Αναπαραγωγή Πως θα ξεκινήσω την 3η αναπαραγωγή;

alexandros04

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2015
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας παιδιά Θέλω να σχετικά να ενημερωθώ πως θα ξεκινήσω την 3η αναπαραγωγή.
Λοιπόν ας τα πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.
Εχω 2 πουλακια που τα έβαλα να ζευγαρώσουν στην 1η γεννά που έκαναν η καναρα μου είχε κάνει 5 αυγα που μερικά απο αυτά ήταν ενσπορα και αλλα όχι αλα καπια στιγμή Όταν η θυληκια κλωσουσε είχε πέσει το κλουβί και είχαν σπάσει όλα τα αυγά.
Ξεκίνησα την 2η γεννά έκαναν 3 αυγα και τα 3 ενσπορα αλλα το 3ο είχε πεθάνει μεσα Στο αυγό.
Αλλα γεννήθηκαν τα αλλα 2 μικρα πουλακια και οι γονεις τα φροντίζουν με πολύ αγάπη και στοργή.
σήμερα το οι νεοσσοί είναι 17 ημερών και ο άλλος 15.
Όπως βλέπω η θυληκια πλέον δεν ξανα κάθεται πολλές ώρες στην φωλιά αλλα τα ταΐζει και τα φροντίσει συνέχεια!
Ο αρσενικός απο τι κατάλαβα θέλει να την βατεψει αλλα και η 2 και η θυλικια και το ο αρσενικός έχουν παρά πολύ ορεξη για παιχνιδάκια.
Ανοίγουν τα φτερά παίζουν μαζί ταιζνται κτλ.
Μέσα στην φωλιά υπάρχουν ήδη η 2 νεοσσοί οπότε εγω θα περιμένω μέχρι να μεγαλώσουν και άλλο η νεοσσοί και να ξεκινήσω την 3η αναπαραγωγή.
Τα ερωτήματα Μου είναι τα εξής.
1. Ποτέ να βγάλω τους νεοσσούς απο το κλουβί για να ξεκινήσει η 3η γεννά
2. Όταν θα βγάλω τους νεοσσούς θα χαλάσω και την φωλιά;
Γιατί στην φωλιά υπάρχουν κουτσουλιες απο τους νεοσσούς οπότε τι κάνω γι'αυτό;
3. Ποτέ να ξανά βγάλω νειμα για να φτιάξουν καινούρια φωλιά;
4. Πλέον η νεοσσοί είναι 17ημ και 15ημ τι να τους δίνω; Μέχρι στιγμής δίνω Μόνο αυγό και αυγοτροφη.
Συγγνώμη φίλοι μου για την κούραση και το μεγάλο μου κείμενο.
Θέλω να ευχαριστώ αυτούς που μπήκαν στον κόπο να το διαβάσουν και να μου απαντήσουν.
Ευχαριστώ πολύ :) ❤️️️️
 
Ίσως πρέπει να σκέφτείς το ενδεχόμενο να μην προχωρήσεις σε 3 γέννα. Η κανάρα θα εξαντλήθει σε μεγάλο βαθμό ακόμα και αν την ενισχύσεις με βιταμίνες. Υπολόγισε επίσης ότι θα μεγαλώσει μικρά μέσα στον ιούνιο που θα έχει ζέστη. Η αποφαση δική σου φυσικά.
 
Υπάρχει ένα άρθρο... "μπούσουλας" για το πέρασμα από την πρώτη γέννα στη δεύτερη https://community.petbirds.gr/threads/Από-την-πρώτη-γέννα-καναρινιών-στη-δεύτερη.17662/
Από τη στιγμή που πήγες σε δεύτερη γέννα στα πουλιά εκπλήσσομαι που έχεις απορία για την τρίτη.
Θα συμφωνήσω με τη θέση του Γιώργου και θα σου γράψω πως από τη μέρα που θα ξεκινήσει η κατασκευή της φωλιάς χρειάζονται περίπου 50 μέρες για να ολοκληρωθεί...
Σκέψου απλά... και λογάριασε θερμοκρασίες Ιουνίου για να αποφασίσεις ότι αποφασίσεις.
 
Και εγώ θα σε συμβούλευα να μην προχωρήσεις σε επόμενη αναπαραγωγή. Άφησε το θηλυκό να γεννήσει τα αυγά της τρίτης γέννας, αλλά μην την αφήσεις να τα επωάσει. Θα αργήσει να περάσει πτερόρροια, με ότι αυτό συνεπάγεται για την επόμενη αναπαραγωγική και στην χειρότερη μπορεί να την χάσεις. Πρόσεχε!
 
Back
Top