Φροντίδα Πως θα μπορουσαμε να προσεγγισουμε τα lovebirds μας

VΑGELIS-V

PB New Member
Εγγραφή
8 Φεβ 2009
Μηνύματα
3
Πόλη
Γλυφάδα
Καλημερα. Τελος οκτωβρη αγορασα ενα αρσενικο παπαγαλακι love bird 3 μηνων.
Του αγορασαμε για παρεα και ενα θηλυκο τα χριστουγεννα οπως μας ειπαν απο το ιδιο καταστημα πτηνων. Ομως οταν τα φεραμε μαζι στο ιδιο κλουβι στην αρχη ηταν αγαπημενα αλλα μετα αρχισε η φαγωμαρα μεταξυ τους. Απο τοτε τα χωρισαμε σε διαφορετικα κλουβια για να δουμε την συμπεριφορα τους. Καθε εβδομαδα τουλαχιστον μια φορα τα αφηνουμε ελευθερα μεσα στο σπιτι και απο οσο φαινεται το διασκεδαζουν αρκετα. Εδω φαινονται να ειναι αγαπημενα εννοω εκτος των κλουβιων τους.
Η συμπεριφορα τους ομως απεναντι μας ειναι αμυντικη, δεν μας πλησιαζουν καθολου και οταν κανουμε προσπαθεια να τα χαιδεψουμε μεσα στο κλουβι τους αυτα δαγκωνουν. Η απορια μου ειναι πως θα μπορουσαμε να τα προσεγγισουμε;
Ευχαριστω
 
οταν πηρες το δευτερο πουλι το εβαλες αμεσως στο ιδιο κλουβι με το αλλο;
 
Ομως οταν τα φεραμε μαζι στο ιδιο κλουβι στην αρχη ηταν αγαπημενα αλλα μετα αρχισε η φαγωμαρα μεταξυ τους.

Μήπως πάει το μυαλό σου κάπου; Τι έγινε και άλλαξε η συμπεριφορά τους; Μήπως τσακώνονταν την ώρα του φαγητού; Ή είχες λίγα παιχνίδια στο κλουβί και τσακώνονταν για το ποιο θα ασχοληθεί με ποιο; 🙄

Η συμπεριφορα τους ομως απεναντι μας ειναι αμυντικη, δεν μας πλησιαζουν καθολου και οταν κανουμε προσπαθεια να τα χαιδεψουμε μεσα στο κλουβι τους αυτα δαγκωνουν.

Λογικό είναι να είναι επιθετικά όταν είναι στο κλουβί τους. Το κλουβί τους είναι ο χώρος τους και τον προστατεύουν.

Το ότι είναι αμυντικά δικαιολογείται λίγο πολύ... Μπορεί να μην ασχοληθήκατε αρκετά. Τα Lovebirds είναι και δυναμικοί χαρακτήρες... Καλό είναι τώρα που τα έχετε και χωριστά να ασχοληθείτε πιο πολύ, αφού δεν θα έχουν την "αβάντα" του άλλου. 😉

Η απορια μου ειναι πως θα μπορουσαμε να τα προσεγγισουμε;

Κάποια λιχουδίτσα θα βοηθούσε την κατάσταση (με το χέρι σας να την δίνετε)! 😉

Κάνε μια περιήγηση στο site...υπάρχουν πολλές συζητήσεις που αναφέρονται στο πρόβλημά σου! 😉
 
οταν πηρες το δευτερο πουλι το εβαλες αμεσως στο ιδιο κλουβι με το αλλο;
Ευχαριστώ πολύ για την άμμεση απάντηση σας. Δυστυχώς ναι τα έβαλα από την αρχή στο ίδιο κλουβί (δεν το ήξερα όπως και δεν με είχε ενημερώσει το petshop). Το κατάλαβα ευτυχώς μέσα σε δύο ημέρες και τα χώρησα. Η αλήθεια είναι πως παιδεύτηκα πάρα πολύ για να βγάλω τον ένα από μέσα αφού όπως ανέφερα φοβούνται πολύ.
 
Μήπως πάει το μυαλό σου κάπου; Τι έγινε και άλλαξε η συμπεριφορά τους; Μήπως τσακώνονταν την ώρα του φαγητού; Ή είχες λίγα παιχνίδια στο κλουβί και τσακώνονταν για το ποιο θα ασχοληθεί με ποιο; 🙄



Λογικό είναι να είναι επιθετικά όταν είναι στο κλουβί τους. Το κλουβί τους είναι ο χώρος τους και τον προστατεύουν.

Το ότι είναι αμυντικά δικαιολογείται λίγο πολύ... Μπορεί να μην ασχοληθήκατε αρκετά. Τα Lovebirds είναι και δυναμικοί χαρακτήρες... Καλό είναι τώρα που τα έχετε και χωριστά να ασχοληθείτε πιο πολύ, αφού δεν θα έχουν την "αβάντα" του άλλου. 😉



Κάποια λιχουδίτσα θα βοηθούσε την κατάσταση (με το χέρι σας να την δίνετε)! 😉

Κάνε μια περιήγηση στο site...υπάρχουν πολλές συζητήσεις που αναφέρονται στο πρόβλημά σου! 😉

ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Οταν τα βάλαμε μαζί δεν τσακώνονταν για το φαί αλλά ούτε και για κάποιο παιχνίδι που είχαμε ήδη μέσα. Παρατηρήσαμε την ώρα που ήταν διπλα διπλα ξαφνικά χωρις να υπάρχει αιτία τσιμπούσε ο ένας τον άλλον! Μου αναφέρετε για κάποια λιχουδίτσα στο χέρι να τους δίνω, έχω βρει το μόνο που τους αρέσει είναι το καρότο αλλά αυτό και πάλι με μεγάλη δυσκολία καταφερα να το δωσω στον έναν από τους δύο το αρσενικό, ο Σοφοκλής μας, μετά από δύο ώρες με τεντωμενο το χερι μου μεσα στο κλουβι. Παρόλα αυτά δεν ήρθε πάνω στο χέρι μου να το πάρει αλλά τσιμπούσε και πάλι.
 
έχω βρει το μόνο που τους αρέσει είναι το καρότο αλλά αυτό και πάλι με μεγάλη δυσκολία καταφερα να το δωσω στον έναν από τους δύο το αρσενικό, ο Σοφοκλής μας, μετά από δύο ώρες με τεντωμενο το χερι μου μεσα στο κλουβι.

Βαγγέλη μην βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί, αφού δεν σε έχουν μάθει ακόμα. Για αρχή έχε το χέρι σου έξω απ' το κλουβί και μόλις δεις ότι έρχονται κανονικά... Βάζεις το χέρι σου μέσα αλλά μην πηγαίνεις το χέρι σου πάνω τους. Να το έχεις μακριά τους, ώστε να έρχονται αυτά σε σενα και όχι εσύ σ' αυτά. 😉

Πρέπει να τους αρέσουν και οι ηλιόσποροι... Μείωσε την ποσότητα που τους προσφέρεις καθημερινά και έχε τους ηλιόσπορους περισσότερο στην εκπαίδευση.

Μπορείς να τους δίνεις και pellets εκτός σπόρια... Αν δεν τα χρησιμοποιείς ήδη δηλαδή!

Παρόλα αυτά δεν ήρθε πάνω στο χέρι μου να το πάρει αλλά τσιμπούσε και πάλι.

Για αρχή είναι καλά που τρώνε απ' το χέρι σου, σιγά σιγά θα σε μάθουν και θα κάνουν μερικά βήματα παραπάνω! 😉
 
Eισαι πολυ τυχερος που ερχονται στο χερι σου. Και εγω οταν τα πηρα στην αρχη ηταν αγαπημενα, μετα απο ενα μηνα εβλεπα καποιες αψιμαχιες αλλα σταδιακα. Τωρα εχουν ηρεμισει και τσακωνονται πολυ σπανια. Συνηθισανε το ενα το αλλο. Τους εχω βαλει αρκετα παιχνιδακια και ασχολουνται. Οσον αφορα τη διατροφη τους να ειναι πλουσια σε φρουτα, λαχανικα και ασβεστιο(σουπιοκοκαλο, αυγο). Κοιτα τι εκανα στα δικα μου και αρχισανε να τρωνε φρουτα και λαχανικα. https://community.petbirds.gr/threads/Τα-lovebirds-μου-τρώνε-επιτέλους-φρούτα.9757/
 
Back
Top