Φροντίδα Πως κάνετε μπάνιο τον παπαγάλο σας;

vassilis1978

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2009
Μηνύματα
23
Πόλη
Μύκονος
Θα ήθελα να ξέρω κάθε ποσο συχνα περίπου κανετε μπανιο τον παπαγάλο σας; Ο δικός μου δεν το πολυσυμπαθει το νερό οποτε καθε φορα που τον πλένω έχουμε μάχη. Εκτός απο νερό κανει να βάλουμε και κάποιο σαμπουαν;
 

Συνημμένα

  • Diafores 076.webp
    Diafores 076.webp
    83,1 KB · Προβολές: 155
Οχι σαμπουαν, δεν επιτρεπεται και ειδικα τα σαμπουαν αυτα που μπορει να βρει κανεις στα μαγαζια στην Ελλαδα. Υπαρχουν σε sites του εξωτερικου ειδικα σαμπουαν για παπαγαλους αλλα η δικη μου γνωμη ειναι οτι δεν χρειαζεται. Φρεσκο, καθαρο νερο σε καθημερινη βαση νομιζω πως ειναι ικανο να διατηρησει το φτερωμα υγιες, λαμπερο και καθαρο. :)

Ο Φοιβος εμαθε πλεον να κανει μπανιο στην μπανιερα ωστε να μην κανουμε μουσκεμα ολο το δωματιο με το ψεκαστηρι και καθως τιναζεται. Καθεται στο χερι μου και τον μουσκευω τοσο με το ψεκαστηρι μεχρι να τρεχει ρυακι απο πανω του.:D Του αρεσει ομως πολυ το νερο και δεν παραπονιεται, αντιθετως ανοιγει τα φτερα του για να βραχει παντου. Εσυ πως τον κανεις μπανιο και καταλαβες οτι δεν του αρεσει; Εχεις δοκιμασει με ψεκαστηρι να πεφτει το νερο σαν νεφος πανω του; (οχι με δυναμη πανω στο προσωπο και οχι σαν νεροπιστολο και τον εκνυριζει) Βλεπω οτι τον αφηνεις να καθεται εξω, οποτε σαν ιδεα μου ερχεται ενα ηλιολουστο σημειο το πρωι πριν η ζεστη να ειναι ανυποφορη και να ξεκινησεις να τον πιτσιιλας με το ψεκαστηρι κανοντας μικρα διαλειμματα. Πιστευω οτι καποια στιγμη θα ανοιξει τα φτερα του απο μονος του ετοιμος να γινει "παπι". :D
 
του ριχνω νερο σα βροχη αλλα μωλις αρχισω παιρνει δρόμο και τον κυνηγαω. Τον βρεχω διο φορες τη βδομαδα περίπου αλλα παντα μετά το νερό δείχνει να κρυώνει και τρεμει ενω φροντίζω πάντα το νερο να ειναι χλιαρο και παντα τον εχω στον ηλιο.Ισως επειδη ειναι μωρό ακομα,4 μηνων, δε ξέρω
 
του ριχνω νερο σα βροχη αλλα μωλις αρχισω παιρνει δρόμο και τον κυνηγαω. Τον βρεχω διο φορες τη βδομαδα περίπου αλλα παντα μετά το νερό δείχνει να κρυώνει και τρεμει ενω φροντίζω πάντα το νερο να ειναι χλιαρο και παντα τον εχω στον ηλιο.Ισως επειδη ειναι μωρό ακομα,4 μηνων, δε ξέρω

Του εχεις προσφερει τοτε μια ρηχη λεκανιτσα με νερο για να δεις πως θα αντιδρασει; Μπορει να κανει μπανιο μονος του. Το μπανιο ειναι καλο να γινεται ακομη και καθε μερα. Η αντιδραση αυτη που περιγραφεις δεν ειναι χαρακτηριστικο της ηλικιας του οτι και δειχνει απαραιτητα πιστευω οτι κρυωνουνε. Το κανουν ακομη και στους 40 βαθμους. Εγω δεν χρησιμοποιω νερο απο το θερμοσιφωνα παρα στη μεση του χειμωνα οπου δεν το αφηνω να ειναι τελειως παγωμενο οσο βγαινει απο τη βρυση αλλα ουτε και ζεστο. Διαφορετικα, ολον τον υπολοιπο καιρο, γυριζω τη βρυση στο κρυο και γεμιζω απο εκει το ψεκαστηρι. Στη φυση το νερο που θα εκαναν μπανιο θα ηταν κανονικα αρκετα κρυο. 😉
 
Εγώ τα κοκατίλ μου που και που τα ψεκάζω αλλά δε φαίνεται να τους αρέσει και πολύ
 
εγω εχω δοκιμασει μονο το ψεκαστηρι και του αρεσει πολυ! ακομα και τωρα με τις ζεστες του βαζω ζεστο νερο μεσα και εχω παρατηρησει οταν ψεκαζω στο χερι μου οτι δεν ειναι τοσο ζεστο οσο ετρεχε απο την βρυση. Δεν ξερω,ισως το νερο να δροσιζει στον αερα. υπαρχουν καποιες ρατσες οπως οι μονκ για παραδειγμα που προτιμουν το μπανιο τους να το περνουν σε μπολακι ενω οι ρικνεκ με ψεκαστηρι. μην με ρωτησετε γιατι... ετσι εχω διαβασει στο ιντερνετ
 
έτσι τον κάνω... :D
[youtube=youtube;snDEJjbfzH4youtube]?snDEJjbfzH4[/MEDIA]
 
εγω εχω δοκιμασει μονο το ψεκαστηρι και του αρεσει πολυ! ακομα και τωρα με τις ζεστες του βαζω ζεστο νερο μεσα και εχω παρατηρησει οταν ψεκαζω στο χερι μου οτι δεν ειναι τοσο ζεστο οσο ετρεχε απο την βρυση. Δεν ξερω,ισως το νερο να δροσιζει στον αερα. υπαρχουν καποιες ρατσες οπως οι μονκ για παραδειγμα που προτιμουν το μπανιο τους να το περνουν σε μπολακι ενω οι ρικνεκ με ψεκαστηρι. μην με ρωτησετε γιατι... ετσι εχω διαβασει στο ιντερνετ
Και όχι μόνο, Δημήτρη! Ο Ρόκο κάνει σε μεγάλο pyrex(!), θέλει το νερό χλιαρό χειμώνα-καλοκαίρι, το νερό να είναι τόσο ώστε να καλύπτει την κοιλίτσα του όταν είναι μέσα και έχει βάλει μόνος του το όριο των 3 ημερών. Αν τον βάλεις να κάνει πιο νωρίς δεν μπαίνει με τίποτα μέσα και αν περάσει στην 4η μέρα χωρίς μπάνιο, πάει πάνω στη βρύση και φωνάζει!
Όπως καταλαβαίνεις Βασίλη, θα δοκιμάζεις εσύ διάφορους τρόπους κι εκείνος θα βρει τον τρόπο να σου δείξει τί ακριβώς θέλει! 🙂
 
Μερικά βίντεο ακόμη...

[youtube=youtube;1T1HYFCmlcIyoutube]?1T1HYFCmlcI[/MEDIA]

[youtube=youtube;5FHBFN3sr8Ayoutube]?5FHBFN3sr8A[/MEDIA]

[youtube=youtube;YkpLIay7KIUyoutube]?YkpLIay7KIU[/MEDIA]

[youtube=youtube;z9ii-QDA3rUyoutube]?z9ii-QDA3rU[/MEDIA]
 
βρε συ Πωλινα, αυτο το παλιοπουλο στο πρωτο βιντεακι μου θυμιζει καποιον μπαγασα εδω μεσα! απιστευτος ο Παρης και για να τον κουρδισω θα του δειξω κατι ξαδερφακια του απο το χωριο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
. Που κανουν μπανιο στη βροχη και μετα περιποιουνται το φτερωμα τους
 
και εγω με ψεκαστιρι τα κανω μπανακι και το χαιρονται πολυ. Αν νομιζεις οτι κρυωνουν σκουπισε με μια μαλακη πετσετουλα το φτερομα.
 
Θα ήθελα να ξέρω κάθε ποσο συχνα περίπου κανετε μπανιο τον παπαγάλο σας; Ο δικός μου δεν το πολυσυμπαθει το νερό οποτε καθε φορα που τον πλένω έχουμε μάχη. Εκτός απο νερό κανει να βάλουμε και κάποιο σαμπουαν;
Καλησπέρα και αργησα μονο 12 χρονια να απαντησω αλλα θα σας πω τον δικο μου τρόπο για μπάνιο στον παπαγαλο μου... Αρχικά να τονίσω οτι ο δικος μου παπαγαλος είναι ρατσας μονκ... Τον κανω μπάνιο μια ή δυο φορες τον μήνα. Τον βαζω στον ώμο μου και περνω ρνα λεκανακι το βαχω στον νιπτήρα ανοιγω την βρύση στο χλιαρό νερο και γεμιζω το λεκανακι.. Επειτα με το χερι μου(οσο είναι στον ώμο μου) του βρεχω το ράμφος και τοτε αρχιζει να δειχνει ενδιαφέρον και κατεβαίνει απο την μπλουζα μονος του και ανεβαίνει στο λεκανακι επειτα βαζω μεσα το χετι μου και βουτάει και εκείνος...καλο θα ηταν κατ ολη υην διαφικαδια να εχετρ πετσετα γτ θα γινει το μπανιο χαλια 😂
 
Back
Top