Φροντίδα Πως και πότε πρέπει να κόβω τα νύχια των καναρινιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης niko
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

niko

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαϊ 2009
Μηνύματα
20
Πόλη
Αθήνα
Έχω δύο καναρίνια, ένα αρσενικό και ένα θηλυκό που έχουν και τα δύο μακριά νύχια. Κάθε πότε πρέπει να τα κόβω;
 
Πρέπει να τα κόβεις όταν μεγαλώνουν τόσο που αρχιζουν και γυρνάνε και γίνονται επικίνδυνα και τα πουλιά δυσκολεύονται να κρατηθουν απο τις πατήθρες. Πριν την αναπαραγωγη είναι καλό να τα κοβεις ώστε να μην παρασύρουν με τα νύχια τους τα νήματα και μαζι την φωλια και τα αυγά ή ακομα και τους νεοσσους.

Βασικά καθε μηνα πρέπει να κανεις ενα έλεγχο και να φροντίζεις για την καλή κατασταση των ποδιών των πουλιών σου. Δες και ένα πολύ βοηθητικό βίντεο για το κόψιμο νυχιών καναρινιών.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Παιδιά αποκλείεται να τον καταφέρω αυτόν τον άθλο.. Και το κοκατίλ και το καναρίνι μου έχουν ανάγκη από κόψιμο νυχιών αλλά φοβάμαι ότι θα τρομάξουν πάρα πολύ, ότι θα τα πονέσω. Ίσως να τα πάω στον πτηνίατρο;
 
Καλησπερα θα ηθελα να με βοηθησει καποιος δινοντας μου μια μικρη βοηθεια για το πως θα κοψω τα νυχια των καναρινιων μου επειδη οπως προανεφερα θα ειναι η πρωτη μου φορα που θα χρειαστει να κοψω νυχια σε πουλακια! Ευχαριστω!
 
Όπως σου είπε η Μαρία θα χρειαστεί να ανεβάσεις φωτογραφίες για να δούμε αν χρειάζεται ή όχι.
Σε περίπτωση που χρειάζεται, βοήθεια μπορείς να πάρεις από αυτό το άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Κόψιμο-νυχιών-των-καναρινιών.18825/ που περιλαμβάνει και βίντεο για να το δεις στην πράξη.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα.
όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενες αναρτήσεις έχω ένα καναρίνι αρσενικό που από ότι ξέρω είναι περίπου 1,5 χρονών.
χτές του έκοψα τα νύχια με πολλή προσοχή πλάγια πρίν το νεύρο και με αποστειρωμένο νυχοκόπτη. Οπτικά όλα πήγαν καλά. (άλλωστε το έχω ξανακάνει και δεν έκανα τί[ποτα διαφορετικό)
του έβαλα και λίγη epithol χωρίς να έχει κάτι.
σήμερα μου είπε η μάνα μου πως είναι σκιθροπός και δεν κελαηδάει ως συνήθως και κάθεται λιγάκι φουσκωμένος και τσιμπάει συνέχεια το δαχτυλίδι του.
να ανησυχήσω ή είναι κάποια αντίδραση ψυχολογική από το κόψιμο των νυχιών; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Μήπως έβαλες μεγάλη ποσότητα αλοιφής και γλιστράει στην πατήθρα;
 
Δεν νομίζω πως έβαλα πολύ. όταν πάω σπίτι να τον πιάσω να του σκουπίσω τα ποδαράκια και να καθαρίσω τις πατήθρες μήπως είναι από αυτό;
 
όταν πάω σπίτι να τον πιάσω να του σκουπίσω τα ποδαράκια και να καθαρίσω τις πατήθρες μήπως είναι από αυτό;
Έλεγξε και τις αρθρώσεις του με πολλή προσοχή για να δεις αν λειτουργούν κανονικά ή αν δείχνει να πονάει όταν κινείται το πόδι του.
 
πώς ακριβώς πρέπει να ελέγξω τις αρθρώσεις του; Εννοείς να δώ αν τα δάχτυλά του κάνουν όλες τις κινήσεις κανονικά;
 
Μπορεί να είναι και ψυχολογικό.. Αλλά αν συνεχίζει και αύριο, πιάστον και βγάλε μας φώτο τα πόδια του να τα δούμε.
 
καλημέρα σας. Είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να του κοψω τα νυχια. Θεωρείται πώς αυτή τη στιγμή είναι αναγκαίο;

22054474_345727965853033_1262724664_n.webp 22054671_345725289186634_1701059168_n.webp
 
Back
Top