Φροντίδα Πως θα τον κάνω να ηρεμεί όταν θέλω λίγο ησυχία;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης assos_s
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

assos_s

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιαν 2008
Μηνύματα
12
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Λοιπόν από ότι φαίνεται ο Μητσάρας μας τον πήρε τον αέρα... Όταν δεν του δίνουμε σημασία (ιδίως η αρραβωνιαστικιά μου) κράζει non-stop και δεν αφήνει κανέναν ήσυχο... Έχουμε και μωρά στην πολυκατοικία και τρομάζουν με τις φωνές του... 2 μέρες δεν έχω κοιμηθεί μεσημέρι γιατί κράζει συνέχεια... Μόλις πάει η Βίκυ κοντά του σταματάει... Μάλλον ήταν πολύ παραμελημένος και καλό 'μαθε... Καμία ιδέα για άμεση αντιμετώπιση σας παρακαλώ;
 
Φιλε μου δεν εχω μεγαλο παπαγαλο, αλλα διαβαζω αρκετα για να ειμαι ετοιμη, αν κ οταν αποκτησω, οποτε αυτα που θα σου πω ειναι θεωρητικα, μεχρι να σου απαντησει καποιος πιο εμπειρος!

Μαγικες συνταγες για αμεσα αποτελεσματα δεν υπαρχουν, φωναζει για να σας κεντριζει το ενδιαφερον κ το καταφερνει, πρεπει εσεις να του διδαξετε συμπεριφορα με positive reeinforcement, δηλ. καθε φορα που κανει κατι που επιθυμειτε να τον ανταμοιβετε με χαδι ή λιχουδια...
οσο φωναζει για να πατε κοντα του κ εσεις πατε το πουλι παιρνει λαθος μνμ, οτι δηλ. καλα κανει κ φωναζει αφου ετσι πετυχαινεται ο στοχος του, δηλ. Πατε κοντα του, πρεπει να το αγνοησετε κ οταν σταματησει να πατε κοντα του κ να του πειτε καλο πουλι κτλ ή να του δωσετε μια λιχουδια κτλ

Η φροντιδα ενος μεγαλου παπαγαλου απαιτει ειδικη εκπαιδευση κατα την ταπεινη μου γνωμη, για μια αρμονικη συμβιωση κ ευτυχισμενα πουλια...
ξεκινα μελετη! 🙂
 
... 2 μέρες δεν έχω κοιμηθεί μεσημέρι γιατί κράζει συνέχεια... Μόλις πάει η Βίκυ κοντά του σταματάει...

Αυτο ειναι οτι καλυτερο μπορουσατε να κανετε για να συνεχισει να κραζει για παντα!

Γιατι να σταματησει αφου τωρα το εμαθε το κολπο; Εαν ομως πηγαινε κοντα του η Βικυ οταν σταματουσε και εμενε ησυχος για λιγο τοτε θα μαθαινε οτι οταν κανει φασαρια θα μενει μονος του. Και να φανταστεις οτι οι γκρι αφρικανικοι θεωρουνται οι πιο ησυχοι "μεγαλοι" παπαγαλοι. Την επομενη φορα που θα αρχισει να φωναζει βγειτε ολοι αμεσα απο το δωματιο και αφηστε τον να φωναζει μεχρι να ηρεμησει. Τοτε να μπειτε μεσα και να του μιλησετε και να του δωσετε να φαει κατι που του αρεσει πολυ. Πιστευω πως αν κρατησετε αυτην την τακτικη σταθερη και την εφαρμοζεται ολες τις φορες που φωναζει οτι θα εχετε αποτελεσμα. Εγω τουλαχιστον ετσι εκανα με τον δικο μου και ειναι αμαζονιου με φωνη αρκετα δυνατοτερη. Πρεπει ομως να υπαρχει συνεπεια σε αυτο διοτι το "κανακεμα" του τυπου με φωναζει να παω δεν θα φερει κανενα αποτελεσμα στο τελος. 😉
 
Σωστός!
Είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο να "επιβραβεύουμε" άθελά μας αρνητικές συμπεριφορές.

Θα ήταν καλό να του κάνεις και κάθε μέρα δέκα λεπτάκια εκπαίδευση.
Έτσι ενισχύεται η πειθαρχία.
 
Back
Top