Αναπαραγωγή Πως μεταφερετε ενα ζευγαρι cockatiel με το αυγο του;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης narkissa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

narkissa

PB New Member
Εγγραφή
16 Αυγ 2009
Μηνύματα
82
Πόλη
Θεσσαλονίκη
αν γεννησει αποψε h chicka μου, πως θα μεταφερω αυριο το αυγουλακι στο σπιτι μου απο το εξοχικο μας. Αυριο επιστρεφουμε απο διακοπες.. Ειναι τρια τεταρτα δρομος..υπαρχει φοβος να παθει κατι το αυγουλακι;οι γονεις θα μεταφερθουνε με το κλουβι τους;
 
γιατι δεν τους μεταφερεις οπως ειναι απλα να δωσεις μεγαλη προσοχη στη μεταφορα; Πιστευεις πως δεν ειναι ασφαλες; Ειναι μεσα στη φωλια;
 
Σοφία μου συνηθως τα πουλιά δεν γεννανε βραδυνες ωρες. Γεννάνε συνήθως το πρωί μέχρι νωρις το απόγευμα.Αν ειναι αυριο η ημέρα της γέννας ελπίζω να μην στρεσσαριστουν τα πουλιά λογω της μετακόμισης. 🙂

Θα είναι το πρωτο αυγό; Το αν θα μεταφερθουν οι γονεις με το κλουβι τους, εξαρταται μαλλον απο εσας, αλλα καλυτερα θα ήταν να αποφυγετε τις αλλαγες κλουβιου σε ζευγαρι που ετοιμαζεται να γεννησει. Εχεις βαλει λιγο ροκανιδι μεσα στην φωλιά;
 
ναι θα ειναι το πρωτο της αυγουλακι. Η φωλια εχει μεσα ροκανιδι. Απο το μεσημερι και οι δυο ειναι μεσα στη φωλια και βγηκαν μονο λιγο για φαγητο. Να τους μεταφερω δηλαδη μεσα στη φωλια; Ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να σπασουν το τυχον αυγο;δεν θα ηταν πιο ασφαλεις αν τους μετεφερα με το κλουβι τους και την φωλια με το τυχον αυγο στην αγκαλια μου;
 
ξεχασα να πω. Τα πουλια μου δεν ζουνε σε κλουβι. Εχουν παντα μια δικη τους γωνια στο σπιτι πανω σε ενα τραπεζακι που ειναι διαμορφωμενο ειδικα για να ζουνε ανετα και με ασφαλεια. Δεν φευγουν ποτε απο εκει γιατι νιωθουν ασφαλη. Δεν αφηνω ποτε εκτεθειμενα καλωδια η κατι που θα τα εβαζε σε κινδυνο και ετσι ζουνε αρμονικα εδω και εναμιση χρονο. Το ιδιο χορο εχουν και εδω στο εξοχικο. Το κλουβι το εχω για την μεταφορα τους. Γινονται νευρικα μεσα στο κλουβι και δαγκωνουν τα καγκελα για να βγουν.η φωλια λοιπον δεν βριστεται μεσα στο κλουβι γιατι ειναι μεγαλη. Δεν ξερω αν εχετε δει ποτε πως ειναι. Οποτε αν το πρωι γεννησει το κοριτσακι μου θα ειναι γριφος για μενα η μεταφορα τους εφοσον ειμαι και απειρη ακομα...
 
Σοφία, προσωπικά θεωρώ γενικώς οτι τα πουλιά θα ήταν πολύ πιο ασφαλή αν ζούσαν σε ένα ωραίο, άνετο κλουβί. Έτσι όπως είναι τώρα κινδυνεύουν απο πόρτες, παράθυρα, μάτια κουζίνας, κρυφές γωνίες κάτω απο έπιπλα, και ένα σωρρό άλλα πράγματα, ιδιαίτερα όταν δεν είναι κάποιος συνέχεια μαζί τους στο σπίτι. Το γεγονός οτι δεν έχουν κλουβί κάνει πιο δύσκολη τη μεταφορά τους, ιδιαίτερα τώρα που περιμένουν αυγό. Πάντως χωρίς κλουβί κινδυνεύουν και τα μικρά. Όταν θα αρχίσουν να βγαίνουν απο τη φωλιά μπορεί να γλιστρήσουν και να πέσουν απο το τραπέζι.
Αν χωράει η φωλιά μέσα στο κλουβί που έχεις ίσως μπορείς να βάλεις τη φωλιά προσωρινά μέσα στο κλουβί για το ταξίδι.
 
νιβα ευχαριστω για ρις συμβουλες και συμφωνω με ολα αυτα αλλα ειναι μακρια απο πορτες και παραθυρα. Δεν εχω κουζινα στον οροφο κΑΙ το τραπεζακι ειναι πολυ χαμηλο για να τραυματιστει καποιο μικρο. Με το που βλεπουν το κλουβι στρεσαροντε τσιριζουν και κανω ολοκληρη επιχειρηση για να τα βαλω μεσα εστω και για την μεταφορα τους. Νιωθουν νευρικα και πολλες φορες δαγκωνει το ενα το αλλο που σε καμια αλλη περιπτωση δεν κανουν κατι τετοιο.η φωλια οπως ειπα και πριν ειναι πολυ μεγαλη για να μπει στο κλουβι τους.
 
Χμ, δύσκολη η κατάσταση...
Αν έχουν κάνει αυγό μέχρι τότε ίσως καλύτερα είναι να βάλεις το θηλυκό στη φωλιά με το αυγό στα χέρια σου και το αρσενικό δίπλα σου στο κλουβί. Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα. Αν δεν έχουν κάνει αυγό τότε θα έβαζα κανονικά και τα δύο στο κλουβί.

Πάντως σκέψου για αργότερα το ενδεχόμενο ενός μεγάλου κλουβιού. Αυτό θα βολέψει καί εσένα, και τα πουλιά θα μάθουν να το αγαπάνε.
 
😀 σκετος γριφος ε; νασε καλα :) βλεποντας και κανοντας λοιπον. Θα σας ενημερωσω αυριο βραδυ για τα καθεκαστα και ο θεος βοηθος. 😛
 
τελικα δεν γεννησε το κοριτσι μου.. Φτασαμε μια χαρα Θεσσαλονίκη τωρα θελει λιγη υπομονη μεχρι να προσαρμοστουνε παλι στον χωρο τους τα μωρακια μου.φαγανε μια χαρα ηπιαν και νερακι και αφου φροντησαν τα πουπουλα τους κοιμηθηκαν. το περιεργο ειναι οτι οτι ο cocka κοιματε μεσα στη φωλια και η chika εξω. Γιατι αραγε;
 
Back
Top