Φροντίδα Πως θα πιει νερό από τις νέες ποτίστρα κενού αέρος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ace21

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2017
Μηνύματα
350
Πόλη
Μυτιλήνη
Επαναφέρω το θέμα διότι σήμερα αγόρασα από pet ποτίστρα κενού. Παρατηρούσα προσεκτικά το πουλί, δεν την έχει ακουμπήσει μέχρι στιγμής. Αντίθετα μόλις πρόσθεσα την κλασσική ποτίστρα κατ' ευθείαν ήπιε νερό με τον παραδοσιακό τρόπο, που σημαίνει ότι είτε δεν προτιμά αυτή του κενού είτε δεν το αντιλήφθηκε ότι είναι πηγή νερού. Την πίεσα λίγο να στάξει μπας και πάρει πρέφα, χαμπάρι! Μήπως έκανα κάτι εγώ λάθος; Την έχω τοποθετήσει στο πλάι του κλουβιού με το στόμιο να είναι 3-4 εκατοστά πάνω από την πατήθρα.
 
καλησπέρα
εμένα τις δέχτηκαν αμέσως την πρώτη μέρα που τις έβαλα
απλά θέλει να τοποθετηθεί αρκετά πιο ψηλά από την πατήθρα, έτσι ώστε να τεντόνεται το πουλί να την φτάσει
οριακά πάνω από το ύψος του κεφαλιού του
 
Την τοποθετείς στη θέση της παλιάς ποτίστρας, φυσικά όπως σου είπαν λίγο υψηλότερα ώστε να μπορεί να πιει νερό και δεν την πιέζεις για να στάξει νερό, αλλά μπορείς την ώρα που τη βάζεις να την ανακινήσεις λίγο και στην προς τα κάτω κίνηση που θα κάνεις η ποτίστρα θα στάξει.
 
Μπράβο Σταύρο για την αγορά που έκανες.
Μην φοβάσαι ότι δεν θα πιουν νερό, είναι πιο έξυπνα από ότι νομίζουμε.
Βγάλε τις παλιές και τοποθέτησε τις νέες ελάχιστα πιο ψηλά από το
ύψος του κεφαλιού τους.
Να μην ξεχάσεις όταν καθαρίζεις τις νέες ποτίστρες να καθαρίζεις με μια μπατονετα
το σωλήνα τους.
 
Την καλησπέρα μου! Να χαίρεσαι τα καναρίνια σου! Μπράβο σου που προμηθεύτηκες για τα πτηνά σου τις συγκεκριμένες ποτίστρες, διότι είναι ασύγκριτα καλύτερες για την υγεία τους!

Πριν λίγο καιρό έβαλα και εγώ στα κλουβιά τους ποτίστρες κενού αέρος. Παρατήρησα ότι η αρχή της χρήσης της έγκειται στον χαρακτήρα του κάθε πτηνού. Για παράδειγμα, ένα ενήλικο αρσενικό μου, όχι απλά δεν την χρησιμοποίησε, αλλά ταράχτηκε με την αφαίρεση της κλασικής ποτίστρας και την τοποθέτηση της καινούριας. Αρχικά τον άφησα μόνον με την κενού αέρος, για να δω αν θα πιει. Φοβόταν, όμως να πλησιάσει, ήταν πολύ επιφυλακτικός. Εν τέλει, ξαναέβαλα και την παλιά και πήγε κατευθείαν να πιει από αυτήν. Ωστόσο, ύστερα από τρεις ημέρες χρησιμοποιούσε κανονικά την καινούρια, έχοντας την συνηθίσει. Την λάτρεψε, μάλιστα, και τώρα δεν την αποχωρίζεται με τίποτα!:D

Αντιθέτως, τα υπόλοιπα καναρίνια μου, τις αποδέχθηκαν αμέσως, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα! Βλέποντας, φαίνεται, ένα νέο αντικείμενο στο κλουβί, τους κινήθηκε η περιέργεια και ήθελαν να το περιεργαστούν! 🙂

Άρα, αυτό που σου μένει να κάνεις είναι να τους αφήσεις και την κλασική ποτίστρα και να αναμένεις πότε θα πιουν και από τις άλλες. Σίγουρα, σε λίγες μέρες, θα τα βλέπεις να τις χρησιμοποιούν ανενόχλητα και με προθυμία!👍
 
επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω αν είναι λογικό που η δικιά μου σήμερα που την χρησιμοποίησα για πρώτη φορά όλο στάζει
 
Back
Top