Γενικά Πως καταλαβαίνεις το φύλο από μωρό ringneck;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης beljohn
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

beljohn

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2021
Μηνύματα
76
Πόλη
Χίος
Καλημέρα και πάλι!

Έχω βρει κάποιον που ταίζει με κρέμα μωρά ringneck και τα πουλάει.. Έτσι αποφάσισα να παραγγήλω ένα! Δεν έχουν ακόμα απογαλακτιστεί και αυτό σημαίνει ότι δεν θα το πάρω ακόμα.. Αλλά σε καμιά δύο εβδομάδες. Εγώ όμως ψάχνω για αρσενικό indian ringneck parakeet και επειδή είναι μωράκια και χωρίς τεστ DNA είναι δύσκολο να διακρύνουμε τι φύλο είναι. Μήπως θα μπορούσα να μου πεις κανείς κάποια χαρακτηριστικά που συνήθως έχουν κυρίως τα αρσενικά ringneck;
[automerge]1618905084[/automerge]
Αλλά όπως είπα είναι μωρό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@beljohn τα ringneck είναι δυμορφικα είδη και οι διαφορές στο γένος εμφανίζονται μετά την ενηλικίωση τους ,δηλαδή μετά από 18 μήνες. Για μωρό ringneck μόνο το τεστ DNA θα σου πει με σιγουριά το φύλο του. Μπορείς να στείλεις δείγμα εδώhttps://www.sexadodeaves.com/en/3-molecular-sexing-of-birds είναι φτηνή εξέταση νομίζω 5€ .
 
@olgiΕυχαριστώ πολύ😊
[automerge]1618907277[/automerge]
@Vada Ευχαριστώ και σε εσένα. Δηλαδή να στείλω χρήματα για να κάνει τεστ DNA;Επίσης επειδή έχει τρία μωρά και δεν έχω διαλέξει ακόμα ποιό από αυτά θα πάρω, θα μου προτίνατε να πω να τους κάνει τεστ DNA σε όλα ή να διαλέξω ένα και να παίξω κορόνα ή γράμματα για το αν θα βιει αρσενικό;
 
Τα αρσενικά έχουν πιο μακριά ουρά από τα θυληκα και επίσης υπό γωνία και σε προφίλ το κεφάλι τους είναι κάπως τετραγωνισμένο ενώ στα θυληκα το κεφάλι είναι πιο στρογγυλό
 
Καλημέρα!
@Kleos Ευχαριστώ για την βοήθεια! Αυτό ισχύει και στα μωρά;
 
επειδή είναι μωράκια και χωρίς τεστ DNA είναι δύσκολο να διακρύνουμε τι φύλο είναι.
Δεν είναι δύσκολο απλώς, είναι αδύνατο χωρίς τεστ DNA να διακρίνεις το φύλο σε αυτήν την ηλικία. Οι κομπογιαννίτικοι τρόποι είναι όπως είπες κι εσύ κορώνα γράμματα. Με άλλα λόγια καθαρά στην τύχη.

καλημέρα δες εδώ https://www.parrotholics.gr/2019/10/ringneck_16.html και καλώς να δεχθείς το μωρό σου
Που ακριβώς εξηγεί πως να ξεχωρίζεις το φύλο σε μικρά ρινγκνεκς στην ιστοσελίδα που παρέθεσες?
 
Back
Top