Αναπαραγωγή Πως καθαριζετε τις φωλιες κλειστου τυπου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kostasb
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kostasb

PB Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2009
Μηνύματα
246
Πόλη
Αθήνα
Επειδη περασα στις δευτερες γεννες στα ζευγαρια μου και πλεον οι νεοσσοι αφησαν τις φωλιες τους ερχομαι αντιμετωπος με την διαδικασια καθαρισμου των φωλιων της πρωτης γεννας οι οποιες ειναι σε κατασταση πανικου. Εχετε να προτεινετε καποιον αποτελεσματικο τροπο καθαριοτητας τους απο δικους σας τροπους καθαρισμου ωστε να τις επαναφερω σε κατασταση ετοιμοτητας;

ΥΓ. Χρονια πολλα στους ερωτευμενους και στους ερωτευσιμους!
 
Ένα κουβά με χλιαρό νερό... ρίξε χλωρίνη, dettol για απορρυπαντικό και θα τα αφήσεις τουλάχιστο ένα εικοσιτετράωρο να μαλακώσουν.
Την επόμενη με ένα σφουγκαράκι θα καθαρίσεις τα πολλά και θα βάλεις τη φωλιά σε ίδιο μείγμα για άλλη μια ίσως και δυο μέρες.
Καλό πλύσιμο και καλό ξέβγαλμα...
Επίσης πολύ καλό θα πρέπει να είναι το στέγνωμα.
Εγώ αφού στεγνώσουν τις ραντίζω με αντιπαρασιτικό... ώστε να είναι πανέτοιμες για την επόμενη χρήση.
Καλή μπουγάδα.
 
Εγώ παλι όταν διάβασα το μηνυμα σου, μου δόθηκε η εντύπωση οτι μιλάς για φωλιές οι οποίες είναι ήδη στρωμένες απο την προηγούμενη γέννα και οχι για φωλιές που έχουν μονο την τσόχα. Αν είναι όντως έτσι τα πραγματα, βγάζεις τα υλικά, πλένεις τη φωλιά με ζεστό νερό, πετάς την τσόχα, επανατοποθετεις μια νεα σε στεγνή φωλιά, δίνεις νέο υλικό και εισαι έτοιμος.
Για το πλύσιμο των φωλιών, ο ίδιος χρησιμοποιώ, ζεστό νερό, απορρυπαντικό πιάτων, ξύδι και ψύκτρα για να τις τρίψω.
 
Όταν η δεύτερη γέννα έρχεται καπάκι της πρώτης, μήπως είναι καλύτερα να υπάρχει δεύτερη φωλιά;
Με όλα αυτά τα συνιστώμενα απορρυπαντικά, κατά την γνώμη μου πρέπει να μείνει μέρες χωρίς χρήση η πρώτη, να στεγνώσει εντελώς και να την δει ο αέρας.
 
Όταν η δεύτερη γέννα έρχεται καπάκι της πρώτης, μήπως είναι καλύτερα να υπάρχει δεύτερη φωλιά;
Με όλα αυτά τα συνιστώμενα απορρυπαντικά, κατά την γνώμη μου πρέπει να μείνει μέρες χωρίς χρήση η πρώτη, να στεγνώσει εντελώς και να την δει ο αέρας.
Mαρια εννοειτε οτι η δευτερη φωλια που τοποθετησα ηταν νεα καθαρη φωλια. Η χρηση της πρωτης αφου καθαριστει θα γινει στην τριτη και τελευταια γεννα πλεον.
 
Προσπαθώ να βρω ένα θέμα αλλά δεν το βρίσκω.. όπου στη φωλιά πέρα από τσόχα, μπορούμε να βάλουμε και ένα χαρτί (εκεί που κουτσουλάνε τα μικρά όταν μεγαλώσουν) στις διαστάσεις της εξωτερικής φωλιάς με μία τρύπα στην μέση... Δε ξέρω αν καταλάβατε τι εννοώ.. μ αυτή την πατέντα απλά βγάζουμε αυτό το χαρτί που είναι γεμάτο κουτσουλιές, το αλλάζουμε, όπως και την τσόχα και έχουμε μια νέα και καθαρή φωλιά! Νομίζω αυτή είναι πατέντα του κύριου Μάκη ( @mgerom ) αλλά μπορεί να κάνω και λάθος..
 
Ένα κουβά με χλιαρό νερό... ρίξε χλωρίνη, detoil για απορρυπαντικό και θα τα αφήσεις τουλάχιστο ένα εικοσιτετράωρο να μαλακώσουν.
Την επόμενη με ένα σφουγκαράκι θα καθαρίσεις τα πολλά και θα βάλεις τη φωλιά σε ίδιο μείγμα για άλλη μια ίσως και δυο μέρες.
Καλό πλύσιμο και καλό ξέβγαλμα...
Επίσης πολύ καλό θα πρέπει να είναι το στέγνωμα.
Εγώ αφού στεγνώσουν τις ραντίζω με αντιπαρασιτικό... ώστε να είναι πανέτοιμες για την επόμενη χρήση.
Καλή μπουγάδα.
Γιαννη πραγματικα εμεινα εκπληκτος απο το ποσο ευκολα καθαριστηκαν οι φωλιες οι οποιες με ενα 24ωρο στον νερο με χλωρινη και απορρυπαντικο ηρθαν στην αρχικη τους κατασταση!
 
Back
Top