Αναπαραγωγή Πως θα μπορούσα να πάρω παρδαλό ή ανοιχτόχρωμο καρδερινοκάναρο;

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Χαιρετώ την αγαπημένη παρέα, θα ήθελα να μάθω πως γίνεται να πάρω παρδαλο ή ανοιχτόχρωμο καρδερινοκαναρο, θα χρειαστώ κάποιο άσπρο θηλυκό, αρλεκινο ή κάποιο κίτρινο μοσαικ;
Παραθέτω και φωτογραφίες τι τύπου εννοώ (διαφορετικά μεταξύ τους)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😃
 

Συνημμένα

  • IMG_20230918_172547_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    IMG_20230918_172547_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    32,6 KB · Προβολές: 12
  • IMG_20230918_172531_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    IMG_20230918_172531_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    22,4 KB · Προβολές: 12
  • IMG_20230918_172514_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    IMG_20230918_172514_(1080_x_1080_πίξελ).webp
    64,7 KB · Προβολές: 12
@Akanthillis , Βασίλη, είναι κάπως πιο δύσκολη αυτή η αναπαραγωγή που λες ότι θέλεις να κάνεις, αλλά επιπλέον για τους θηλυκούς απογόνους δεν εμφανίζεται ενδιαφέρον να υιοθετηθούν. Και τα αρσενικά καρδερινοκάναρα θεωρώ ότι είναι υπερτιμημένα σε σχέση με τις τελικές φωνητικές ικανότητες τις οποίες υποτίθεται ότι εκφράζουν. Και η αναπαραγωγή αυτή επίσης, λόγω του ότι είναι στείροι οι απόγονοι, δεν θα μπορούσε να έχει συνέχεια, αν με καταλαβαίνεις...
Δεν θα ήταν καλύτερα να αναπαράγεις τις καρδερίνες σου, μια και ακόμα υπάρχει έλλειψη πουλιών εκτροφής και ρημάζουν τις φωλιές των αγρίων που ποιος ξέρει και πόσες καταστράφηκαν από τους καύσωνες, τις φωτιές και τις πλημμύρες και πόσοι γεννήτορες επιβίωσαν όλων αυτών;
 
@ianos όντως ναι, συμφωνώ δεν υπάρχει παραπάνω εκτροφικος στόχος με τους μουλους, τα θηλυκά θα τα κρατούσα έτσι και αλλιώς και θα είχαν την ίδια αξία για εμένα όπως όλα τα πουλιά μου, τις καρδερίνες εννοείται ότι θα προσπαθήσω να τις αναπαράγω την σεζόν που μας έρχεται (αν και το θηλυκό μου ίσως να είναι πολύ νεαρό μέχρι τότε) , απλά σαν ομορφιά μου άρεσαν πολύ μερικά παρδαλά που είδα και θα ήθελα να έχω και εγώ μερικά τέτοια πουλιά, ΑΛΛΑ πρωτεύων και βασικός μου στόχος είναι οι καρδερίνες.
Και αν όλα πάνε καλά μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχω δύο ζευγάρια καρδερίνες ώστε να ανεβάσω λιγάκι τις πιθανότητες να πάρω μικρά.
Σαν σκέψη πάντως λεω" αν δεν βγάλω καρδερινακια ας βγάλω καρδερινοκαναρα" που αν κρίνω από την σεζόν που πέρασε πήρα 11 αυγά και 0 νεοσσούς στις καρδερίνες , άντε να δούμε στην επόμενη 😁
 
Για εμένα δοκίμασε το δεν έχεις να χάσεις τίποτα αρκεί να έχεις διαθέσιμα πουλιά ώστε να μην χαλάσεις ζευγάρια έχω θα δοκίμαζα με αχάτες
 
@woody θα δείξει... να δω πρώτα τι θα γίνει με τα ζευγάρια καρδερίνες, αν θα πάρω και δεύτερο ζευγάρι δηλαδή και βλέποντας και κάνοντας 👍
 
  • Like
Αντιδράσεις: woody
Έτσι εγκυκλοπαιδικά.....Πέρυσι με κανάρα ασπρογκρίζο τιμπράντο πήρα κάποια γκριζωπά καρδερινοκάναρα χωρίς καθόλου μάσκα.
Φέτος με κίτρινη κανάρα Hartz Roller κάποια βγήκαν με ολόλευκη κοιλιά και περιοχές με λευκό στη ράχη και και γύρω από το λαιμό και ωραίες μάσκες (και πολύ ωραίες φωνές 😁 ).

Δε νμζ ότι είναι στάνταρ αυτό που μπορείς να περιμένεις και σίγουρα μετράνε και τα γονίδια της καρδερίνας.
 
Καλημέρα και από εμένα. Είμαι καινούριος στην σελίδα. Παρόλο που το θέμα έχει απαντηθει ίσως,εγώ θα αναφέρω τα εξής με την δική μου εμπειρία και με συζητήσεις με ανθρώπους που βγάζουν καρδερινοκαναρα. Το καλύτερο αποτέλεσμα για ανοιχτοχρωμα καρδερινοκαναρα με κατακόκκινη μάσκα είναι να βάλεις κόκκινο θηλυκό μωσαϊκό καναρίνι με μεγάλη κόκκινη μάσκα. Πολύ βοηθητικό είναι προφανώς να έχεις ανοιχτόχρωμη καρδερίνα, αλλά αφού δεν έχεις την δυνατότητα θα κάνεις αυτό τον συνδυασμό και θα με θυμηθείς 😉
 
Back
Top