Γενικά Πως θα μεταφερω τα καναρινια μου στις διακοπες;

Εγγραφή
27 Μαϊ 2014
Μηνύματα
72
Πόλη
Αθήνα
Ηθελα να σας ρωτησω τον Αυγουστο θα φυγουμε για διακοπες και θα παμε στην Μανη. Εκει εχουμε σπιτι και θα τα παρω μαζι μου, γιατι δεν υπαρχει κανεις αλλος να τα κρατησει προσωρινα.
φυσικα δεν μπορω να κουβαλησω 3 κλουβια! τι μπορώ να κανω ;

εχω 1 θηλυκο, 2 αρσενικα και 3 μικρά που σήμερα ειναι 17 ημερων το μεγαλυτερο...
Μπορω για αυτς τις 15 ημέρες να τα βαλω σε μια ζευγαρωστρα -χωρισμα... Ολα;
 
Πανεμορφη η Μανη, πηγα το 2011 και ακομα μου λειπουν εκεινες οι διακοπες, πολυ τυχερη εισαι που εχεις σπιτι εκει! Και ναι, μπορεις. Τωρα πως τα εχεις χωρισμενα στα 3 κλουβια; Να υποθεσω οι αρσενικοι ξεχωριστα και η καναρα με τα μωρα σε αλλο κλουβι;
 
Ναι οντως ειναι πολυ ωραια...

Οσο για τα πουλακια μου, ακριβως. Εχω στην ζευγαρωστα στο μισο μέρος την μαμα με τα μικρατης και στο αλλο μισο τον μπαμπα. το 2ο αρσενικο ειναι σε ενα μονο κλουβι.
Τωρα που ειναι μικρά τα πουλάκια θα εχω την ευκαιρια να αποκτησω "πιο στενες σχεσεις" δηλ. Να μην φοβουνται, να τα ταϊζω με το χέρι κλπ. ; ή μηπως δεν μπορει να γινει ποτε αυτο;
 
τα καναρινια ειναι δυσκολο αλλα οχι απιθανο να τα εξημερωσεις, εγω ειχα εξημερωσει το πρωτο μου καναρινι και μαλιστα σε οχι τοσο μικρη ηλικια. Πιστευω οτι απ τη στιγμη που τα πουλια θα σε μαθουν απο μικρα, θα το καταφερεις
Οσο για τον χωρισμο τους στη ζευγαρωστρα θα μπορουσες ισως να βαλεις τη ν καναρα με τα μικρα και τον πιο ηρεμο αρσενικο, και τον αλλο αρσενικο στην αλλη μερια

αλλιως μπορεις να βαλεις το ζευγαρι μαζι και τον αρσενικο με τα μικρα (μεχρι τον αυγουστο θα εχουν μεγαλωσει οποτε δεν θα μπορει τοσο ευκολα να τα βλαψει) Αλλα και παλι δεν ειμαι καθολου σιγουρη
 
6 καναρίνια και ιδιαίτερα τα 2 αρσενικά σε μία ζευγαρώστρα όπως και να τα βάλεις δε θα χωράνε.. Και λέγοντας δε θα χωράνε πέρα ότι είναι πολύ μικρός ο χώρος τα αρσενικά θα σκοτωθούν! Βάλε στη ζευγαρώστρα την μαμά με τα μικρά και πάρε 2 μικρά ατομικά κλουβάκια για τα 2 αρσενικά. Είναι πολύ μικρά και τα 3 κλουβιά μαζί θα πιάσουν μια θέση πίσω στο κάθισμα.

Τίνα σκέψου ότι το καλοκαίρι είναι μια δύσκολη περίοδος για τα καναρίνια μας! Θέλουν χώρο για να πετάνε στην πτερόροια ώστε να γίνει πιο εύκολη η όλη διαδικασία οπότε αυτό που σου προτείνω είναι πρακτικό μεν αλλά και πάλι δεν είναι ότι καλύτερο για τα πουλάκια σου. Αλλά δεν έχεις άλλη λύση...

Όσο για την εξημέρωση των μωρών πρέπει καθημερινά να ασχολείσαι μαζί τους και να τα δελεάζεις με φαγητό και με ήρεμες κινήσεις.. Την εξημέρωση να την κάνεις μέσα στο σπίτι. Μη σου φύγει κανένα καναρίνι και μετά το ψάχνεις στο χωριό!
 
Καλημέρα!

χα χα χα! στο χωριο δεν ανησυχω μην τα χασω ... "μακρινούς αντίλαλους" που μια κουβεντα λες... και το μαθαινει ολο το χωριο! σιιι γουρα θα τα βρω!

Το ξέρω οτι δεν ειναι ιδανικη λύση αλλα δεν γινεται αλλιως. Ετσι θα το κανω ...
Σευχαριστουμε Αλίκη που εισαι κοντα μας.
 
Θα ναι πολύ καλύτερο γι αυτά να τα δώσεις σε ένα πετ σοπ να τα προσέχει από το να τα στριμώξεις όλα σε ένα κλουβί! Είναι κρίμα! Τα αρσενικά θα μαλώνουν πολύ άσχημα... Θα έχεις θέμα! Στο λέω επειδή τα έχω δοκιμάσει στο παρελθόν όλα αυτά αλλά όπως νομίζεις! :)
 
Oχι δεν καταλαβες, ΄θα πάρω 2 ατομικά κλουβια και την ζευγαρώστρα για τα μικρα και την μαμα. Οπως το ειπες ειναι η καλυτερη λυση...
 
Oχι δεν καταλαβες, ΄θα πάρω 2 ατομικά κλουβια και την ζευγαρώστρα για τα μικρα και την μαμα. Οπως το ειπες ειναι η καλυτερη λυση...
Ααα παρεξήγηση δεν το κατάλαβα! Συγγνώμη! Αν και όχι το ιδανικότερο γι αυτά μια χαρά θα είναι! Θα κάνουν και διακοπές! 😉
 
Εγώ φεύγω τρεις βδομάδες με ένα μήνα τον Αύγουστο συνήθως και πάει ένας οικογενειακός φίλος μας και τα φροντίζει! Πιο παλιά τ άφηνα σε πετ σοπ αλλά δεν το συνιστώ! Ένα μου είχε αρρωστήσει εκεί μέσα! 😡

Είμαι τυχερή σ αυτό! Δυστυχώς 12 καναρίνια δεν μεταφέρονται σε νησί 5μισή ώρες από τον Πειραιά! Και παίρνω 1-2 που χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα.. Τις προηγούμενες χρονιές τα είχα στα κλουβιά τους φέτος θα τα βάλω όλα μαζί στην κλούβα! Ελπίζω να είναι καλά!
 
:)Η ιδανικοτερη λυση να στα φροντιζει καποιος και να μην χρειαζεται να αλλαξουν περιβαλλον και συνηθειες!
Το να ειναι ολα μαζι ειναι η καλυτερη εικόνα για μας... μακαρι και γι αυτα! Καλη επιτυχια!
 
Οι κλούβες είναι πολύ πρακτικές στο θέμα απουσίας. Τις φουλάρεις τροφή, νερό, άμμο και μπορείς να λέιψεις για πολλές μέρες!
 
15 μέρες άνετα για καναρίνια. Για το νερό απλά θα βάλεις ΚΑΙ μερικές μεγάλες ποτίστρες με μπίλιες. Εκεί το νερό δεν εξατμίζεται και δεν λερώνεται, αλλά θα πρέπει τα πουλιά σου να τις μάθουν, κάτι εύκολο σε κοινόβιο κλουβί λόγω μιμητισμού.

Εγώ στην μεγάλη κλούβα άφηνα ως και 25 πουλιά (καναρίνια, καρδερίνες, υβρίδια) με αυτές τις ποτίστρες (με μπίλιες / του μισού λίτρου) και έβαζα τροφή γι παραπάνω μέρες από ότι υπολόγιζα ότι θα λείψω.
Η τροφή σε μεγάλες εσωτερικές μακρόστενες ταΐστρες (όπου μπορούν τραφούν πολλά πουλιά ταυτόχρονα), όχι παραγεμισμένες. Καλύτερα περισσότερε ταΐστρες αυτού του τύπου με λιγότερη τροφή ανα ταίστρα παρά λίγες με πολύ!
Επίσης έβαζα και κρεμαστή ταΐστρα (1,5 λίτρα) με τροφή που δεν αρέσει ιδιαίτερα (μόνο κεχρί) ώστε τα πουλιά να πάνε εκεί αν και όταν εξαντλήσουν το κανονικό μείγμα.
Μιλάω στον παρελθοντικό χρόνο αφού τώρα δεν έχω καναρίνια.

Φυσικά θα πρέπει τα πουλιά να είναι σε ασφαλές χώρο και να μην κινδυνεύουν από θηρευτές και τα στοιχεία της φύσης

Αυτό το κλουβί θα πρέπει να το στήσει πριν φύγεις ώστε να δεις τυχόν αδυναμίες και να τις διορθώσει όσο είσαι εδώ και να μην έχεις άγχος όταν θα λείπεις!

Το βασικό σε ένα κοινόβιο κλουβί/κλουβα είναι να μην υπάρχει ανταγωνισμός σε τροφή, νερό, κούρνιες.
 
Κάτι άλλο πολύ σημαντικό είναι να τεστάρεις για αρκετές μέρες αν αφήνοντας τα έτσι δε θα υπάρχει πρόβλημα. Αλλά και πάλι μέσα σε 15 μέρες πολλά μπορεί να συμβούν! Εγώ φουλαρω τροφές και νερά, τα έχω σε εσωτερικό δροσερό δωμάτιο, αλλά και πάλι θέλω κάποιος να τα βλέπει 1-3 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον! Θα λείπω 3 εβδομάδες και αν πάει 6 φορές δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα! Απλά θα τα βάλω από τώρα όλα μαζί ώστε να συνηθίσουν και να μην έχουμε καυγάδες. Θα δοκιμάσω και αυτό με τις μπίλιες! 😉 Γιάννη την εσωτερική ταιστρα του 1,5 λίτρου την είχες κρεμασμένη ή στον πάτο;
 
Κάτι άλλο πολύ σημαντικό είναι να τεστάρεις για αρκετές μέρες αν αφήνοντας τα έτσι δε θα υπάρχει πρόβλημα. Αλλά και πάλι μέσα σε 15 μέρες πολλά μπορεί να συμβούν! Εγώ φουλαρω τροφές και νερά, τα έχω σε εσωτερικό δροσερό δωμάτιο, αλλά και πάλι θέλω κάποιος να τα βλέπει 1-3 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον! Θα λείπω 3 εβδομάδες και αν πάει 6 φορές δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα! Απλά θα τα βάλω από τώρα όλα μαζί ώστε να συνηθίσουν και να μην έχουμε καυγάδες. Θα δοκιμάσω και αυτό με τις μπίλιες! 😉 Γιάννη την εσωτερική ταιστρα του 1,5 λίτρου την είχες κρεμασμένη ή στον πάτο;

Κρεμασμένη αυτοσχέδια ταίστρα, μόνο με ένα σπόρο (κεχρί μακρόστενο) που δεν αρέσει.
Οι ποτίστρες με τις μπίλιες είναι πολύ καλές! Μερικές έχουν 2 μπίλιες και θεωρούνται καλύτερες.

Επίσης να έχουν και μεταλικό (όχι πλαστικό) σωλήνα.
 
στο σωληνάκι που καταλήγει στο κλουβι μέσα στο οποίο βρισκεται η μπίλια!
 
Back
Top