Αναπαραγωγή Πως θα ξέρω ότι η κανάρα είναι έτοιμη να κάτσει στη φωλιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zaxos345
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zaxos345

PB New Member
Εγγραφή
26 Αυγ 2008
Μηνύματα
25
Πόλη
Χανιά
Παιδιά καλημέρα και καλό αναπαραγωγικό μήνα για όλους. Ξεκίνησα και εγώ με 2 ζευγαράκια φέτος, εξωτερική αναπαραγωγή. Το ένα, με περσινά πουλάκια, πάει καλά για την ώρα, χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία, δέσανε, φιλιούνται, ταίζονται και έχουμε και 2 αυγουλάκια για την ώρα.
Στο άλλο ζευγάρι με προπέρσινα πουλιά, που έχουν ξαναζευγαρώσει, έχουμε το εξής. Αυτός έτοιμος, έτσι φαίνεται τουλάχιστον, τηε την πέφτει κανονικά από το σύρμα, αυτή ενώ μου έχει κάνει 2 αυγά κάτω τυχαία, της έβαλα φωλιά, 2 μάλιστα σε διαφορετικά σημεία, αλλά δεν την φτιάχνει. Πάει και κάθεται μέσα σε αυτή, χωρίς να την έχει ετοιμάσει, και μάλιστα μιά φορά μου έκανε και ένα αυγό μέσα, άσπορο βέβαια γιατί δεν την έχω ακόμα φέρει σε επαφή με τον μάγκα. Να πω ότι είναι πρωτάρα; Πέρσι λειτούργησε κανονικά, να πω ότι δεν είναι έτοιμη; κάνει αυγά, να της φτιάξω εγώ την φωλιά; Πως θα ξέρω ότι θα κάτσει ή ότι είναι έτοιμη;
Παρακαλώ τα φώτα σας όσοι μπορείτε...

Γιάννης
 
Όταν θα είναι έτοιμη θα τη φτιάξει. Έχει κάποιο συγκεκριμένο σημείο που πάει και κάθεται η κάνει τ'αυγά;
Θα πρέπει και κει να της βάλεις φωλιά. Νήμα έβαλες αυτό που είχες χρησιμοποιήσει και πέρυσι; Παίζει με το νήμα;
Τώρα η δεν είναι πυρωμένη, η κάτι της φταίει. Θα ξέρεις πάντως ότι είναι έτοιμη, όταν θα στρώσει φωλιά και θα κάτσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τα αυγά τα κάνει χύμα, το ένα το έκανε στην πρώτη φωλιά που της έβαλα, αλλά χωρίς να την έχει στρώσει. Νήμα έχει και παίζει με αυτό. Για την ώρα της έχω 2 φωλιές, το πρωί την έπιασα να κάθεται μέσα στην καινούρια που της έβαλα! Χωρίς να είναι στρωμένη εννοείται! Τεσπα είδωμεν, πάντως δεν είναι πρωτάρα, αυτό με προβληματίζει λίγο, πέρυσι είχε συμπεριφερθεί κανονικά και μου έδωσε και 2 τενόρους πολύ καλούς!
 
Γιατί δεν ενώνεις τα πουλιά;
Πολλές φορές ο αρσενικός οδηγεί και κατευθύνει τη θηλυκιά στην αναπαραγωγική διαδικασία..συν ότι υπάρχει η πιθανότητα να καταλαβαίνει ότι δεν έχει βατευθεί, ότι δεν έχει γόνιμα αυγά και να μη θέλει να στρωθεί... Μικρή η πιθανότητα, αλλά δεν μπορεί να αποκλεισθεί.
 
Το έκανα αλλά είδα ότι υπήρχαν αψιμαχίες, αυτός ήθελε αυτή τον πρόγκαγε, οπότε είπα να περιμένω μέχρι να κάνει φωλιά και να νιώσει έτοιμη. Στο άλλο ζευγάρη αυτό έκανα συν ότι είχα δεί ότι ο αρσενικός την τάιζε μέσα από το σύρμα. Οπότε για την ώρα υπομονή;
 
@zaxos345 τι διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει στα ζευγάρια σου;

αυτή ενώ μου έχει κάνει 2 αυγά κάτω τυχαία, της έβαλα φωλιά, 2 μάλιστα σε διαφορετικά σημεία, αλλά δεν την φτιάχνει. Πάει και κάθεται μέσα σε αυτή, χωρίς να την έχει ετοιμάσει, και μάλιστα μιά φορά μου έκανε και ένα αυγό μέσα, άσπορο βέβαια γιατί δεν την έχω ακόμα φέρει σε επαφή με τον μάγκα.
Εμένα αυτό μου δείχνει ένα ανέτοιμο θηλυκό μπερδεμένο! Εγώ θα τα χώριζα, θα έβγαζα φωλιά και νήμα και θα της έδινα χρόνο να καταλάβει ότι είναι άνοιξη με τη διατροφή φυσικά! Τι διατροφή τους παρέχεις;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Στο άλλο ζευγάρι με προπέρσινα πουλιά, που έχουν ξαναζευγαρώσει, έχουμε το εξής. Αυτός έτοιμος, έτσι φαίνεται τουλάχιστον, τηε την πέφτει κανονικά από το σύρμα, αυτή ενώ μου έχει κάνει 2 αυγά κάτω τυχαία, της έβαλα φωλιά, 2 μάλιστα σε διαφορετικά σημεία, αλλά δεν την φτιάχνει. Πάει και κάθεται μέσα σε αυτή, χωρίς να την έχει ετοιμάσει, και μάλιστα μιά φορά μου έκανε και ένα αυγό μέσα, άσπορο βέβαια γιατί δεν την έχω ακόμα φέρει σε επαφή με τον μάγκα. Να πω ότι είναι πρωτάρα; Πέρσι λειτούργησε κανονικά, να πω ότι δεν είναι έτοιμη; κάνει αυγά, να της φτιάξω εγώ την φωλιά; Πως θα ξέρω ότι θα κάτσει ή ότι είναι έτοιμη;
Παρακαλώ τα φώτα σας όσοι μπορείτε...
Γιάννη καλημέρα.
Η αλλαγές του καιρού και η αστάθεια φωτισμού της εποχής είναι από μόνο τους ικανά να μπερδέψουν όχι μόνο τα ζώα αλλά και μας τους ανθρώπους. Με τις "τρέλες" και τις "ιδιοτροπίες" της φύσης έχουν αναπτυχθεί αρκετά θέματα.
Εμείς σε όλα προσπαθούμε να εξηγήσουμε με τη δική μας λογική κάτι που είναι πρακτικά δεν εξηγείται μια και ανήκει σε διαφορετική "λογική διάσταση"... στη λογική της φύσης.
Έτσι λοιπόν δεν θα προσπαθήσω να εξηγήσω τους λόγους αλλαγής συμπεριφοράς ενός έμπειρου θηλυκού με καλό παρελθόν αλλά θα πω τι θα έκανα εγώ. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος και κανείς φυσικά δεν είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει τις νουθεσίες μου... Ο καθένας ακολουθεί αυτό που νομίζει ως καλύτερο.
Εγώ θα άλλαζα όλο το σκηνικό εντελώς...
Δηλαδή αλλαγή της θέσης του κλουβιού και της πλευράς που βρίσκονται τα πουλιά στη ζευγαρώστρα. Πολλές φορές δεν μπορούμε να φανταστούμε και κυρίως δε μπορούμε να δούμε.. Τι μπορεί και διακρίνει με την τέλεια όραση ένα θηλυκό ακόμη και στο απέναντι από το δικό μας χώρο... Και αν η επιλογή της είναι στο καναρίνι που βρίσκεται στον 5ο όροφο λοξά απέναντι στην πολυκατοικία... Τότε δε θα θέλει να ζευγαρώσει με το φίλο που είναι δίπλα της...
Αλλαγή του υλικού της φωλιάς γιατί η "τρέλα" τους είναι αρκετή να τα κάνει να αφήνουν ή ακόμη χειρότερα να σκορπούν τα πανάκριβα και ποικίλα υλικά κατασκευής της φωλιάς και να μαδούν τα φτερά όσων συγκατοικούν μαζί της... ακόμη και των παιδιών της για το χτίσιμό της.
Θα φρόντιζα να έχω αυξημένες τις πρωτεΐνες στη διατροφή του θηλυκού, μια και η αφθονία τροφής διεγείρει τις αισθήσεις και μαζί μ' αυτές το αναπαραγωγικό ένστικτο.
Στη συνέχεια θα τραβούσα δυο ακόμη και τρεις φορές την ημέρα το διαχωριστικό για να συνυπάρξουν για μερικά λεπτά ακόμη κι αν μαλώνουν. Έχει βάση αυτό που έγραψε ο Νίκος νωρίτερα... Κάποια θηλυκά βοηθούνται από την πίεση που ασκεί το έτοιμο αρσενικό και οδηγούνται καλύτερα σε αναπαραγωγική προδιάθεση. Αρκεί η πίεση αυτή να μην είναι επίμονη και συνεχής γιατί κουράζει και τα δύο πουλιά γεγονός που δεν το θέλουμε.
Στο θέμα της φωλιάς πάλι θα πρέπει να δείξεις φαντασία... Ένα έμπειρο θηλυκό δεν αφήνει χωρίς λόγο ανέτοιμη τη φωλιά του πριν την ωοτοκία του. Κάποιος λόγος υπάρχει... όπως το να είναι αρκετά κλειστή ή αρκετά εκτεθειμένη, χαμηλότερα ή ψηλότερα από αυτό που θέλει κλπ...
Όπως θα δεις εδώ υπάρχουν πολλές παρόμοιες "ανεξήγητες" περιπτώσεις με Κανάρες που απορρίπτουν την εξωτερική φωλιά δεν είναι κάτι σπάνιο...
Προσπάθησα να σε βοηθήσω ... αλλά καμιά φορά είναι δύσκολο όσο και αν το επιθυμούμε...
Εσύ αν θέλεις και στο επίπεδο που μπορείς να μας ενημερώνεις...
Τέτοιες "τρέλες" νομίζω πως είναι εξαιρετικά όμορφες να μαθαίνουμε την εξέλιξη... ειδικά όταν στο τέλος πάνε όλα καλά ... Πράγμα που όλοι ευχόμαστε.
 
Γιάννη καλησπέρα, σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου. Χωρίς να έχω προλάβει να διαβάσω το μνμ σου, εφάρμοσα ήδη κάτι από όλα αυτά, άλλαξα την φωλιά, την τοποθέτησα σε άλλο μέρος, έχω βγάλει το χώρισμα και δεν παρατηρώ αψημαχίες και ήδη έχει αρχίσει δειλά δειλά να την φτιάχνει. Δεν ανακατεύομαι πλέον, θα την αφήσω ήσυχη και πιστέυω ότι όταν έρθει η ώρα της θα αναταποκριθεί.

Γιάννης

@zaxos345 τι διατροφική προετοιμασία έχεις κάνει στα ζευγάρια σου;


Εμένα αυτό μου δείχνει ένα ανέτοιμο θηλυκό μπερδεμένο! Εγώ θα τα χώριζα, θα έβγαζα φωλιά και νήμα και θα της έδινα χρόνο να καταλάβει ότι είναι άνοιξη με τη διατροφή φυσικά! Τι διατροφή τους παρέχεις;

Αλίκη καλησπέρα, ξέρω ότι ίσως είναι λίγο νωρίς για εξωτερική αναπαραγωγή και αυτό λόγω καιρού. Όσον αφορά την διατροφή, πέρα από τους σπόρους, αυγοτροφή, μπρόκολάκι, και σπόρους υγείας, όλα αυτά εναλλακτά μερα παρά μέρα, το αυγό σταθερά μέρα παρά μέρα.
 
Γιάννη καλησπέρα, σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σου. Χωρίς να έχω προλάβει να διαβάσω το μνμ σου, εφάρμοσα ήδη κάτι από όλα αυτά, άλλαξα την φωλιά, την τοποθέτησα σε άλλο μέρος, έχω βγάλει το χώρισμα και δεν παρατηρώ αψημαχίες και ήδη έχει αρχίσει δειλά δειλά να την φτιάχνει. Δεν ανακατεύομαι πλέον, θα την αφήσω ήσυχη και πιστέυω ότι όταν έρθει η ώρα της θα αναταποκριθεί.
Χαίρομαι που όλα οδεύουν να βρουν τη λύση τους. Καλά αποτελέσματα.
 
Χαίρομαι που όλα οδεύουν να βρουν τη λύση τους. Καλά αποτελέσματα.

Ευχαριστώ Γιάννη, έχω και ένα άλλο ζευγαράκι που προηγείται χρονικά, περσινά πουλάκια, αυτό πάει κανονικά, έχουμε 4 αυγουλάκια για την ώρα! Την λατρεύω αυτή την περίοδο... Και ακόμα περισσότερο η μικρή μου κόρη!
Επίσης εύχομαι!
 
Ευχαριστώ Γιάννη, έχω και ένα άλλο ζευγαράκι που προηγείται χρονικά, περσινά πουλάκια, αυτό πάει κανονικά, έχουμε 4 αυγουλάκια για την ώρα! Την λατρεύω αυτή την περίοδο... Και ακόμα περισσότερο η μικρή μου κόρη!
Επίσης εύχομαι!
Είναι θαυμάσια η διαδικασία της δημιουργίας... ακόμη και αν έχει κάποιες στεναχώριες τα μικρά που θα έρθουν θα μας αποζημιώσουν.
Η κόρη σου θα είναι κατ' ενθουσιασμένη όταν θα τα πρωτοδεί... και θα της μείνουν αξέχαστες οι στιγμές που θα βλέπει τα μικρά και άσχημα να μεγαλώνουν και να ομορφαίνουν...
Καλή συνέχεια.
 
Αλίκη καλησπέρα, ξέρω ότι ίσως είναι λίγο νωρίς για εξωτερική αναπαραγωγή και αυτό λόγω καιρού. Όσον αφορά την διατροφή, πέρα από τους σπόρους, αυγοτροφή, μπρόκολάκι, και σπόρους υγείας, όλα αυτά εναλλακτά μερα παρά μέρα, το αυγό σταθερά μέρα παρά μέρα.
Από πλευράς διατροφής είσαι καλυμμένος πλήρως! Καλή τύχη σου εύχομαι! :D
 
Back
Top