Γενικά Πως μπορούμε να διώξουμε τα ποντίκια από μια κλούβα;

Iasonaskor

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2021
Μηνύματα
222
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα. Έχω αρχίσει τα σχέδια για μια εξωτερικη κλουβα. Και Έχω ένα θεματάκι. Έξω έχουμε πάρα πόλους αρουραίους και ποντικια. Δεν ξέρω μήπως μπουν και κάνουν ζημιά. Επεισης είμαι ανάμεσα να βαλω κοτετσοσυρμα ή κουνελοσυρμα και δεν ξέρω την διαφορά και αν περνάνε οι ποντικοί μέσα. Ευχαριστώ
 
Τα ποντίκια είναι πολλών μεγεθών και σε γενικές γραμμές με "ελαστικά" σώματα, δλδ μπορούν να περνούν και από μικρότερα σημεία από ό,τι θεωρούμε βάσει του μεγέθους τους. Επίσης σκάβουν, με αποτέλεσμα να μπορούν άνετα να μπουν σε ένα μέρος από κάτω.
Το κουνελόσυρμα έχει διάφορα μεγέθη βρόγχων...υπάρχει και 1*1 εκτατοστό, δεν γνωρίζω αν υπάρχουν και με μικρότερο βρόγχο. Το κοτετσόρυρμα επίσης έχει πολύ μικρούς βρόγχους.
Συμπερασματικά και αν έχεις υπόψη σου το μικρότερο μέγεθος ποντικών που κυκλοφορεί στην περιοχή σου, ίσως θα μπορούσες να επιλέξεις το κατάλληλο σύρμα, αλλά έχε το νου σου να καλύψεις περιμετρικά το κλουβί, ώστε κανένα σημείο του να μην είναι ανοικτό, έστω κι αν ακουμπά σε έδαφος.
 
Στην κλούβα μου με κουνέλοσυρμα με διάκενο 1χ2 περνάνε τα ποντίκια μικρότερης ράτσας αυτά τα ποντίκια σπιτιού. Εγώ έβαλα σιτα ψιλή γιατί έχω μόνο στην πόρτα σύρμα το άλλο είναι από τσιγκινα πανελ,και το δάπεδο είναι στρωμένο με τσιμέντο για να μην σκάβουν. Είναι μπελάς τα ποντίκια..
 
@ianos έχουμε ποντικια και μεγάλα και μικρά. Είναι δίπλα το κοτετσι και γινετε χαμός εκεί μέσα το βράδυ. Αν δεν είχαμε της γάτες δεν ξέρω και εγώ τι θα γινότανε. Μήπως είναι πρόβλημα οι γάτες;
 
@ianos τα πουλιά τώρα που είναι σε μικρές ζευγαροστρες είναι στο μπαλκόνι που δεν έχουν προσβάσεις οο γάτες. Όταν θα έχουν πρόσβαση θα είναι σε μεγάλη κλουβα όπου δεν θα μπορέσουν να κάνουν τίποτα.
 
@ianos τα πουλιά τώρα που είναι σε μικρές ζευγαροστρες είναι στο μπαλκόνι που δεν έχουν προσβάσεις οο γάτες. Όταν θα έχουν πρόσβαση θα είναι σε μεγάλη κλουβα όπου δεν θα μπορέσουν να κάνουν τίποτα.
Ε, τότε μην τα βάλεις στην κλούβα. Δεν γίνεται, όπως καταλαβαίνεις, να θυσιάσεις την ασφάλειά τους. Και μάλιστα αφού είναι σε μικρές ζευγαρώστρες, φρόντισε να τα βάλεις σε μεγαλύτερα κλουβιά ώστε να έχουν μεγαλύτερη άνεση
 
έχουμε ποντικια και μεγάλα και μικρά. Είναι δίπλα το κοτετσι και γινετε χαμός εκεί μέσα το βράδυ
Το τελευταίο πράγμα που πρέπει να σκέφτεσαι γι' αυτόν το χώρο είναι η κατασκευή κλούβας για πουλιά. Αυτός ο πανζουρλισμός ποντικιών που επικρατεί στο χώρο που περιγράφεις, συμβαίνει για κάποιο λόγο. Πρώτα πρέπει να λυθεί αυτό το πρόβλημα και μετά πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι να βάλεις άλλα πουλιά εκεί.
 
@Stavros έχουμε βάλει ποντικοφαρμακο και έχουν φύγει κάποια άλλα έχει ακόμα. Ξέρετε μήπως τρόπους καταπολεμησης; ίσως τσιμέντο; αλλά δεν θα φαίνεται μετά φυσικό
 
@Stavros
@ianos
@PanagiotisAgrinio μήπως η λύση είναι να βάλω κομμάτια από παντζούρια γύρο γυρο ώστε να μην σκαρφαλώνουν ή θα μπαινων από κάτω; γιατί θα βάλω και από κάτω πλεγμα
 
Θα ήταν καλή ιδέα να βάλεις πάνελ από τσιγκο περιμετρικά έως ένα ύψος που να καταλαβαίνεις ότι δεν θα πηδηξουν τα ποντίκια και για από κάτω νμζ η λύση είναι τσιμέντο δεν νμζ να έχεις εναλλακτική που να αρμόζει στο περιβάλλοντα χώρο της κλούβας.
 
@PanagiotisAgrinio δίκιο έχεις αλλα μετά το πρόβλημα είναι πως θα το καθαρίζω και πως θα βάλω κάτι να κάθονται. Όπως ας πούμε να κόψω ένα δέντρο νεκρό να το βάλω μέσα να πατάνε
 
Τι εννοείς πως θα το καθαρίζεις? Όπως καθαρίζονται ολες οι κλούβες.. Δεν διαφέρει σε κάτι ούτε σε καθαριότητα ούτε στο να κρέμας πατηθρες..
 
@PanagiotisAgrinio Α δεν το είχα σκεφτεί έτσι ωραια ιδεα οπότε θα το βάλω στο τσιμέντο αν δεν βρω κάποιον άλλον τρόπο μέχρι να την φτιάξω. Ευχαριστώ
 
Back
Top