Αναπαραγωγή Πως καταλαβαίνω ότι το θηλυκό καναρίνι είναι έτοιμο για ζευγάρωμα;

aggelosstr

PB New Member
Εγγραφή
27 Φεβ 2014
Μηνύματα
67
Πόλη
Αθήνα
Μπορεί κάποιος/α να μου πει πως καταλαβαίνω ότι το θηλυκό καναρίνι είναι έτοιμο για να το ενώσω με το αρσενικό που είναι πανέτοιμο και έχει τρελαθεί να της κελαηδάει συνέχεια αλλά την βλέπω αδιάφορη προς το παρόν! Υπάρχει κάποιο μικρό μυστικό να την καταλάβω ; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Προσπαθεί να χτίσει φωλιά;, σκίζει χαρτιά η βάζει ότι βρίσκει σε φωλιά η σε ταϊστρα η σε κάποιο σημείο του κλουβιού;
Βάλτης νήμα και φωλιά και δες αν είναι αδιάφορη, η θα προχωρήσει στην κατασκευή της.
Εμένα μια θηλυκιά (γιατί θέλω να τα καθυστερήσω),έπαιρνε τα κοτσάνια που μένανε απο τα χόρτα που τους έβαζα και τα τοποθετούσε στη φωλιά..
 
Προσπαθεί να φτιάξει φωλιά με ότι μέσα διαθέτει. Κόβοντας χαρτί για παράδειγμα από αυτό που βάζουμε συνήθως στον πάτο του κλουβιού ή τραβώντας υλικό φωλιάς εφόσον της έχουμε δώσει.

Edit: Νίκο με πρόλαβες.
 
Προσπαθεί να χτίσει φωλιά;, σκίζει χαρτιά η βάζει ότι βρίσκει σε φωλιά η σε ταϊστρα η σε κάποιο σημείο του κλουβιού;
Βάλτης νήμα και φωλιά και δες αν είναι αδιάφορη, η θα προχωρήσει στην κατασκευή της.
Εμένα μια θηλυκιά (γιατί θέλω να τα καθυστερήσω),έπαιρνε τα κοτσάνια που μένανε απο τα χόρτα που τους έβαζα και τα τοποθετούσε στη φωλιά..
Σκίζει συνεχώς την εφημερίδα που βάζω από κάτω.. Άρα θα της βάλω μια φωλιά κ νήμα και θα καταλάβω! Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Προσπαθεί να φτιάξει φωλιά με ότι μέσα διαθέτει. Κόβοντας χαρτί για παράδειγμα από αυτό που βάζουμε συνήθως στον πάτο του κλουβιού ή τραβώντας υλικό φωλιάς εφόσον της έχουμε δώσει.

Edit: Νίκο με πρόλαβες.
Έγινε σε ευχαριστώ πολύ και για τις δικές σου πληροφορίες!
 
Εμένα μια θηλυκια όταν είναι πυρωμενη τραβάει τα δικά της τα φτερά! Με τον αρσενικό υπάρχει κάποια σχέση; Ταιζονται από το κάγκελο;
 
Εμένα μια θηλυκια όταν είναι πυρωμενη τραβάει τα δικά της τα φτερά! Με τον αρσενικό υπάρχει κάποια σχέση; Ταιζονται από το κάγκελο;
Ναι υπάρχει σχέση με τον αρσενικό αλλά έκανα μια δοκιμή εχθές να τα ενώσω αλλά όταν την πλησίαζε ο αρσενικός, εκείνη έφευγε και υπήρχε μια ένταση, και έτσι τα χώρισα ξανά!
 
Μην τα χωρίζεις επειδή διακρίνεις ''μια ένταση'' . Τα χωρίζεις μόνο αν τα βλέπεις να τσακώνονται έντονα και συνεχώς.
 
Όταν λέω σχέση εννοώ ο αρσενικός να κελαηδάει προς την θηλυκια, η θηλυκια να στήνεται, να ταιζονται από το κάγκελο, να θέλει το ένα να περάσει στην. Μεριά του άλλου κτλ Έχεις παρατηρήσει τίποτα από τα παραπάνω;

Επίσης μην κάνεις δοκιμές με το χώρισμα.. Δώσε φωλιά και νήμα στη θηλυκια..άμα τη στρώσει λίγο πριν την τελειώσει βγαλε το χώρισμα. Από ότι κατάλαβα το ζευγάρι δεν γνωρίζεται οπότε βγάλε το χώρισμα πριν νυχτώσει ώστε να κοιμηθούν μαζί και το πρωί να έχει συνηθίσει το ένα το άλλο και πολύ πιθανό να ζευγαρώσουν κιόλας! Οι τσακωμοι είναι μέσα στο πρόγραμμα πάντως! 😉
 
Όταν το θηλυκό βρίσκεται στην κορύφωση της κατάστασης ζευγαρώματος, προσπαθεί να μπει μέσα στις ταΐστρες, ψάχνωντας μέρος για τη φωλιά της και σκίζει το χαρτί στον πάτο του κλουβιού, αναζητώντας υλικό φωλιάς. Επίσης, καλεί συνέχεια το αρσενικό, τον ψάχνει και όταν κελαηδάει το αρσενικό, το θηλυκό ανταποκρίνεται με σηκωμένη την ουρά και κουνώντας σαν τρέμουλο τα φτερά της. Αυτό σημαίνει ότι έχει ταιριάξει το ζευγάρι!
Αυτά κι από εμένα! Φιλικά!
 
ναι ολα αυτα που εγραψες ειναι φυσιολογικα και σημαινει οτι θελουν να γινουν ζευγαρι
 
Όταν το θηλυκό βρίσκεται στην κορύφωση της κατάστασης ζευγαρώματος, προσπαθεί να μπει μέσα στις ταΐστρες, ψάχνωντας μέρος για τη φωλιά της και σκίζει το χαρτί στον πάτο του κλουβιού, αναζητώντας υλικό φωλιάς. Επίσης, καλεί συνέχεια το αρσενικό, τον ψάχνει και όταν κελαηδάει το αρσενικό, το θηλυκό ανταποκρίνεται με σηκωμένη την ουρά και κουνώντας σαν τρέμουλο τα φτερά της. Αυτό σημαίνει ότι έχει ταιριάξει το ζευγάρι!
Αυτά κι από εμένα! Φιλικά!
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 
παιδιά θα επηρεάσει το ζευγάρι οπτική ή ακουστική επαφή με άλλο πουλί ή πουλιά;
 
Όχι ιδιαίτερα. Μόνο η οπτική επαφή ενδέχεται να τους αποσπά την προσοχή. Καλού κακού, προτίμησε το ζευγάρι να μη βλέπει άλλα πουλιά.
 
Back
Top