Φροντίδα Πως θα προσαρμοστούν παλιά και καινούρια lovebirds;

Εγγραφή
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
22
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα θέλω την βοήθεια σας και την συμβουλή σας
Έχω 2 lovebirds φίσερ έναν χρόνο τώρα και εχτές αγόρασα αλλά 2 μάσκα
Εχτές τα είχα όλα και τα δύο μέσα στα κλουβιά σε δύο διαφορετικά για να γνωριστούν και να ηρεμήσουν γιατί τα μασκ ήταν σοκαρισμενα απο το ταξίδι.
Σήμερα άφησα τα Φίσερ να πετάξουν.
έτσι άρχισα να παρατηρώ πως θα τα πάνε με τα άλλα
Και βλέπω πως τα μάσκ γατζονοντε στα κάγκελα και τα Φίσερ που είναι ελεύθερα τους δαγκώνουν τα πόδια
Φυσικά αμέσως τους άλλαξα δωμάτια και με κλειστή την πόρτα για να μην πάνε εκεί τα Φίσερ

Πώς μπορώ να κάνω την προσαρμογή τον καινούργιων μελών ποιο ομαλή;

Τι να κάνω για να τα πάνε καλά και να μην έχουμε τραυματισμούς και ατυχήματα;
 

Συνημμένα

  • IMG_20211017_103723.webp
    IMG_20211017_103723.webp
    75,4 KB · Προβολές: 12
  • IMG_20211017_103659.webp
    IMG_20211017_103659.webp
    79,3 KB · Προβολές: 12
@Akanthillis τα κενουρια ναι εννοείται ετσι και αλλιώς και όχι για 40 αλλά για όσο χρειαστούν τα Φίσερ ήθελαν 3 μήνες για να ηρεμήσουν
Με τα Φίσερ τι να κάνω δεν ξέρω πού πάνε και πειράζουν τα μασκ
 
Την καραντίνα σου είπα να την κάνεις σε περίπτωση άρρωστων των καινούριων πουλιών σου, μη κολλήσουν τίποτα και τα παλιά σου
@Akanthillis εγω άλλο πρόβλημα έχω!
Αυτό που με συμβουλεύεται είναι παντελώς άσχετο με την συμπεριφορά τους που εγώ σε αυτό έχω θέμα!
Μάλλον δεν διαβάσατε το θέμα της συζήτησης που έχω ανοίξει
Στο θέμα υγείας δεν έχουμε κανένα πρόβλημα! είναι υγιέστατα και τα 2 ζευγάρια
Θα παρακαλέσω λιπών να ξαναδιαβάσετε το πρόβλημα μου και να απαντάτε (αν γνωρίζετε την λύση) σε αυτό που ρωτάω και όχι σε άσχετα θέματα ευχαριστώ
 
@Μαλεβήνα Καββαδία λοιπόν... 1ον έγραψες ότι τα πήρες ένα ζευγάρι και τα έβαλες κατευθείαν κοντά με τα παλιά σου πουλιά, είναι ΝΟΜΟΣ όταν παίρνουμε καινούρια πουλιά τα κάνουμε καραντίνα 40 μερεσ για να εξακριβοσουμε ότι δεν έχουν κάτι γιατί αλλιώς παίρνουμε στο λαιμό μας και τα παλιά μας πουλιά και 2ον αφού κάνεις τη καραντινα θα τα έχεις κοντά να βλέπονται και σιγά σιγά θα συνηθίσουν, με τη 2η ή 3η μέρα δεν γίνεται να τα βρούνε άλλωστε μέσα τους έχουνε και τα ένστικτα της κυριαρχίας,υπομονη και προσπάθεια...
 
Back
Top