Ασθένειες Πως καταλαβαίνω αν ένα καναρίνι είναι άρρωστο;

Πως καταλαβενω αν ενα καναρινη ειναι άρρωστπ;
Αν κάθεται κάτω στον πάτο, αν είναι φουσκωμένο, αν δεν τρώει, αν η συμπεριφορά του δεν είναι ως συνήθως, τότε θα πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς... Δεν χρειάζεται να ισχύουν όλα τα παραπάνω για να ανησυχήσεις.. έστω και ένα απ τα παραπάνω να ισχύει μπορεί να είναι άρρωστο..

Υποπτεύεσαι ότι κάποιο απ τα καναρίνια σου είναι άρρωστο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Αυτά που περιγράφει η @alicedros είναι ο κανόνας για ένα άρρωστο καναρίνι και καλά θα κάνουμε όσοι έχουμε πουλιά σε κλουβιά να τα προσέχουμε καθημερινά.
Θα ήθελα να προσθέσω πως από τη φύση τους τα πουλιά εκδηλώνουν σχετικά αργά τα παραπάνω συμπτώματα εξ' αιτίας της προσπάθειας που κάνουν να κρύψουν από τους θηρευτές τους την ασθένεια. Όμως όποιος έχει καθημερινή επαφή με τα πουλιά του, παρατηρεί και γνωρίζει τις συνήθειές τους μπορεί να καταλάβει την αδιαθεσία στο αρχικό της στάδιο. Αν δηλαδή ένα καναρίνι μειώσει το χρόνο κελαδήματος, σταματήσει τις έντονες κινήσεις, μένει πολύ ώρα στην ταΐστρα, τρίβεται στις πατήθρες κλπ... Τότε ίσως είμαστε μπροστά σε μια κατάσταση που χρειάζεται την προσοχή μας.
Και τι κάνουμε σ΄αυτή την περίπτωση;
Άμεση απομάκρυνση από τα άλλα πουλιά, τοποθέτηση σε χώρο ζεστό και ήρεμο, καλύτερη διατροφή και επιπρόσθετη παρακολούθηση τόσο των κινήσεων, όσο της συμπεριφοράς του αλλά και των κουτσουλιών του.
Ακόμη και έτσι όμως... Ποτέ δεν θα είμαστε σίγουροι...
 
Κανενα απο τα συμτοματα που μου αναφερετε δεν εχει απλος μου φανικε λιγο αδιαθετο αλλα τορα το βλεπω πιο ενεργο
 
Γιαννη @misalouris μεσα στον κανονα δεν ειναι και αν δεν κοιματε στο ενα ποδι;
 
Κάθε μη συνηθισμένη κίνηση του πουλιού μπορεί να είναι ένδειξη αδιαθεσίας αλλά χωρίς να είναι και νόμος.
Άλλωστε στους ζωντανούς οργανισμούς με δικό τους χαρακτήρα... Δεν μπαίνουν κανόνες...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Σημερα εντησα με σητα τα κλουβια μου για μονιμα εξω μονο που ηταν πλαστηκη η σητα πηραζει;
 
Σημερα εντησα με σητα τα κλουβια μου για μονιμα εξω μονο που ηταν πλαστηκη η σητα πηραζει;
Τα μεγάλα αρπακτικά όπως σαινια, κουκουβαγιες, καρακαξες το "έχουν" για πλάκα το πλαστικό πλέγμα. Στο λέω γιατί είμαι παθών.Φρόντισε να προμηθευτεις μεταλλικη σκληρή σιτα ή ακόμα καλύτερα φτιάξε ένα πλαίσιο με πιχακι μεγαλύτερο από τις διαστάσεις του κλουβιού έτσι ώστε να το αγκαλιάζει. Εγώ αυτό είχα κάνει και σώθηκα. Υπάρχουν και έτοιμα στο εμπόριο σε διάφορες διαστάσεις.
 
Τι ενωεοτε πλεσιο με πηχακι

Και ξεχασα να διευκρινισω οτι εβαλα δηπλη σιτα στο επανο μερος του κλουβιου
 
Και κεχασα να διευκρινισω οτι εβαλα δηπλη σιτα στο επανο μερος του κλουβιου
Αυτό είχα φτιάξει εγω...
Και κεχασα να διευκρινισω οτι εβαλα δηπλη σιτα στο επανο μερος του κλουβιου
Αυτό είχα φτιάξει εγω.. https://community.petbirds.gr/threads/Να-σας-συστησω-τον-Ερνεστο-μου.21463/#post-225431
 
Back
Top