Γενικά Πως θα ξέρω ότι το Κοκατίλ που θα αγοράσω θα είναι υγιές;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pica
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pica

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2018
Μηνύματα
70
Πόλη
Ρόδος
Επειδή τελικά αποφασίσαμε αν φύγει η πίκα θα πάρουμε κοκατίλ.
Πως θα ξέρω ότι από τον εκτροφέα που θα το πάρω δεν είναι από αιμομιξίες η άρρωστα.
 
Θα κοιταξεις να βρεις εναν εκτροφεα που θα νιωσεις εμπιστοσυνη, φυσικα μπορεις να ρωτησεις να παρεις και συστασεις! Να δεις οτι τα πουλακια ειναι καθαρα και φαινονται υγειη!
 
Ένα υγιές πουλί φαίνεται μόλις θα το δείς.
Θα έχει καθαρό και λαμπερό φτέρωμα χωρίς λερώματα, ζωηρά και λαμπερά μάτια, θα έχει ενέργεια και δεν θα κάθεται νωχελικό και φουσκωμένο σε ένα κλαδάκι.

Εννοείται όπως σου είπε ο @zack27 (ο οποίος, θέλω να πω ότι είναι ένας πολύ καλός εκτροφέας cockatiel) θα βρείς και κάποιον θα εμπιστεύεσαι, θα έχει σε καθαρό περιβάλλον τα πουλιά του και θα ξέρει και ορισμένα πράγματα για να σε βοηθήσει στην αρχή.
 
Αυτό που θα ήθελα να σου τονίσω είναι ότι καλά θα ήταν να προσπαθήσεις, σε περίπτωση που εντοπίσεις κάποιον αξιόπιστο εκτροφέα, να πάρεις ένα πουλάκι που δεν θα έχει ταιστεί πλήρως στο χέρι, αλλά αν όντως έχει ταιστεί από τον εκτροφέα, να είναι με τη μέθοδο co parenting και όχι αποκλειστικά από άνθρωπο.
 
Αυτό που θα ήθελα να σου τονίσω είναι ότι καλά θα ήταν να προσπαθήσεις, σε περίπτωση που εντοπίσεις κάποιον αξιόπιστο εκτροφέα, να πάρεις ένα πουλάκι που δεν θα έχει ταιστεί πλήρως στο χέρι, αλλά αν όντως έχει ταιστεί από τον εκτροφέα, να είναι με τη μέθοδο co parenting και όχι αποκλειστικά από άνθρωπο.

δε καταλαβαινω το λόγο που προτεινεις κατι τετοιο! Με ποιο σκεπτικο το λες για να μπορεσω να καταλαβω ρωταω
 
δε καταλαβαινω το λόγο που προτεινεις κατι τετοιο! Με ποιο σκεπτικο το λες για να μπορεσω να καταλαβω ρωταω
Ποιό είναι το ερώτημα, ούτε κι εγώ αντιλαμβάνομαι στα σίγουρα:)
Έχω διαβάσει κατά καιρούς για παπαγαλάκια (εννοώ νεαρά) πλήρως ταϊσμένα στο χέρι, τα οποία αποσπάστηκαν δλδ από τους γονείς τους και ταΐζονταν αποκλειστικά από τον εκτροφέα τους, με αποτέλεσμα να είναι κάποια από αυτά υποσιτισμένα, καχεκτικά, να μην αντιλαμβάνονται καλά το είδος τους (όσο μπορεί βέβαια κανείς να το υποθέσει αυτό), και άλλα να αρρωσταίνουν ή να καθίστανται ευάλωτα σε ασθένειες και να πεθαίνουν σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα σε σχέση με το προσδόκιμο ζωής του είδους τους. Προσφάτως μάλιστα σε φίλη μου χαρίστηκε αρσενικό νεαρό (4-6 μηνών, δεν θυμάμαι ακριβώς) κοκατιλάκι, το οποίο είχε αποκλειστικό τάισμα από τον εκτροφέα του, και το οποίο πήγε τους επόμενους μήνες πολλές φορές στον πτηνίατρο για την αντιμετώπιση μυκήτων που κατά τη διάγνωση του γιατρού τους είχε κολλήσει λόγω του ταΐσματος από τον εκτροφέα, και οι οποίοι δεν γινόταν να περάσουν διότι είχαν πλέον εγκατασταθεί στον οργανισμό του πουλιού (στο γαστρεντερικο του σύστημα, μάλλον στον πρόλοβο υποθέτω) και οι οποίοι τέλος αναφάνηκαν κατά τη νεκροψία του μικρού έχοντας αποικίσει διάφορα όργανα του πουλιού.
Έτσι λοιπόν αναφέρομαι σε αξιόπιστο εκτροφέα, γιατί προφανώς αν ταΐζει θα λαμβάνει τις κατάλληλες προφυλάξεις αντισηψίας και σε co parenting ώστε το πουλί να ταΐζεται λιγότερα συχνά από τον άνθρωπο και να λαμβάνει και τα αντισώματα από τους γονείς του (και να αντιλαμβάνεται ίσως καλύτερα και σε ποιο είδος ανήκει)
Ελπίζω να καλύπτω το ερώτημά σου.
 
Το ενα πουλακι να μην ταιστει σωστα μπορει να γινει και στο co-parenting αρχικα! Το να μην ειναι σωστος ο εκτροφεας ειναι αλλο θεμα απο το να μη παρει καποιος πουλακι ταισμενο στο χερι! Αυτο με τα ψυχολογικα η το οτι δεν αναγνωριζουν το ειδος τους κτλ απο την εμπειρια μου μπορω να πω οτι δεν ισχυει γιατι δεν εχω αντιμετωπισει κατι τετοιο!Η περιπτωση που αναφερεις σαφεστατα οφειλεται στο λαθος ταισμα και στις λαθος συνθηκες! Αυτο δε σημαινει οτι αν παρει καποιος ενα πουλακι ταισμενο στο χερι θα αντιμετωπισει αυτα τα προβληματα! Για αυτο και επισημανθηκε να το ψαξει καλα! Ειτε παρει κοκατιλ ειτε οποιοδηποτε ειδος! Ειναι σα να λεμε τωρα οτι ολα τα πουλια τα ταισμενα(που τα παιρνουμε μετα τις 18-20 μερες απο τους γονεις) ειτε θα ειναι υποσιτισμενα, ειτε δε θα ζησουν πολυ ειτε θα ειναι αρρωστα ειτε δε αναγνωριζουν το ειδος τους!
 
Ειναι σα να λεμε τωρα οτι ολα τα πουλια τα ταισμενα(που τα παιρνουμε μετα τις 18-20 μερες απο τους γονεις) ειτε θα ειναι υποσιτισμενα, ειτε δε θα ζησουν πολυ ειτε θα ειναι αρρωστα ειτε δε αναγνωριζουν το ειδος τους!
Όχι, δεν είναι καθόλου σαν να λέω την παραπάνω πρότασή σου. Είναι εντελώς σαφές το τι λέω, μιλώ με σχετικότητα το οποίο είναι επίσης ξεκάθαρο στο μήνυμά μου.
Το τι κάνει ο κάθε εκτροφέας, είναι δική του δουλειά και επιλογή. Ας μου επιτρέψεις σε παρακαλώ να μην συμφωνώ με την αποκλειστική σίτιση των νεοσών αν δεν συνάδουν οι αντίστοιχες ανάγκες, π.χ. αδυναμία γονέων. Παρέλειψα μάλιστα να αναφέρω ότι με τα ανθρώπινα δικά μου κριτήρια, το βρίσκω τουλάχιστον απάνθρωπο το να αποσπά κανείς μόνιμα ένα πουλάκι από τους γονείς του για να μπορεί στη συνέχεια να το προωθήσει καλύτερα στους πιθανούς πελάτες του, ως ήρεμο κι αγαπησιάρικο ή για περισσότερα χρήματα, αν βέβαια υποθέσουμε ότι η πώληση πουλιών είναι εμπόριο που στην περίπτωση της μη - μαζικής εκτροφής δεν μου φαίνεται έτσι.
Το ενα πουλακι να μην ταιστει σωστα μπορει να γινει και στο co-parenting αρχικα!
Εδώ συμφωνώ
ο να μην ειναι σωστος ο εκτροφεας ειναι αλλο θεμα απο το να μη παρει καποιος πουλακι ταισμενο στο χερι!
Δεν είπε κανείς να μην πάρει κανείς πουλάκι ταϊσμένο στο χέρι. Είπα να μην πάρει κανείς πουλάκι που έχει ταϊστεί αποκλειστικά στο χέρι. Έχει διαφορά.
 
Παιδιά ευχαριστώ θα ψάξω τον εκτροφέα και τότε θα σας πω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ένας εκτροφέας έχει ήμερα και άγρια. Τα άγρια λέει ότι είναι μόνο για αναπαραγωγή ενώ τα ήμερα ταισμένα στο χέρι για κατοικιδια. Έχει σχέση αυτό?

Δλδ αν πάρω για αναπαραγωγή δεν κάνει για κατοικίδιο και το αντίθετο;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
όταν λέμε άγριο εννοούμε,ότι δεν έχει ερθει σε επαφή με άνθρωπο, εκτός από αλλαγές φαγητού νερού κλπ.
συνήθως τέτοια πουλιά, λόγω και της ηλικίας τους (αφού είναι αναπαραγωγικά σημαίνει ότι είναι πάνω από 12 μηνών) είναι λίγο δύσκολο να γίνουν φιλαράκια με την έννοια του ήρθε στο χέρι, το χάιδεψα κλπ.
και τα άγρια και τα ήμερα μπορείς να τα βάλεις για αναπαραγωγή.
θα πρέπει να ξέρεις όμως ότι ένα άγριο θέλει πολύύύύ προσπάθεια,υπομονή και επιμονή για να καταφέρεις να το "εξημερώσεις"
 
Δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη για τα κοκατιλ. Αλλά μία φίλη μου πήρε 2 άγρια πουλάκια (άνω των 8 μην΄ών) σε διαφορετική φάση (δλδ δεν τα αγόρασε μαζί) και μετά από λίγο καιρό, 1-2 μήνες, τους σφύριζε και αυτά πετούσαν από το σαλόνι στην κουζίνα του σπιτιού της (έστριβαν μάλιστα στον διάδρομο) και έρχονταν πάνω στον ώμο της για να της δίνουν "φιλάκια". Τα συγκεκριμένα μάλιστα ζευγάρωσαν και έκαναν παιδιά.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σαφέστατα όλα εξαρτώνται από :
την εξοικείωσή τους με την ανθρώπινη παρουσία
το ιστορικό τους σε σχέση με τον άνθρωπο (θετικές και αρνητικές εμπειρίες)
την ηλικία τους φυσικά
τον χαρακτήρα / την ιδιοσυγκρασία του κάθε πουλιού
την υπομονετική και με κατανόηση συμπεριφορά του φροντιστή τους
... Και φυσικά τίποτε δεν είναι απόλυτο.
 
Δλδ καλύτερα ήμερο να πάρω;
Καλύτερα ήμερο, ναι, και νεαρό σε ηλικία (απογαλακτισμένο πλήρως φυσικά), αλλά όχι και κανένα πολύ ήρεμο με την έννοια του κατατονικού (διότι μπορεί να είναι και άρρωστο)
 
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σαφέστατα όλα εξαρτώνται από :
την εξοικείωσή τους με την ανθρώπινη παρουσία
το ιστορικό τους σε σχέση με τον άνθρωπο (θετικές και αρνητικές εμπειρίες)
την ηλικία τους φυσικά
τον χαρακτήρα / την ιδιοσυγκρασία του κάθε πουλιού
την υπομονετική και με κατανόηση συμπεριφορά του φροντιστή τους
... Και φυσικά τίποτε δεν είναι απόλυτο.
Ξέχασες να βάλεις και τον χαρακτήρα του παπαγάλου στους παραγωντες
 
Ένας εκτροφέας έχει ήμερα και άγρια. Τα άγρια λέει ότι είναι μόνο για αναπαραγωγή ενώ τα ήμερα ταισμένα στο χέρι για κατοικιδια. Έχει σχέση αυτό?

Δλδ αν πάρω για αναπαραγωγή δεν κάνει για κατοικίδιο και το αντίθετο;

Τ αγρια πουλακια θελουν αρκετη δουλεια, επιμονη, υπομονη! Βεαβαια υτο εξαρταται κι απο το χαρακτηρα του πουλιου, την ηλικια και τις συνθηκες που ηταν πριν. Παρολα αυτα πιστευω οτι δεν ειναι τοσο ευκολο να εξημερωσεις ενα αγριο πουλι.Απο την αλλη εν αμημερο ταισμενο με κρεμα ηδη εχει εξοικιωθει με την ανθρωπινη παρουσια, τα χαδια κτλ. Επισης και σε αυτη την επιλογη παιζει ρολο παλι ο χαρακτηρας του πουλιου. Προσωπικα εχω κ αγρια και ημερα ζευγαρια κοκατιλ και δεν εχω αντιμετωπισει καποιο θεμα στην αναπαραγωγη, αν σκεφτεσαι κι αυτο μελλοντικα!
 
Θα συμφωνήσω με τον @zack27 .
Δεν είναι πάντα εύκολο να εξημερώσεις ένα "άγριο" πουλάκι.
Μπορεί να γίνει αλοιφή, αλλά μπορεί να μην σε εμπιστευτεί ποτέ 100% .
Αν εξαιρέσουμε τα budgie που μπορούν να εξημερωθούν σχετικά εύκολα, δεν θα έπαιρνα ποτέ πλέον παπαγάλο που δεν είναι ήμερος.
Όταν παίρνεις ένα ήμερο παπαγάλο μικρό σε ηλικία είναι σαν να φέρνεις ένα κουτάβι στο σπίτι.
Δηλαδή ναι μεν απο την πρώτη μέρα θα τον έχεις πάνω σου και θα αρχίσετε να μαθαίνετε ο ένας τον άλλον αλλά από εκεί και πέρα είναι στο χέρι σου να διαμορφώσεις έναν καλό χαρακτήρα.
Οπότε και πάλι θα θέλει πολύ ασχολία για εκπαίδευση, αλλά θα είναι ευχάριστη ασχολία :)

Μήπως να κατέβεις ένα ταξιδάκι προς Χανιά να γνωρίσεις τον @zack27 , τώρα που είναι καλοκαίρι.

Όσο για το τάισμα μην αγχώνεσαι. Ένας εκτροφέας που ξέρει και δεν τον νοιάζει απλά τα κέρδος, θα προσέξει πολύ την σωστή ανατροφή των μωρών.

Αν μπείς γενικά στον χώρο των παπαγάλων μπορείς εύκολα να καταλάβεις έναν καλό εκτροφέα από έναν που απλά κάνει παραγωγή πουλιών.

Μια τελευταία συμβουλή:
Ποτέ μα ποτέ μην πάρεις πουλάκι που δεν έχει απογαλακτιστεί πλήρως, γιατί είναι άκρως επικίνδυνο για την υγεία του.
Στο λέω γιατί μπορεί να σε δελέασει η ατάκα του εκτροφέα "καλύτερα να το ταίσεις κι εσύ για να σε μάθει σαν γονιό του".
 
Back
Top