Αναπαραγωγή Πως θα χωρίσω τα μικρά της πρώτης γέννας

Auscanaries

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιαν 2024
Μηνύματα
1
Πόλη
Μελβουρνη
Με λένε Τάκη και ζω στην Μελβουρνη τα τελευταία 12 χρόνια.

Μπήκα στο forum προσπαθώντας να μάθω απ τους παλιοτερους λύσεις για θέματα που με απασχολούν σχετικά με τα καναρινια μου.

Η ιστορία ξεκίνησε κάτι λιγότερο από 2 μήνες πριν όταν έμαθα πως ένας φίλος είχε πολλά καναρινια και του ζήτησα να μου δώσει 1 η 2.

Άμεσα προθυμοποιηθηκε και τον ευχαριστώ να μου δώσει ένα αρσενικό τον Ρουλη και ένα θυληκο την Ρίτα.

Αγόρασα την ίδια μέρα κλουβί και όλα τα σχετικά accesoriess και το ίδιο απόγευμα 2 αλήθεια υπεροχα καναρινακια, γέμισαν τις ελεύθερες ώρες μου.

Έπαιζαν, κελαιδουσαν (ο Ρούλης όταν κελαιδουσε μετά την *έπεφτε στην Ριτα) και οι ημέρες περνούσαν όμορφα.

Μετά σκεπτόμενος πως ο Ρούλας θα την κάνει την *ζημια* αγόρασα και μια φωτιά για παν ενδεχόμενο.

15 μέρες μετά το πρώτο αυγό εμφανίστηκε στην φωλιά και ακολούθησαν αλλά 3 στο σύνολο 4.

Η Ρούλας μετά το 4το αυγό έκατσε πνω τους και τα κλωσουσε με μανία.

14 ημερες μετά το πρώτο καναρινακια ήρθε στον κόσμο και ακολούθησαν αλλά 2.

Το τέταρτο αυγό δεν ήταν γόνιμο.

Εκεί λοιπόν που εμένα μόνος με την γυναίκα μου σπίτι για 11 χρόνια (τα παιδιά μου είναι ενήλικες και μένουν Ελλαδα) , ξαφνικά βρέθηκα με 2 γονείς και 3 νεογνα.



Αληθινή ευλογία.



Πέρασε ένας μήνας σχεδόν και τα μωράκια μου έβγαλαν πούπουλα και βγήκαν επιτέλους απ την φωλια και άρχισαν δειλά δειλά να τσιμπολόγημα ότι τους είχα στο κλουβί (σχεδόν τα παντα).



Στο μεταξύ ο Ρούλας είχε αρχίσει να γύρο φέρνει την Ρίτα και τσουπ το πρώτο αυγό πριν 3 ημέρες, το δεύτερο προχθές, το τρίτο χθες και βλέπουμε.



Επίσης άρχισε να κυνηγά ένα απ τα μικρά που είναι θυληκ9 γιατί η Ρίτα δεν του κάθεται τώρα που έχει νέα αυγά.



Αυτή είναι η έως τώρα ιστορία μου διαρκειας λιγότερο απο απ 2 μήνες.



5 πουλάκια μου κρατούν συντροφιά και μένουν στο ίδιο αρκετά ευρύχωρο κλουβί.



Η ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής.


.Όταν έρθουν τα νέα πουλάκια η ακόμα και τώρα μήπως πρέπει να τα χωρίσω σε άλλα κλουβιά και αν ναι πως ?

Τα μικρούλια πλέον τρωνε μόνα τους αν και τα ψηλοταιζουν οι γονείς μερικές φορές.


. Ο χωρισμός θα πρέπει να γίνει με γνώμονα το φύλο των πουλιών?



. Τα νέα μικρούλια που θα έρθουν σε 14-18 ημέρες θα πρέπει να είναι και με τους 2 γονείς η αρκεί η μητέρα να είναι μαζί τους?



. Τα ήδη υπάρχοντα μικρούλια 2 αρσενικά, ένα θυληκο θα πρέπει να μπουν όλα μαζί δίχως τους γονείς στο νέο κλουβί?



. Τα 2 κλουβιά θα πρέπει να είναι κοντά και να έχουν οπτική επαφή η δεν παίζει ρόλο?



Μακροσκελές το πρώτο μου μυνημα στο forum και ευχαριστώ εκ των προτέρων που μου αφιερώσετε χρόνο.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20240114_154905_Gallery.webp
    Screenshot_20240114_154905_Gallery.webp
    113,8 KB · Προβολές: 17
Γεια σου Τάκη, καλωσόρισες, να χαίρεστε τα πουλάκια σας. Πολύ όμορφη η ιστορία σας.

Διάβασε με προσοχή αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/ που απαντά σε όλες τις ερωτήσεις σου και πολλές ακόμη απορίες που μπορεί να έχεις.

Στη συνέχεια, αν σου μείνουν απορίες συνεχίζουμε τη συζήτηση εδώ.
 
Καλησπέρα και καλωσόρισες αν τα πρώτα 3 μικρά τρώνε χωρίς βοήθεια από τους γονείς μπορείς να τα χωρίσεις αν τα βοηθάνε στο τάισμα βαζεις χώρισμα στην ζευγαρωστρα (κλουβι) και τα ταΐζουν από εκεί
Σε μερικές περιπτώσεις ο αρσενικός(γονιός) μπορεί και να τραυματισει
Μπορείς να τα βάλεις μαζί αλλά σε ευρύχωρο κλουβί αλλά όχι για μεγάλο διάστημα δεν κάνει να ζευγαρώσουν τα αδέρφια μαζί
Τα δύο κλουβιά δεν χρειάζεται να είναι κοντά ούτε να έχουνε επαφή
Όταν θα βγούνε τα μικρά από την δεύτερη γέννα καλό θα ήτανε να χωρίσεις το ζευγάρι για να μην έχεις συνέχεια στο ζευγάρωμα αρκεί να καταφέρνει η θυληκια να ταΐζει τα μικρά μόνη της
Αυγό βραστό καθημερινά αλλα να μην το αφήνεις αρκετές ώρες μέσα στο κλουβι και στα μικρά μπορείς να δώσεις
Οχι πρασινάδα όταν τάιζουν οι γονείς τα μικρα
Καθαρό νερό κάθε μέρα και αν θέλεις δώσε λίγο μήλο να τρωνε
Και αρκετό διάβασμα αυτά.....
Ελπίζω να βοηθησα
 
Back
Top