Φροντίδα Πως καθαρίζουμε τη μύτη του κοκατίλ;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης axbax
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πρι απο ενα χρονο πηγα στην γερμανια και τον αφησα στον ξαδερφό μου. Ο Κοκος στενοχωρήθηκε και επεσε σε καταλθηψη και ειχε τον χαρο στο τσεπάκη του. Γυρισα και τον βρήκα τεζα. Ουτε να πατησει στα ποδια του δεν μπορουσε. Σήμερα, μετά απο ενα χρόνο, με πολύ φροντιδα και αγάπη κατάφερα να τον επαναφέρω. Μιλάει, (το ονομα του λεει) σφυρίζει, ειναι φυσιολογικος, αλλά δεν κουναει τα δακτιλα των ποδιών του. Με αποτέλεσμα να μην μπορει να καθαρίσει τα ρουθούνα της μύτης του. Δεν μπορω να περιγράψω με λόγια το τι περασα. Και οχι τιποτα άλλο, στα πετ σοπ, μου τον ειχαν ξεγραμμένο. Δεν με βοηθησαν καθόλου.
 
Και οχι τιποτα άλλο, στα πετ σοπ, μου τον ειχαν ξεγραμμένο. Δεν με βοηθησαν καθόλου.
Τα pet shop υπάρχουν για να πουλούν ζώα η προϊόντα για τη φροντίδα των ζώων. Μπορείς να πάρεις από εκεί κάποιες βασικές οδηγίες για τη φροντίδα τους αλλά δεν μπορείς να βασιστείς σε γνωματεύσεις και θεραπείες. Τουλάχιστον όχι υπεύθυνα.

Το έχεις πάει σε κάποιο γιατρό; Αν ναι, τι σου έχει πει;

Η κατάσταση που περιγράφεις θα μπορούσε να έχει κάποια σχέση με αυτό; https://community.petbirds.gr/threa...στους-παπαγάλους-spastic-leg-paralysis.16028/
 
δεν το πήγα σε κανενα γιατρο που θα βρω;



αυτην την ασθένεια πως θα την καταπολεμήσω;
 
Εγω παντως δεν εχω δει παπαγαλο να χωνει τα δαχτυλα του για να καθαρισει τη μυτη του. Αυτο μου θυμιζει ανθρωπους... 😎
 
Εγω παντως δεν εχω δει παπαγαλο να χωνει τα δαχτυλα του για να καθαρισει τη μυτη του. Αυτο μου θυμιζει ανθρωπους... 😎
Εμενα Ανεστη το καταφερε και μαλιστα δε μπορουσε να το βγαλει...🙄
 
Εμενα Ανεστη το καταφερε και μαλιστα δε μπορουσε να το βγαλει...🙄

Ιωαννα εχω την εντυπωση πως κατι τετοιο γινεται κατα λαθος. 😕 Κι ο δικος μου καθαριζει συνεχως το προσωπο του και τα δαχτυλα του και ποτε δεν τον εχω δει να τα βαζει μεσα στα ρουθουνια του, ακομη κι οταν ηταν αρρωστος κι αυτα ειχαν βουλωσει. Τι να πω βεβαια, ισως ειναι κατι που απλα δεν εχω συναντησει ως τωρα. Αν βρειτε καπου κατι να διαβασουμε θα ηταν ενδιαφερον, εγω εριξα μια γρηγορη ματια και δεν βρηκα..
 
Ναι, μπορει να εχεις δικιο Ανεστη και να το καταφερε κατα λαθος!
Αλλα και το Γιουτζι εβλεπα πως εβαζε στην τρυπουλα το νυχι του!
 
και η κοκο και ο πεπε τα κοκατιλ μου αλλα και Lovebirds μου το κανουν
και δεν μπορω να πω οτι ειναι τοσο ευγενικο! Χιχι :):D
 
Back
Top