.
 
Συμφωνώ με τον Βασίλη. Οταν ένα πουλι θέλει να μπει στο κλουβί σημαινει πως δεν νιώθει άνετα έξω ακόμα. Θέλει τον χρόνο του να το αποφασίσει μόνο του. Τα παπαγαλάκια μου που τα έβγαζα από πολύ μικρά έξω μόλις μεγάλωσαν λίγο κατευθειαν έψαχναν το κλουβι ακόμα κι όταν δεν το έβλεπαν. Μια λύση θα ήταν μια "προέκταση" στην πόρτα του κλουβιού κάτι σαν κλαδάκι που να εκτείνεται μεσα απο το κλουβι προς τα έξω. Αυτο θα ήταν ένα είδος φυσικής μετάβασης προς τα έξω όταν το πουλακι είναι έτοιμο. Μετά απο το στάδιο αυτο το πουλί μπορεί να ανεβει στο χέρι.
 
Χριστιάνα αυτό που λες το έκανα παλιά με τα καναρίνια που εκπαίδευα. Στο κλουβί κάτω από την πόρτα είχα ένα κλαδί ανάποδα (προς τα έξω). Τα πιο πολλά τα άφηνα για ώρες με την πόρτα ανοιχτή και κάποια στιγμή που δεν το περίμενα τα έβλεπα στο κλαδί και να εξερευνούν το κλουβί τους από έξω. Ακόμη και όταν τα προσέλκυα με λιχουδιές σε περίπτωση που ένιωθαν άβολα έξω από το κλουβί τους ήταν πολύ πιο εύκολο να πηδήξουν στο κλαδάκι και από κει μέσα στο κλουβί. Πριν το κάνω αυτό είχα περιπτώσεις πανικού. Κάποιες φορές στην προσπάθεια να επιστρέψει μέσα το πουλί έπεφτε πάνω στα κάγκελα και από κει και πέρα επικρατούσε πανικός. Όταν όμως συνηθίσουν το κλαδί κάτω από την πόρτα, τους είναι πολύ πιο εύκολο να επιστρέψουν και νοιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια.
Σχετικά με τον Μάρκο, υπομονή προτείνω. Θα σε ξαναεμπιστευθεί σύντομα πιστεύω, αρκεί να συνεχίσεις. Και για λίγο καιρό μην προσπαθήσεις να τον βγάλεις έξω, μέχρι να ξεχάσει την πρώτη τραυματική του εμπειρία.
 
Υπομονή! Πιστεύω πως θα τα καταφέρεις εκατοστό, εκατοστό τη μέρα.. Που θα πάει θα βγει! Βάλε μπροστά του την αγαπημένη του λιχουδιά, δε γίνεται θα τη διεκδικήσει! Έλα κοντά είσαι, μην αγχώνεσαι. Αλλοίμονο σε μας που μας βλέπουν κ όπου φύγει φύγει..
 
Αυτο φοβάμαι! Το όπου φύγει φύγει. Το έχω σχεδόν τέσσερις μήνες και δεν το είχα πιέσει να βγεί μέχρι σήμερα.Απλά εβαζα το χέρι μου μέσα στο κλουβί του τον έφερνα κοντά στο προσωπό μου και μου έδινε φιλάκια. Τώρα όχι φιλάκια δεν βλέπω να ξαναδίνει αλλα μηπως μου κόψει καμμιά τσιμπιά περιμενω. Θα σκάσω...
 
Πρέπει να τον ξαναπλησιάσεις όπως στις αρχές και να δεις αντιδράσεις. Θα σου δείξει το πουλί αν είναι τρομαγμένο και κατά πόσο σε εμπιστεύεται ακόμη. Αφού δεις συμπεριφορά προχωράς ανάλογα. Αν χρειαστεί και από την αρχή πηγαίνοντας κοντά στο κλουβί και μιλώντας του. Σήμερα μην τον πιέσεις πολύ, άστον να ηρεμήσει.
 
Συμφωνω με το Βασιλη οτι αρκετα προχωρησε σημερα. Αλλα πιστευω δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις. Τα περισσοτερα, σχεδον ολα τα πουλια την πρωτη φορα που βγαινουνε απο το κλουβι και "ανοιγονται" σε τοσο μεγαλυτερο χωρο απο το κλουβι τους καπως ετσι αντιδρουνε. Μην αλλαξεις τιποτα στη συμπεριφορα σου, εννοω να ειναι ολα φυσιολογικα οπως πριν. Εξαλλου δεν τον εβγαλες με το ζορι, μονος του πηρε την αποφαση. Θα σε ξαναεμπιστευθει σιγουρα και μην περιμενεις να σου κραταει κακια και να σε δαγκωσει. 😉
 
Kαλημερα σε όλους! Δυστυχως ο Μάρκος σήμερα μου κάνει΄"μούτρα". Πλησίασε μόνο για λιχουδιά, αλλα όχι γα να τον χαιδέψω όπως έκανε κάθε πρωί μόλις ξυπνούσε. Το ότι πήρε την λιχουδιά να το θεωρήσω θετικό?
 
Ελένη μη στεναχωριεσαι. Γρηγορα θα το ξεχασει, ολοι καποια στιγμη αθελα μας προχωρησαμε λιγο παρα περα απ'οτι ηταν ετοιμο το πουλι. Και παλι δεν τον πιεσες να βγει, μονος του βγηκε. 😉

Τι εννοεις οτι τσιριξε με ενα τροπο που δεν εχεις ξανακουσει; Πανικοβλημενος η εκανε περιεργη φωνη; 😕
 
Mαλλον φωνη πανικού ήταν Ανέστη. Ενας οξύς ήχος. Περπατούσε στο πάτωμα και τσίριζε. Μετά κρύφτηκε κάτω από το κρεβάτι. Και τώρα που τον έχω στην αυλη που του αρέσει δεν μιλάει καθόλου. Οταν τον βγάζω στην αυλή από την χαρά του κάνει όλους τους ήχους και τιςλέει τις λεξούλες που ξέρει μαζεμένα. Σημερα τίποτα.Λες να έχει πρόβλημα;
 
Ελενη οπως σου ειπα και πριν δε νομιζω οτι επαθε κατι, απλα νομιζω οτι ισως προχωρησε λιγο παραπανω απ'οτι ηταν ετοιμος. Μην του φερεσαι σαν να εχει κατι, κρατα τη ρουτινα του σταθερη και να του μιλας χαρουμενα και συντομα θα ειναι οπως πριν. Και σε μενα ειχε τυχει στην αρχη οταν εξημερωνα το Φοιβο να του ζητησω παραπανω απ΄οτι ηθελε αυτος με αποτελεσμα ενω πηδουσε εξω απο το κλουβι μολις ανοιγα την πορτα να μη θελει να βγει την επομενη μερα. Του αφησα το χρονο και το χωρο που ηθελε και γρηγορα συνηδειτοποιησε οτι δεν εχει να φοβαται τιποτα και επεστρεψε στα φυσιολογικα του. 😉
 
σταματα να ασχολεισαι με το αν θα βγει.. Νασαι σιγουρη πως θα βγει..
να αφηνεις την πορτα ανοιχτη και να καθεσαι διπλα βλεποντας τηλεοραση η κανοντας
οτιδηποτε αλλο.. Δεν υπαρχει περιπτωση να μη βγει μονο του οταν νοιωσει
ανετα στο χωρο..
 
εξαλλου μην ξεχνας οτι το βασικοτερο πραγμα σε μια συμβιωση (ειτε ειναι ανθρωπος ειται ζωο ) ειναι η υπομονη. με την υπομονη θα κερδισεις παλι την εμπιστοσυνη του μαρκου. ειναι πολυ καλα πουλακια οι σενεγαλης οταν τα εχεις απο μικρα οπως τον μαρκο και αξιζει να επενδυσεις σε αυτη την σχεση. Πολυ συντομα θα ανταμειφθεις
 
Back
Top