Διατροφή Πως καταλαβαινουμε αν ενας Ζακο ειναι παχυσαρκος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης theo40gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

theo40gr

PB Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
708
Πόλη
Πειραιάς
βλεποντας τις φ/τ του τζινο(ζακο)και εχοντας στο νου μου
το μεγεθος του δικου μου(πιπικου) τον χαρακτηρισα μικρο..
μετα ειδα πως ειναι 22 χρονων ενω ο δικος μου 2...
πως μπορουμε να καταλαβουμε ενα ζακο λοιπον αν ειναι
παχυσαρκο;τι βαρος πρεπει ναχει αναλογα με την ηλικια του;
εσεις ζυγιζετε τα δικα σας; 😕
 
Θοδωρε ειναι δυο διαφορετικα ειδη. Ο Jino ως timneh ειναι λογικο να ειναι μικροτερος σε μεγεθος αρα και σε βαρος. 😉

Eνας ενηλικος Congo οπως ο δικος σου μπορει να εχει βαρος απο 430 - 650 περιπου γραμμαρια. (το ευρος ειναι τοσο μεγαλο διοτι υπαρχουν διακυμανσεις και στο μεγεθος των Congo African Grey, https://community.petbirds.gr/threads/Είναι-αλήθεια-ότι-υπάρχουν-διαφορετικά-μεγέθη-Ζακό.9605/ ) Μπορεις να τον ζυγισεις στη ζυγαρια της κουζινας, εγω εκει τον ζυγιζω τον δικο μου. :)
Eνας timneh ειναι ελαφρυτερος και μπορει να ζυγιζει 300-360 γραμμαρια.
 
ευχαριστω ανεστη.. Θα τον ζυγισω και θα τον βαλω σε διαιτα
γιατι τρωει συνεχως και ακαταπαυστως..
 
οσο σκεφτομαι το παπαγαλο πανω στη ζυγαρια της κουζινας μου φαινεται πολυ αστειο το θεαμα! 😀

παντος καλη ιδεα και μια αλλη που μου ηρθε διαβαζοντας το θεμα αυτο ειναι να φτιαξουμε μια μικρη βαση δεδομενων με το βαρος του καθε παπαγαλου που εχουμε εδω μεσα. Οπωτε ζυγιστε τους ολοι και βαλτε το βαρος τους μαζι με το ειδος τους και την ηλικία ωστε να μαζεψουμε πληροφοριες απο τους δικους μασ παπαγαλους και να ξερει οποιος νεος ερθει αν ειναι αδυνατος η παχυσαρκος ο δικός του παπαγαλος.
 
😱καλα..σιγα μη καθοταν.. Την πουλεψε.. Ανεβηκε πανω στο ψυγειο και αρχισε
να μου φωναζει.. Κακο κακο... Κριμα που δεν ειχα την μηχανη να τον τραβηξω βιντεο
 
H ζυγαρια της κουζινας ειναι μια "ιδεα" για το ποσο περιπου ζυγιζει εκτος και αν καποιος εχει ηλεκτρονικη που θεωρουνται ακριβειας.

(Παντως εγω μια φωτογραφια την εβγαλα αφου ο Νασος πεταξε την ιδεα... 😀 Με λαδωμα εγινε η δουλεια.😀;) )

Υπαρχουν και ζυγαριες για παπαγαλους. Εαν καποιος ενδιαφερεται μπορει να βρει on-line. Mια ιδεα μπορειτε να παρετε απο εδω...
http://www.avianlove.com/item/Sterling_Professional_Bird_Parrot_Scale/34
 
Επίσης, αισθάνομαι το στήθος του το πουλί. Θα πρέπει να είναι σε θέση να αισθανθείτε την τρόπιδας οστών. Αυτό το κόκαλο τρέχει το εμπρόσθιο τμήμα του μαστού. Ο μυς σε κάθε πλευρά θα πρέπει να αισθάνονται κάπως σταθερή και plump. Εάν τα οστά είναι πολύ σημαντική και το στήθος αισθάνεται κοίλου το πουλί έχει χαμηλό βάρος. Εάν δεν μπορείτε να νιώσετε το κόκαλο, το πουλί είναι πολύ λιπαρά.

Επίσης, δεδομένου ότι το δέρμα των παπαγαλος είναι διαφανής, μπορείτε να δείτε το λαρδί. Το δέρμα ενός υγιούς πουλί θα εμφανιστεί ροζ (είναι ορατό, ενώ το πουλί είναι υγρό από την κολύμβηση). Το δέρμα για ένα πουλί που θα είναι πάρα πολύ λίπος φαίνεται να είναι ένα κίτρινο χρώμα. Αυτό οφείλεται στο λίπος που παρουσιάζεται κάτω από το δέρμα.
 
Back
Top