Αναπαραγωγή Πως κληρονομειται τελικα το γονιδιο για το σκουφι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FINCHiii
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

FINCHiii

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
589
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Οπως ειχα αναφερει και παλιοτερα εβαλα σε αναπαραγωγη ενα ζευγαρι κοινα καναρινια με σκουφο. Ο σκουφος τους σχηματιζοταν απο ενα σημειο του κεφαλιου απο το οποιο απεκλειναν ολες οι τριχες.

Οι δυο ζησαντες απογονοι ηταν σκουφατοι μονο που ηταν emo. Γιατι; Αφου οι γονεις ειχαν απολυτο σκουφι.
 

Συνημμένα

  • canary2.webp
    canary2.webp
    13,2 KB · Προβολές: 121
  • user3638_pic10285_1243282432.webp
    user3638_pic10285_1243282432.webp
    40,8 KB · Προβολές: 116
Proto apo ola ti einai EMO ;

To skoufo sta kanarinia klironete Αυτοσωματική – επικρατούσα.
 
Και τοτε αλεξανδρε γιατι τα μικρα εχουν εναν αλλοκοτο σκουφο(ημισκουφο θα τον χαρακτηριζα).

Αφου ειναι επικρατης αυτοσωμικος ο χαρακτηρας του σκουφιου θα επρεπε ολοι οι απογονοι να εχουν το σκουφο των γονεων...Ακομα και σε περιπτωση ετεροζυγων γονεων με ομοζυγους απογονους για το υπολειπομενο, δεν θα εμφανιζοταν καθολου ο σκουφος... Μηπως εχει να κανει με συνεπικρατη γονιδια>;
 
Distixos den einai etsi, kai se ales Αυτοσωματική – επικρατούσα metalakseis den emfanisti se ola ta mikra ala se megalo numero.

Den ixa pote Kanarinia i zebrakia me skoufa gia afto den boro na sou po me siguria pos einai me ta mizoskoufo i me to strongilo san sta Budgies, akousa omos gia to skoufo kai to megetos tou skoufo pedi megalo rollo o megetos tou kefaliou.
 
εχω διαβασει σε ενα ποστ οτι δεν κανει να ζευγαρονουμε σκουφατο με σκουφατο δεν ισχιει αυτο;
 
εχω διαβασει σε ενα ποστ οτι δεν κανει να ζευγαρονουμε σκουφατο με σκουφατο δεν ισχιει αυτο;

Ισχύει, με την έννοια οτι υπάρχει ένα ποσοστό θανάτων, στους νεοσσούς
ή μέσα στα αυγά που θα προκύψουν, στο 25% .
- Επειδή το σκουφί ουσιαστικά προέρχεται απο μια ανομοιομορφία,
ένα ελάττωμα, της διάταξης των οστών του κεφάλιου, Ίσως αυτού του είδους
το ζευγάρωμα (δυο σκουφάτων) δημιουργεί και πρόσθετες ανωμαλίες
στην διαμόρφωση των οστών και κατά συνέπεια στο πώς φαίνεται το σκουφί
σε κάθε απόγονο. Ακόμα έχω την σκέψη-απορία, μήπως μια συγκεκριμένη εμφάνηση
σήμερα, αλλάξει σε 3 μήνες μετά το πέρας της πτερόρροιας.

Υ. Γ Φυσικά πρόκειται για μετάλλαξη.
 
Makη ευχαριστω!
Παλαιοτερα απο προσωπικη ερευνα ειχα υποθεσει ΜΟΝΟΣ μου πως το γονιδιο για σκουφι ειναι θνησγονο στην ομοζυγη καταστασηhttps://community.petbirds.gr/threa...υφάτων-αλλά-το-τέταρτο-δεν-εκκολάφτηκε.13182/

Τωρα, δν νομιζω να αλλαξειιι η μορφολογια του σκουφιου, μιας και οι γονεις μικροι ειχαν αυτο το "εντονο" οχι emo σκουφι.
 
Yπάρχει υλικό για διάβασμα στο διαδύκτιο 😉
Εκείνο που ξέρω είναι οτι τα πουλάκια αυτά με τον ακατάστατο emoσκουφο
πολλές φορές είναι πηγή χαρακτηριστικών. Είτε για να μακρύνει
το σκουφί προς το σβέρκο, είτε για να έχει αυτό το σχήμα της
περισπωμένης πάνω απο το μάτι.
 
... Πως το γονιδιο για σκουφι ειναι θνησγονο στην ομοζυγη κατασταση

Σ' αυτήν την περίπτωση, συμβαίνει να είναι αδύνατη η τέλεια διάταξη των οστών
της κεφαλής με αποτέλεσμα να μένει κάποια οπή (ας πούμε) στο κρανίο και φυσικά να
επακολουθεί ο θάνατος. Το τελευταίο αυτό, είναι αδιανόητο ηθικά(και όχι μόνον), στα κράτη
που έχουν ανεπτυγμένη ορνιθοκουλτούρα. Ετσι ορίζεται σαν απαγορευτική αυτή η διασταύρωσης.
 
Μακη το ξερω, στην Βιολογια φετος το ιδιο λεμε μονο που αναφερομαστε σε ανθρωπινες ασθενειες.

Οταν ομως δεν υπαρχει πληρης διευκρυνηση για τον 2ο νομο του mendel περι ανεξαρτητης μεταβιβασης γονιδιων, και δεν εχω πειρα και γνωση για να αποφυγω το δυσαρεστο αποτελεσμα, αποποιουμε μερικως των ευθυνων μου.
 
Το σχήμα του σκουφιού σε ένα πουλί δεν έχει να κάνει τόσο με το γονίδιο του σκουφιού. Έχει να κάνει με την ποιότητα των φτερών και με το μέγεθος και σχήμα του κεφαλιού. Στα gloster επειδή αρκετοί εκτροφείς αποπειράθηκαν να βγάλουν καλύτερο σκούφο ζευγαρώνοντας δύο σκουφάτα μεταξύ τους κατέληξαν ότι στις περισσότερες περιπτώσεις πήραν σκούφους κακής ποιότητας. Αυτό συμβαίνει γιατί το κεφάλι που είναι τέλειο για να δώσει απόγονο με καλό σκούφο συνήθως δεν είναι τέλειο για να έχει το ίδιο του το σκούφο. Τα σκουφιά των δικών σου μικρών απλά μπορεί να βγουν μικρότερα σε μήκος επειδή μπορεί να ζευγάρωσες δύο σκληρόφτερα πουλιά μεταξύ τους (ένα παράδειγμα λέω δεν είδα τους γονείς) άρα τα αίτια θα πρέπει να τα ψάξεις σε τέτοιους παράγοντες και την επόμενη φορά να βρεις ένα σύντροφο για τα σκουφάτα που θα πληρεί τις προϋποθέσεις για να δώσει καλά σκουφιά. Πλατύ μεγάλο κεφάλι και πλούσιο φτέρωμα.
 
Back
Top