Φροντίδα Πως μάθατε τον παπαγάλο σας να τρώει από το χέρι σας;

Εγγραφή
9 Απρ 2019
Μηνύματα
231
Γειά σας παιδια να σας ρωτήσω κάτι. Πως μάθατε το πουλί σας να τρώει από το χέρι σας. Το δικό μου σήμερα που πήγα να το κάνω με έναν σπόρο στην αρχή φοβότανε μετά από λίγο που άφησα το χέρι μου μέσα πήγε να το φάει αλλά μετά άρχισε να πετάει μέσα στο κλουβί τρομαγμένο. Πως να το κάνω;
 
Αρχικά πρέπει να το αφήσεις μόνο του. Όχι για πολύ για καμιά 2-3 μέρες πιστεύω είναι καλα. Σε αυτές τις μέρες α του μιλάς ΑΛΛΑ να μην προσπαθείς να το πιάσεις για να μην φοβηθεί. Έπειτα προσπάθησε να του δώσεις, εάν δεν θέλει άστο και δοκίμασε την επόμενη μέρα. Αυτή η διαδικασία μπορεί να κρατήσει από λίγες μέρες έως κάποιες εβδομάδες, κνάλογα το πουλί. Εμένα πχ από τη πρώτη στιγμή ανέβηκε πάνω μου χωρίς να το πλησιάσω! Καλή τύχη.
 
Καλησπερα! Το πουλακι το πηρες ημερο,ταισμενο στο χερι ή αγριο; Αν ειναι αγριο και μεγαλο σε ηλικια τοτε θα του παρει πολυ περισσοτερο καιρο να σε συνηθησει. Δωσε λιγες πληροφοριες ακομη.
Για αρχη παντως οπως σου ειπαν και τα παιδια αστο να ηρεμησει και να μαθει τον χωρο και οσους βρησκονται στο σπιτι και σιγα σιγα πλησιαζε το με καποια λιχουδιαστην αρχη εξω απο το κλουβικαι σταδιακα βαζεις και μεσα το χερι σου.
 
Η βασική λιχουδια που δίνεται στα πουλάκια για εξημερωση και εκπαιδευση είναι το κεχρι, αυτό βέβαια εξαρτάται και από τις προτιμήσεις του πτηνού. Εάν του αρέσει κάτι άλλο περισσότερο τότε μπορείς να δοκιμάσεις και με κάτι άλλο. Εγώ τον δικό μου τον εξημέρωσα με μπρόκολο. Δεν του αρεσει ιδιαίτερα το κεχρί.
 
νομιζω οτι αρχικα πρεπει να δωσης περισοτερο χρονο στο να συνηθηση την παρουσια σου, τον χορο. Ο παπαγαλος σου οπως ειπες ειναι αγριος αρα συγουρα χρειαζεται πολη περισοτερο χρονο για να σε εμπιστευτη. Ο σενεγαλης μου απο δικη μου επιλογη ηταν αγριος αλλα μικρος ηληκιακα. Βλεπωντας της αντιδρασεις του που ηταν παρωμειες με αυτες που περιγραφης ειπα οκ, θα ερθω κοντα σου οταν εσυ θα μου το ζητησης, και εγινε αυτο μετα απο εξι μηνες. στην παρουσα φαση νομιζω οτι αυτο δεν πρεπει να σε απασχολη. εχεις αγριο πουλι αρα πολη πολη υπομονη, μονο ετσι θα εχεις αποτελεσμα
 
γιωργο καλημερα. Διαβαζωντας το προιγουμενο θεμα που εκλεισε και πολη σωστα κατα την γνωμη μου ''γιατι σε φοβαται ο παπαγαλο σου'' μου δημιουργηθηκε ενα ερωτημα. στο φορουμ γραφτηκαμε πιθανον για επικοδομητικο διαλογο και επιληση θεματων, κατευθηνση βηματων στις απορειες μας. ειναι πολη σημαντικο να αξιολογουμε την καθε αποψη και να πρατουμε με βηματα εμπιστοσηνης. Νομιζω οτι η ολη κουβεντα που πρεπει να γινετε αρχικα στην σχεση σου με τον παπαγαλο σου ειναι θεματα διατροφης και διαβιωσης. ειναι πολη σημαντικο να καταλαβης οτι εχεις εναν αγριο παπαγαλο, που αυτη την στιγμη δεν ανεχεται καν την παρουσια σου, ποσο περισοτερο να φτανης σε αποσταση αναπνοης με καλουδια. Νομιζω γιωργο οτι δεν εχεις αντιληφθη την ουσια οσων σου προταθηκαν απο αξιολογα μελη με χρονια εμπειριας. ειναι πολη σημαντικο να κατανοησουμε γιωργο τις ερωτησεις και πραξεις προοδου, απο αυτες τις εμονης. Γιωργο εχεις δυο επιλογες. την μεθοδο της βιασυνης υπαρχουν πολλες αποψεις περι αυτης της μεθοδου και πολλες συμβουλες σε ομαδες που μακρια απο εμενα, και η μεθοδος της υπομονης και των αργων υγειων βηματων. Γιωργο η εξημερωση του παπαγαλου σου ισως παρει και μηνες, καλη σκεψη
 
Back
Top