Ασθένειες Πως και γιατί έχουν τα καναρίνια άσθμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης aslihan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

aslihan

PB Member
Εγγραφή
11 Νοε 2007
Μηνύματα
118
Πόλη
Θεσσαλονίκη
το άσθμα προέρχεται απο κάποια λάθει που κάνει ο εκάστοτε εκτροφεας, είναι γενετικό η κληρονομικό ;

και πως μπορουμε να μιωσουμε τις πιθανοτητες;
 
έχω ακουσει ότι είναι γενετικό. Μου είπε o petshopας ότι εμφανίζεται ποιο πολλες φορες στα κοκκινα καναρίνια.
 
Δεν ξέρω αν είναι γενετικό η κληρονομικό αλλά αυτό που έχω ακούσει εγω είναι οτι το
άσθμα μπορεί να εξελιχθεί και σε μόνιμη κατάσταση αν δεν κάνεις σωστή και έγκειρη θεραπεία.
 
και για το ασθμα με ποιο φαρμακο αντιμετωπιζεται μπορει να πεθαναι κανενα πτηνο απο το ασθμα;
 
Υπαρχουν κατι σταγονες που βαζεις μεσα στο νερο και το πινει και του βαζεις οσες σταγονες πρεπει(οσες σου πει ο πτηνιατρος)... Νομιζω πως ναι, μπορει καποιο καναρινι να πεθανει απο ασθμα...
 
Καλημέρα

το άσθμα δεν είναι ασθένια αλλά μια έκφραση για να περιγράψουμε ένα σύνδρομο.
Μπορεί να οφείλετε σε:
1. κρύωμα
2. μύκητες και βακτήρια
3. ακάρεα
4. χημικές ουσίες
κλπ

Η ποιό συνηθισμένη πρακτική είναι να δίνουμε μια γενική αντιβίωση και πολυβιταμίνες για να ενισχύσουμε τον οργανισμό του πουλίου. Κλασικό τέτοιο σκεύασμα είναι της εταιρείας ΤΑΦΑΡΜ.

Δεν νομίζω τα κόκκινα καναρίνια να είναι ποιό ευαίσθητα, απλά τα καναρίνια εισαγωγής λόγω μεταφοράς, συνοστισμού κλπ, εξασθενεί ο οργανισμός τους και είναι ποιό ευάλωτα σε ασθένειες.
 
το ασθμα ειναι μεταδοτικο ναι ήοχι;
Καλημέρα
το άσθμα δεν είναι ασθένια αλλά μια έκφραση για να περιγράψουμε ένα σύνδρομο.
Μπορεί να οφείλετε σε:
1. κρύωμα
2. μύκητες και βακτήρια
3. ακάρεα
4. χημικές ουσίες

  1. Όχι
  2. Ναι
  3. Ναι
  4. Όχι
 
Back
Top