Φροντίδα Πως μπορεί να εξημερωθεί η ροζέλα;

Μαιρη

PB Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.739
Πόλη
Αθήνα
Την έχω απο τον Δεκέμβρη. Οταν πλησιάζουμε το κλουβί της κάνει σαν τρελή.Αστε όταν την καθαρίζω... Τι μπορώ να κάνω γιατί την λυπάμαι να κάνει έτσι.😱
 
Μαιρη καλως ηρθες. Για αρχη ψαξε λιγο στο σαιτ κ θα βρεις πολλα θεματα για παπαγαλους,τα οποια μπορουν να σε βοηθησουν κ για τη ροζελα σου. Ομως πιστευω αυτο το αρθρο πιο παλιο,θα σε κατατοπισει καλυτερα
https://community.petbirds.gr/threads/πρόβλημα-με-ροζέλλα.2266/
 
Την λυπάμαι μωρέ την έρημη να κάνει έτσι όταν την πλησιάζουμε. Α! Και κάτι παράξενο. Τον σκύλο μου δεν τον φοβάται καθόλου έιναι ο μόνος που μπορεί να την πλησιάσει χωρίς να κάνει σαν τρελή.
 
γενικα οι ροζελες ειναι δυσκολες, σου μιλαω εκ πειρας γιατι εχω κι εγω ροζελα και ετσι εκανε στην αρχη και η δικια μου.
γενικα θελει υπομονη και επιμονη, δεν θελει πιεση.

κοιταξε κι εδω ενα σχετικο post με την ροζελα μου
https://community.petbirds.gr/threads/Εξημέρωση-Παπαγαλίνας.2352/
και αυτο εδω... Ειναι με αλλη ρατσα αλλα ισχυουν τα ιδια
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-θα-αποκτησω-την-συμπαθεια-του-κοκατιλ-μου.4576/

να της δινεις διαφορες λιχουδιτσες ωστε να συνδυασει την παρουσια σου με κατι το ευχαριστο... Και οταν σε βλεπει να ξερει οτι δεν θα την βλαψεις...
και παντα να της μιλας με ηρεμο και γλυκο τονο.:)
και φυσικα οταν την πλησιαζεις να κανεις ηρεμες κινησεις.
 
Μετά απο πόσο καιρό άρχισε να παίρνει απο το χέρι σου λιχουδιές; Γιατί εδω μιλάμε δεν μπορώ να πλησιάσω ούτε το κλουβί στο ένα μέτρο.
 
ενταξει δεν λεω... φοβοταν κι εμενα.
εκανε κατι μηνες για να με συνηθισει... φυσικα και χρειαζεται χρονος για να σε συνηθισει.. Δεν θα τρωει απο το χερι σου απο την μια μερα στην αλλη.

κανε μια δοκιμη παντως... Παρε κατι που της αρεσει πολυ και δωστο της... Να μην βαλεις ομως ακομα το χερι σου μεσα στο κλουβι γιατι σιγουρα θα τρομαξει και θα γινουν χειροτερα τα πραγματα. Να της το δωσεις απο τα καγκελακια, δεν θα ερθει αμεσως αλλα θα της κινησει το ενδιαφερον και θα ερθει.
πηγαινε κοντα της αργα αργα
και μην κανεις αποτομες κινησεις.. Κατσε ακινητη για να μην φοβηθει.
δοκιμασε και πες μας τα αποτελεσματα.
 
Οκ θα το κάνω αύριο γιατί τωρα κοιμάται. Θα της βάλω ένα κομματάκι μήλο ή προτείνεις κάτι άλλο;
 
εμενα η δικια μου τρελαινεται για μηλο και για φρυγανια...η δικια σου τι προτιμαει;
 
Το μήλο και τρελαίνεται για τα στίκ του εμπορίου. Γενικώς όλη την ήμερα τρώει και είναι χοντρούλης. Θα σου πω νέα αύριο. Α! Και το όνομα του είναι Οράτιος...
 
να τον χαιρεσαι τον Ορατιο σου.

να κανω μονο μια παρατηρηση... Τα στικ δεν πρεπει να τα βαζεις συνεχεια γιατι παχαινουν... Εγω της δικιας μου της δινω καθε 1 με 2 μηνες.

τοτε αφου τρελαινεται για μηλο, πιστευω οτι ειναι το τελειο ''δολωμα'' για να τον πλησιασεις.:D
 
Αν δεν του βάλω στίκ κάθεται στο κλαρί, που του βάζω το στίκ, και φωνάζει! Τον έχω λίγο κακομαθημένο... Αλλά είναι γλύκας.
 
είναι όμως για το καλό του... Οπότε καλύτερα να τον κακοκαρδίσεις παρά να τον τρέχεις μεθαύριο στο γιατρό...
κόψτου τις κακές συνήθειες τώρα πριν να είναι αργά...

φιλικά,
Αναστασία.
 
τα στίκ τελικά είναι τόσο βλαβερά; Μπορούν ν'αποβούν μοιραία; Κι εγώ προσπαθώ να τους δίνω όσο το δυνατόν πιο σπάνια, αλλά τρελλαίνονται γι'αυτά τα άτιμα...
 
δεν ειναι βλαβερα, απλα παχαινουν.
δεν πρεπει να φτανουμε σε υπερβολικη δοσολογια, διοτι τοτε θα φτασουμε σε σημειο οπου θα τα εχουμε κανει βαρελακια:D
καλο ειναι, οπως ηδη προανεφερα παραπανω, να τους το χορηγουμε καθε 1 με 2 μηνες.
 
Δεν ξέρω η δικιά σου αλλά η δικιά μου όλη σχεδόν την μέρα ασχολείται με τα φτερά της. Νομίζω ότι έχει φαγούρα και ανησυχώ. Ψείρες πάντως δεν έχω δει στο κλουβί της και στα κλαράκια της. Έξω δεν την βγάζω για να πω ότι κόλλησε κάτι... Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη...
 
οταν λες ασχολειται με τα φτερα της... Τι εννοεις; Μαδαει τα φτερα της; ξυνεται;
 
Ξύνεται στις φτερούγες και στο στήθος και της πέφτουν μερικά φτερά απο τις φτερούγες. Ποιά είναι η γνώμη σου; Το κάνει και η δική σου;
 
πτερορροια δεν νομιζω να ειναι... Καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιον πτηνιατρο, να σου πει με σιγουρια...
 
Το θέμα είναι ότι εδω στην Λαμία δεν υπάρχει κάποιος πτηνιατρος... Ο κτηνιατρός που παρακολουθεί το σκυλάκι μου δεν έχει ιδέα. Πήγα σήμερα στο pet shop, και μου έδωσε κάτι πολυβιταμίνες να τις βάζω στο νερό της. Δεν ξέρω τι να κάνω γι αυτό σε ρώτησα αν το κάνει και η δική σου...
 
η δικια μου κανει αλλα!
εμενα μαδιεται. Γι' αυτο σε ρωτησα...
 
Back
Top