Φροντίδα Πως μεταφερουμε το πουλακι στο γιατρο;

Follow*the*rabbit

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
49
Πόλη
Αθήνα
Πως μεταφερουμε το πουλακι στον γιατρο; Ειδικα οταν ειναι νευρικο και τρομαγμενο ακομα; 😱
 
Εγω βαζω το κλουβι μεταφορας του σε μια χαρτινη η' υφασματινη τσαντα, ωστε να αισθανεται ασφαλεια και να μη κινδυνευει απο κρυο η' ρευματα αερος, του βαζω τροφη και πολυ λιγο νερο σε ταιστρα, γιατι στην ποτιστρα θα χυθει η' μπορεις να εχεις την ποτιστρα αδεια μαζι και να την γεμισεις στο ιατρειο, ωστε να μπορεσει πιει εκει το πουλακι νερο. Προσπαθησε επισης να κρατας σταθερο το κλουβι του οσο μπορεις, κατα την διαρκεια της μεταφορας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: larys
μπορεις να βαλεις μεσα στην ταιστρα ενα κοματι σφουγκαρι για να κραταει το νερο να μην χυνετε
 
εεεμμ... Και... Το κλουβι μεταφορας ειναι αλλο απο το κανονικο του ε; 😕 χμμμμμμμ... Πρεπει να παρω μου φαινεται! .
και πως το βαζεις εκει χωρις να σου κακιωσει;
 
αν δεν ειναι πολυ μεγαλο το κλουβι του βαλτο σε μια σκουροχρωμη σακουλα απο ψωνια (υπολογισε να ειναι περιπου στο μεγεθος του κλουβιου οστε να μενει απο πανω ανειγμα να αναπνεει το πουλακι) ετσι δεν θα εχεις κανενα προβλημα
 
Εγώ για τα δικά μου έχω πάρει από αυτά τα κλουβάκια μεταφοράς που είναι για τρωκτικά αν έχεις δει στα πετ και στερέωσα μέσα 2 μπολάκια μικρά φαγητού και έκανα και μια τρύπα στο πλαστικό και στερέωσα μια πατήθρα.. Είναι καλό γιατί είναι κλειστό γύρω γύρω οπότε δεν βλέπει και να στρεσάρεται..
 
Τον Πάρη τον μεταφέρω με αυτό το κλουβάκι. Έχω βάλει και μια πατήθρα μέσα και είναι μια χαρά.

[x]
 
Εμείς τον torres τον μεταφέρουμε με τη θήκη για γάτες, σκεπάζουμε με μια πετσέτα ή δύο όταν έχει πολύ κρύο, εφημερίδες κάτω, λίγα σποράκια & μικρό παιχνιδάκι. Και άλλες εφημερίδες για άλλαγμα, αν χρειασθεί, στο ιατρείο ή στο αυτοκίνητο. Νερό κρατάμε σε βαζάκι και του δίνουμε εκεί, αν θέλει. Του μιλάμε, κυττάζει έξω, απολαμβάνει τη βόλτα!
 
πηγα και της πηρα ενα μικρο κλουβακι και τη βαζω εκει. Φοραω στο κλουβι και μια μπλουζα για να μην τρομαζει. την εχω παει 2 φορες στον κτηνιατρο εως τωρα (βγαζει κατι στη μυτη της σα βρυα, μας ειπε ο κτηνιατρος οτι πρεπει να ειναι κατι σα φλεγμονη αν καταλαβα καλα και ειναι με αντιβιοση). καλα δε σας λεω για τον πονο απο τις δαγκωνιες ετσι; Ε λεω ποσο θα δαγκωνει πια; Που να φανταστω...3 δαγκωνιες την πρωτη φορα και να μη μπορω να σταματησω τα αιματα 🙄
αχ τελος παντων... αν συνεχισουμε τις επισκεψεις στον γιατρο δε νομιζω ποτε να με συνηθισει και να ηρεμησει!
 
πηγα και της πηρα ενα μικρο κλουβακι και τη βαζω εκει. Φοραω στο κλουβι και μια μπλουζα για να μην τρομαζει. την εχω παει 2 φορες στον κτηνιατρο εως τωρα (βγαζει κατι στη μυτη της σα βρυα, μας ειπε ο κτηνιατρος οτι πρεπει να ειναι κατι σα φλεγμονη αν καταλαβα καλα και ειναι με αντιβιοση). καλα δε σας λεω για τον πονο απο τις δαγκωνιες ετσι; Ε λεω ποσο θα δαγκωνει πια; Που να φανταστω...3 δαγκωνιες την πρωτη φορα και να μη μπορω να σταματησω τα αιματα 🙄
αχ τελος παντων... αν συνεχισουμε τις επισκεψεις στον γιατρο δε νομιζω ποτε να με συνηθισει και να ηρεμησει!


Οταν χρειαζεται να την πιασεις για καποιον λογο οπως ιατρικο θεμα, να μην την πιανεις με τα χερια σου γυμνα. Καλυτερα με μια πετσετα να την τυλιγεις ολοκληρη γιατι ετσι μειωνεται το στρες επειδη δεν βλεπει και να βγαζεις απο την πετσετα το σημειο που χρειαζεται φροντιδα. Στην προκειμενη περιπτωση επειδη ειναι το κεφαλι μπορεις να φορεσεις και γαντια. Ετσι δεν θα αποκτησει τη φοβια με το χερι σου και το "τρομακτικο" θα ειναι το γαντι.
 
καλη η ιδεα σου! Ευχαριστω! :D
Αποφασισα να την παω στον Αχιλλεα Ακριβο που πολλοι προτινανε. Οποτε μολις τελειωσουμε με τη θεραπεια και ειναι καλα θα σας πω και εντυπωσεις...
 
Back
Top