Αναπαραγωγή Πως καταλαβαίνω αν τους νεοσσούς τους ταΐζει η μάνα τους;

Χρηστος_21

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2016
Μηνύματα
54
Πόλη
Καλλιθέα
Καλημέρα φίλοι μου!
Πως μπορω να καταλάβω Αν τους νεοσσούς τους ταΐζει η μάνα τους;
 
Όταν θα πειναν θα βγάζουν έναν τσιριχτο ήχο και ο προβολος θα είναι άδειος. Όταν δε θα πειναν θα κάθονται χωρίς να κάνουν τίποτα.
 
Εκεί που είναι ο λαιμός τους αν έχουν μια κίτρινα μάζα αυτό είναι φαί και τότε είναι ταισμένα!
yyyy.jpg

Αν δεις κάτω απ τα κεφαλάκια τους έχουν μια κίτρινη μαζά! Έ αυτή είναι η τροφή που έχουν φάει απ τους γονείς τους!

Φώτο από @mgerom
 
Όταν θα πειναν θα βγάζουν έναν τσιριχτο ήχο και ο προβολος θα είναι άδειος. Όταν δε θα πειναν θα κάθονται χωρίς να κάνουν τίποτα.
Και αν δεν βγάζουν τσιριχτο ήχο και απλα σηκώνουν το κεφάλι τους και ανοίγουν το στόμα τους;
 
Τα ταΐζουν από ένστικτο, στοχεύοντας στα ανοικτά στόματα.
Αν κάποιο δεν ανοίγει το στόμα δεν θα φάει και μοιραία σύντομα καταλήγει.
Όταν θα πειναν θα βγάζουν έναν τσιριχτο ήχο και ο προβολος θα είναι άδειος. Όταν δε θα πειναν θα κάθονται χωρίς να κάνουν τίποτα.
Στα καναρίνια δεν ισχύει.
Οι φωνές ακούγονται μετά τις δέκα περίπου μέρες.
Και τις ακούς όταν τρώνε, όχι όταν πεινάνε.
 
Και αν δεν βγάζουν τσιριχτο ήχο και απλα σηκώνουν το κεφάλι τους και ανοίγουν το στόμα τους;
Όλοι οι νεοσσοι το κεφάλι τους σηκώνουν και ανοίγουν το στόμα τους. Αν δε το σηκώνουν είναι χορτάτοι ή άρρωστοι. Αν ο προλοβός είναι γεματος είναι ταϊσμένα, όπως στη φωτογραφία της Αλίκης.
 
Ας μη φτάνουμε στα άκρα.
Το 90% των καναρινιών ταΐζουν αδιάλειπτα τα μικρά τους.
Αν τα ταϊσουμε και τα δουν οι γονείς μια δυο φορές ταϊσμένα σταματούν την τροφοδοσία.
Το τάισμα των νεοσσών δεν γίνεται χωρίς λογική. Κι αν δεν ξέρει κάποιος είναι προτιμότερο να το αποφεύγει.
Ας εμπιστευτούμε τη φύση.
Αφήνει στη ζωή τα πιο δυνατά... ακόμη κι αν χάσουμε μερικά.
 
Ας μη φτάνουμε στα άκρα.
Το 90% των καναρινιών ταΐζουν αδιάλειπτα τα μικρά τους.
Το τάισμα των νεοσσών δεν γίνεται χωρίς λογική. Κι αν δεν ξέρει κάποιος είναι προτιμότερο να το αποφεύγει.
Ας εμπιστευτούμε τη φύση.
Αφήνει στη ζωή τα πιο δυνατά... ακόμη κι αν χάσουμε μερικά.
Συμφωνώ απόλυτα με την σκέψη σου
 
Ας μη φτάνουμε στα άκρα.
Το 90% των καναρινιών ταΐζουν αδιάλειπτα τα μικρά τους.
Αν τα ταϊσουμε και τα δουν οι γονείς μια δυο φορές ταϊσμένα σταματούν την τροφοδοσία.
Το τάισμα των νεοσσών δεν γίνεται χωρίς λογική. Κι αν δεν ξέρει κάποιος είναι προτιμότερο να το αποφεύγει.
Ας εμπιστευτούμε τη φύση.
Αφήνει στη ζωή τα πιο δυνατά... ακόμη κι αν χάσουμε μερικά.
Ευχαριστώ πολυ να σαι καλα!
 
Εμένα πάντως μου φαίνεται αταιστος

Η καναρα ξέρει τι πρέπει να κάνει... εσύ περιόρισε τις επισκέψεις στην φωλιά και κάνε απομάκρυνση των άλλων 2 αυγών αν είναι άσπορα.
 
Αν τα αυγά έχουν ζωή μέσα τους η κανάρα ενστικτωδώς κρατάει τον μικρό με λίγη τροφή, για να "περιμένει" η ανάπτυξή του και τ' αδέρφια του. Αν σε μια δυο μέρες δεν βγουν τότε θα πρέπει για την ασφάλεια του μικρού και της φωλιάς να τα απομακρύνεις και στη θέση τους να βάλεις πλαστικά, ώστε να συμπληρωθεί ο αριθμός τέσσερα (μικρά + αυγά = 4).
Έτσι ο μικρός θα έχει στήριγμα και δεν θα κινδυνεύουν τα ποδαράκια του, κυρίως τα δάκτυλά τους.
 
Εμένα πάντως μου φαίνεται αταιστος
Επίσης λένε πως το πρώτο 24ωρο της ζωής των νεοσσών δεν ταίζονται γιατί είναι χορτάτοι αφού έφαγαν το αυγό για να βγουν.
 
Η καναρα ξέρει τι πρέπει να κάνει... εσύ περιόρισε τις επισκέψεις στην φωλιά και κάνε απομάκρυνση των άλλων 2 αυγών αν είναι άσπορα.
Δεν ειναι ασπορα σημερα βγήκε το δεύτερο αυριο βγαίνει το τρίτο!
 
Δεν ειναι ασπορα σημερα βγήκε το δεύτερο αυριο βγαίνει το τρίτο!
Άρα στο κλουβί πρέπει να υπάρχει πολλή αυγοτροφή και πολύ φαί! 😉 Να σου ζήσουν!
 
Αν τα αυγά έχουν ζωή μέσα τους η κανάρα ενστικτωδώς κρατάει τον μικρό με λίγη τροφή, για να "περιμένει" η ανάπτυξή του και τ' αδέρφια του. Αν σε μια δυο μέρες δεν βγουν τότε θα πρέπει για την ασφάλεια του μικρού και της φωλιάς να τα απομακρύνεις και στη θέση τους να βάλεις πλαστικά, ώστε να συμπληρωθεί ο αριθμός τέσσερα (μικρά + αυγά = 4).
Έτσι ο μικρός θα έχει στήριγμα και δεν θα κινδυνεύουν τα ποδαράκια του, κυρίως τα δάκτυλά τους.
Ειναι ενσπορα κανονικά!
Απλα στην περίπτωση που δεν θα ηταν γιατι θα έπρεπε να το κανω αυτο;

Άρα στο κλουβί πρέπει να υπάρχει πολλή αυγοτροφή και πολύ φαί! 😉 Να σου ζήσουν!
Αυτο εννοείται!
Να σαι καλα σε ευχαριστώ πολυ!
 
Απλα στην περίπτωση που δεν θα ηταν γιατι θα έπρεπε να το κανω αυτο;
Το λέει Χρήστο μου ο Γιάννης το λόγο που πρέπει να βάλεις πλαστικά αυγά για στήριγμα.. Δες:
Έτσι ο μικρός θα έχει στήριγμα και δεν θα κινδυνεύουν τα ποδαράκια του, κυρίως τα δάκτυλά τους.
;)
 
Back
Top