Φροντίδα Πως θα ξεκιναω την ημερα με το green cheek conure;

Steliosss

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10
Πόλη
Τρίκαλα
σε λιγες μερες παιρνω τον νεο μου παπαγαλο green cheek conure. ειναι μωρο ταισμενο στο χερι και ερχεται απο ροδο. Θα το κανω 3 ταισματα μου ειπε. μπορει καποιος να μου δωσει συμβουλες για το πως θα ξεκιναω την ημερα με το green cheek? δηλ τι ωρα ξυπναει τι θα του δινω για φαγητο το πρωι το μεσημερι το απογευμα το βραδυ ποσες φορες θα το βγαζω απο το κλουβι του ευχαριστω.
 
καλως να το δεχτεις καταρχην! 🙂
Δεν καταλαβα ομως, θα το ταιζεις εσυ κρεμα; Ή εχει "απογαλακτιστει" κ μας ρωτας τι μαρκα σπορους να του δινεις;
 
θα τον δινω κρεμα για 3 μερες



αν ξερεις για αυτα τα πουλια δωσε μου πληροφορειες για το πως θα το περιποιουμε γενικως
 
ποσο μηνων ειναι; Τρωει καθολου σπορους ή πελλετς;
ή μονο κρεμα;
 
Εγω πιστευω πως την ημερα που θα σε ειδοποιησει οτι σου τον στελνει καλο ειναι να τον παρεις ενα τηλεφωνο να τον ρωτησεις ολα αυτα που θελεις για το πουλι. Αυτος ειναι πιο ειδικος απο εμας να σου απαντησει σε οτι σε απασχολει για το συγκεκριμενο πουλι. Εξαλλου δικο του ειναι μεχρι την ημερα που φευγει απο αυτον και αυτος ξερει καλυτερα ωστε να αποφυγεις καθε πιθανη δυσκολια. 😉
 
οκ πολυ καλο. το πρωι τι το δινουμε να φαει και γενικως αλλο το πρωι το μεσημερι και το βραδυ



εχεις δικιο ευχαριστω οκ
 
μου ειπε σε 10 μερες θα αρχισει σπορους.
ναι, αλλα η μεταβαση στους σπορους δεν μπορει να γινει απο τη μια στιγμη στην αλλη, φαντασου ενα μικρο μωρο απο κει που τρωει κρεμα να του δωσεις ξαφνικά μια μπριζολα, π.χ!

πρεπει σιγα σιγα να μαθει κ μαθαινουν βλεποντας αλλα πουλια δηλ. κυριως τους γονεις τους

εχεις ξαναταισει παπαγαλο;
ολα αυτα που ρωταω κ λεω εχουν σκοπο μονο να αποκτησουμε μια ολοκληρωμενη εικονα της καταστασης για να μπορεσουν τα μελη να σε καθοδηγησουν 🙂



Αν κ το καλυτερο σαφως ειναι να κανεις αυτο που σου λεει ο Ανεστης (Φοιβος)! 🙂
Εγω ακομη θα σου ελεγα να περιμενεις λιγες ημερες ακομη κ να τον παρεις αφου απογαλακτιστει! 🙂
 
Στελιο απο τη στιγμη που ειναι ταισμενο στο χερι θα ειναι ημερο αρκει βεβαια να ασχολεισαι μαζι του, καλυτερα μην το διακινδυνευεις να το παρεις πριν απογαλακτιστει, δεν εχεις να κερδισεις κατι αν το ταισεις λιγες μερες, το πουλι θα ειναι ουτως ή αλλως ημερο! 🙂



Εγω εχω μολις 1,5 μηνα 2 κονουρακια, τα πηρα ηδη ζευγαρι κ αγρια, δεν εχω διαδραστικη σχεση μαζι τους δυστυχως, αλλα ειναι αξιολατρευτα πουλακια, μεσα στην ενεργεια κ τη ζωηραδα, εσενα που θα ειναι κ ημερο, να δεις θα σου κλεψει την καρδια!
Εσυ μονο φροντισε να του παρεχεις οτι χρειαζεται για να ειναι υγιες κ χαρουμενο δηλ, σωστη διατροφη, καθαριοτητα, παιχνιδια κ χρονο με σενα!

Κανε μια αναζητηση στο φορουμ κ θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα θεματα! 🙂
 
σωστα μου ειπε οτι ξερει τι κανει



οκ ευχαριστω



οκ thanks ok



ενταξει εχεις δικιο
 
Στέλιο ο αρμόδιος για αυτο το θέμα ειναι ο εκτροφέας πιστεύω.
Αυτος πρεπει να σου δώσει τις οδηγίες.
Να σου ζησει το πουλακι και με το που θα το παρεις περιμενουμε φωτογραφιες :D
 
Δε γινεται να στο στειλει αφου απογαλακτιστει πληρως; Αφου εσυ δεν ξερεις και θα ειναι δυσκολο αλλα και επικινδυνο. Και μια ερωτηση ακομα. Εχεις γενικα εμπειρια με παπαγαλους ή ειναι η πρωτη φορα;
 
απο τον ιδιο εκτροφεα πηρα και γω τον δικο μου. μου τον εδωσε 7 μηνων αλλα το δαχτυλιδι του εγραφε 06. μου δικαιολογηθηκε οτι περισσευουν δαχτυλιδια και τα χρησιμοποιει. Προσεχε πολυ στην αγορα σου και σου δινω το ελευθερο να χρησιμοποιησεις και αυτα που γραφω πιο πανω. εχω ψαχτει αρκετα με παπαγαλους και αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν υπαρχουν χομπυστες εκτροφεις αλλα εμποροι!
 
Back
Top