Γενικά Πως θα σκεπαζω το ringneck μου το καλοκαιρι με την ζεστη;

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολα τα μελη...
Το καλοκαιρι δεν ειναι και πολυ μακρια μας και ετσι εχω καποιες αποριες σχετικα με τον Γιουτζι, τον ringneck.
Η πρωτη αφορα τον βραδινο του υπνο. Εχει συνηθισει και το βραδυ κοιμαται σκεπασμενος. Το καλοκαιρι ομως με την ζεστη πως θα τον σκεπαζω; Δε νομιζω να υποφερεται η ζεστη...
Το δευτερο ερωτημα μου αφορα τα κουνουπια.Φοβαμαι μηπως καποιο το τσιμπησει και κολλησει καποια ασθενεια. Το "ματακι"που βαζουμε το βραδυ υπαρχει περιπτωση να ενοχλησει το πουλι; 😕
 
Μπορεις να σκεπαζεις ενα μερος του κλουβιου η και καθολου αν νομιζεις οτι δεν αντεχεται η ζεστη αλλα να εχεις κατεβασμενα τα πατζουρια για να εχει σκοταδι τις ωρες που κοιμαται.

Ποιο ματακι; Εννοεις αυτο το εντομοαπωθητικο που βαζουμε στην πριζα για να διωχνει τα κουνουπια; Καλο ειναι να μην βρισκεται στο ιδιο δωματιο με το πουλι.
 
Ναι Ανεστη, αυτο το ματακι λεω. Και ξερεις ποιο ειναι το θεμα; Οτι γυρω μου μπορει να καινε και 2 ματακια γιατι εχω ενα θεμα με τα κουνουπια, τα τραβαω σαν μαγνητης!
 
ελα ας σοβαρευτουμε.. Και τι θα παθει ο παπαγαλος αν τον τσιμπισει κανα κουνουπι; Και πως θα τον τσιμπισει; Εχει γυμνο δερμα; Και στη ζουγκλα που ζουνε δεν εχει κουνουπια; Εντομοαποθητικα δεν εχει γι αυτο καλιτερα μακρυα..
 
Ξερεις τι επαθα; Τωρα που καθαριζα τα κοκατιλακια μου,τα οποια και εχω εξω, βρηκα ενα κουνουπι ψωφιο μεσα και τρομαξα.
Εδω σκυλους τσιμπανε και αρρωσταινουν,τα πουλια δεν τα πειραζουν;
 
στον σκυλο ευκολα μπορουν να βρουν δερμα..στα πουλια που εχουν φτερα πως θα το βρουν;
 
ελα ας σοβαρευτουμε.. Και τι θα παθει ο παπαγαλος αν τον τσιμπισει κανα κουνουπι; Και πως θα τον τσιμπισει; Εχει γυμνο δερμα; Και στη ζουγκλα που ζουνε δεν εχει κουνουπια; Εντομοαποθητικα δεν εχει γι αυτο καλιτερα μακρυα..

Γυμνο δερμα εχει τα ποδια. Νομιζω οτι την ευλογια τα πουλια την παθαινουν απο τσιμπηματα κουνουπιων.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εχεις δικιο Φωτη. Για προστασια μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα κομματι τουλι σαν κουνουπιερα Ιωαννα, το ιδιο μπορεις να του βαζεις και για τις σφηκες αν τον βγαλεις στο μπαλκονι σου το πρωι. Πολυ καλο φυσικο εντομοαπωθητικο, ειναι το αιθεριο ελαιο λεβαντας που δεν κανει κακο σε κανεναν. 😉
 
Σισσυ πολυ καλη η ιδεα σου για το τουλι!
Θα το κανω και στα κοκατιλακια...
Τουλαχιστον θα του αλλαζω δωματιο το βραδυ εφ'οσων δεν κανει να μυριζει τα εντομοαποθητικα!
 
Έχω πάρει ένα αιθέριο έλαιο που είναι μίγμα από κιτρόλη, ευκάλυπτο και δε θυμάμαι τί άλλα έχει μέσα. Μου το έφτιαξε ο φαρμακοποιός και είναι από αιθέρια έλαια τις Apivita 😉
 
Τούλι;
Αρκεί να μην μπλέξουν σε αυτό τα νύχια τους και τα βρείτε κρεμασμένα ανάποδα το πρωί.
Μου είχε συμβεί παλαιότερα κάτι παρόμοιο με το κόκατιλ που είχα που μπλέχτηκαν τα νύχια του στο τούλι που έχουν τα "βρακάκια" για τα κλουβιά. Ευτυχώς έγινε μπροστά μου και κατάφερα να το απεγκλωβίσω.
 
ΕΝΤΟΜΟΑΠΩΘΗΤΙΚΟ ΣΠΡΕ'Ι'

Μια καλή συνταγή !

• 100 ml νερό
• 4 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονόχορτο
• 4 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμόνι
• 4σταγόνες αιθέριο έλαιο πατσουλί
• 4 σταγόνες αιθέριο έλαιο tea tree
• 4 σταγόνες αιθέριο έλαιο κέδρο



Αναμειγνύετε καλά το νερό με τα αιθέρια έλαια και ραντίζετε κάθε 3 ώρες στις γωνιές του σπιτιού και στη βεράντα.
 
Για κάποιο μέλος που αναρωτήθηκε μέσω π. Μ πιο είναι το λουλούδι πατσουλί.
Είναι το κάτωθι:
 

Συνημμένα

  • πατσουλι.webp
    πατσουλι.webp
    14,3 KB · Προβολές: 75
Mε ολα αυτα νομιζω πως δεν θα αντιμετωπισει προβλημα...
Το τουλι πιστευω πως δεν ειναι τοσο επικυνδινο αν ειναι απο αποσταση, ε;
 
Αυτο θα σου έλεγα..Απο απόσταση! Πάρε ενα λεπτο ξύλο, πλαστικο, κ. Α ... Μπορείς να το βάλεις πάνω απο το κλουβί και να προεξέχει κάποια εκατοστα στα πλάγια και απο πάνω άπλωσε ένα τουλί, μια κουνουπιέρα.. Κάτι! Ετσι και τα πόδια να βγάλει δε θα το φτάνει! Πάντως μη σε ανησυχεί τόσο...
 
Kαπως ετσι το σκεφτηκα, με ξυλακια και σαν κουνουπιερα!
Ανησυχω γιατι φοβαμαι για τον μικρο, μου εχει μεινει "ψυχολογικο"απο το προηγουμενο ringneck-οχι οτι το τσιμπησε κατι και το εχασα...
 
Ειναι το γνωστο μηχανημα που ελκειει τα κουνουπια με το φως και τα σκοτωνει;
 
Back
Top