Γενικά Πως μπορω να εκπαιδευσω ενα καναρινι να ερχεται στο χερι;

antonis1996

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαϊ 2009
Μηνύματα
123
Πόλη
Πετρούπολη
γεια σας... Θελω να μου πειτε πως μπορω να εκπαιδευσω το καναρινι μου ωστε να ερχεται πανω στο χερι μου; Το εχω εδω και μια εβδομαδα και εχει κανει αρκετη προοδο!:Dη αγαπημενη του λιχουδια ειναι το μαρουλι και του δεινω μαρουλι ΕΞΩ απ το κλουβι με το χερι μου(ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΜΟΥ)και τρωει! Επισης βαζω το χερι μου ΜΕΣΑ στο κλουβι και παλι τρωει(ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΜΟΥ) 😉
 
οταν ερθει και παρει τροφη απο το χερι σου εισαι σε παρα πολυ καλο δρομο,το θεμα ειναι να το δελεασης με αυτο τον τροπο, με το μαρουλι στο χερι και πολυ υπομονη χωρις αποτομες κινησης θα ερθει καποια στιγμη, μακαρι να γινει και να τα καταφερεις, γιατι το θεμα με τα καναρινια ειναι αρκετα δυσκολο, οχι ομως απιθανο να τα καταφερεις.υπομονη και οχι αποτομες κινησης. Αν λες οτι σε μια εβδομαδα εφτασες να τρωει κοντα σε σενα τοτε εισαι σε καλο δρομο.
 
Φίλε μου εγω πιστεύω οτι με μια εβδομάδα είναι ακόμα πολύ νωρίς είσαι όμως σε καλό δρόμο. Πρώτα απ΄ολα θα πρέπει να συνηθίσει το χώρο που το έχεις γι΄αυτό φρόντιζε να μην το μετακινής συχνά και σιγά σιγά θα καταφέρεις αυτό που θέλεις. 🙂
 
αφου ειναι μονο μια βδομαδα στο σπιτι σου μην το στρεσαρεις μεχρι να μαθει το χωρο του καλυτερα ξεκινα σε καμια βδομαδα την εκπαιδευση.
 
Ξεκίνησες καλά και από ότι φαίνεται το πουλί είναι αρκετά ήρεμο και δεκτικό αφού έρχεται ήδη στο χέρι σου. Σε καμία περίπτωση μην το πιέσεις και μην βιάζεσαι. Συνέχισε να του δίνεις τροφές από το χέρι σου όπως κάνεις τώρα και σε καμιά εβδομάδα βάλε το χέρι σου σε σημείο που δεν θα μπορεί να φτάσει από το κλαδί. Αν είναι έτοιμο θα πηδήξει μόνο του στο χέρι σου χωρίς δεύτερη σκέψη. Ακόμη και να έχει κάποιους φόβους θα τους ξεπεράσει μετά από μερικές προσπάθειες και σταδιακά θα συνηθίσει να κάθεται πάνω στο χέρι σου. Το επόμενο σου βήμα θα πρέπει να είναι η έξοδος από το κλουβί αλλά αυτό είναι άλλο... Κεφάλαιο :)

Δες κι εδώ μήπως σε βοηθήσει γενικά Avian World_Training Birds
 
Πάντως παιδιά αυτό που λένε ότι τα πτηνά εκτροφής είναι πιο ήμερα, σε μένα τουλάχιστο, δεν ισχύει. Όλα τα καναρινάκια που έβγαλα, τρομοκρατούνταν μόλις έβαζα το χέρι μου για να πάρω τις τα'ί'στρες,ή απλά πλησίαζα τα κλουβιά.
 
Πάντως παιδιά αυτό που λένε ότι τα πτηνά εκτροφής είναι πιο ήμερα, σε μένα τουλάχιστο, δεν ισχύει. Όλα τα καναρινάκια που έβγαλα, τρομοκρατούνταν μόλις έβαζα το χέρι μου για να πάρω τις τα'ί'στρες,ή απλά πλησίαζα τα κλουβιά.

Ολα εκτροφης ειναι.. Εκτος κι αν εννοεις τα αγριοπουλια.

Για να ναι ημερα πρεπει να χεις ασχοληθει μαζι τους. Ειτε με αποκλειστικο ταισμα ειτε περνοντας χρονο μαζι τους οσο ειναι μωρα ακομα.
 
θελω να μου πειτε τι γνωμη σας!βαζω το χερι μου με ανοιχτη παλαμη μεσα στο κλουβι μαζι με κομματακια μαρουλιου και περιμενω αρκετη ωρα να ερθει να φαει αλλα φοβαται και δεν ερχεται! Αφου περασει ωρα βγαζω το χερι μου ΑΛΛΑ του αφηνω το μαρουλι μεσα στην τροφοθηκη και μετα το τρωει. Κανει να το κανω αυτο; Φοβαμαι μν νομιζει οτι μετα θα το αφησω και θα φαει. Αμα δεν του αφησω το μαρουλι ομως μπορει να του λειψει και να ερθει καποια στιγμη! Για πειτε γνωμες... Αν καταλαβαται γιατι τα εγραψα λιγο περιπλοκα!
 
θελω να μου πειτε τι γνωμη σας!βαζω το χερι μου με ανοιχτη παλαμη μεσα στο κλουβι μαζι με κομματακια μαρουλιου και περιμενω αρκετη ωρα να ερθει να φαει αλλα φοβαται και δεν ερχεται! Αφου περασει ωρα βγαζω το χερι μου ΑΛΛΑ του αφηνω το μαρουλι μεσα στην τροφοθηκη και μετα το τρωει. Κανει να το κανω αυτο; Φοβαμαι μν νομιζει οτι μετα θα το αφησω και θα φαει. Αμα δεν του αφησω το μαρουλι ομως μπορει να του λειψει και να ερθει καποια στιγμη! Για πειτε γνωμες... Αν καταλαβαται γιατι τα εγραψα λιγο περιπλοκα!
εμ αν το κανεις αυτο το πουλι θα μαθει και οταν ειναι το χερι σου μεσα δε θα το πλησιαζει γιατι θα ξερει πως οταν φύγεις θα του το αφησεις και θα το φαει, δε νομιζω πως θα δεις προοδο ετσι; αλλα και παλι δε μπορεις να μη του δινεις μαρουλι γιατι δεν ανεβαινει στο χερι σου. Ειναι τελειως αδικο, ασε που του στερεις βιταμινες.
για την ακριβεια νομιζω πως βιάζεσαι,ρωτησες σε ποσο καιρο,το θεμα σου ειναι σε ποσο καιρο θα γινει ή να γινει σωστα και χωρις να πιεστει το πουλι;
 
😀... Αυτές οι φωτό είναι για φωτογραφίες του χρόνου.
Να τις χαίρεσαι όλες τις κούκλες σου.
 
ειναι ταιζμενω στο χερι απο μικρο.
θεληση και υπομονη θελει.
αστερι και το γκλοστερ και η κορη σου φιλε! Να τους χαιρεσαι!



θελω να μου πειτε τι γνωμη σας!βαζω το χερι μου με ανοιχτη παλαμη μεσα στο κλουβι μαζι με κομματακια μαρουλιου και περιμενω αρκετη ωρα να ερθει να φαει αλλα φοβαται και δεν ερχεται! Αφου περασει ωρα βγαζω το χερι μου ΑΛΛΑ του αφηνω το μαρουλι μεσα στην τροφοθηκη και μετα το τρωει. Κανει να το κανω αυτο; Φοβαμαι μν νομιζει οτι μετα θα το αφησω και θα φαει. Αμα δεν του αφησω το μαρουλι ομως μπορει να του λειψει και να ερθει καποια στιγμη! Για πειτε γνωμες... Αν καταλαβαται γιατι τα εγραψα λιγο περιπλοκα!
φιλε μου, προτεινω να μην του δινεις πολλες πρασινες τροφες γιατι παραμονευει η ευκοιλιοτητα. εαν πρεπει να του δωσεις πρασινο, δινε του σπανακι και αυτο για μια φορα την εβδομαδα, οχι παραπανω. Για εξημερωση θελει να σε βλεπει και να σε ακουει πολλες ωρες την ημερα και παντα υπομονη.. αυτο θα αποφασισει εαν θα σε εμπιστευτει απολυτα και οχι εσυ.. καλο κουραγιο
 
θελω να μου πειτε τι γνωμη σας!βαζω το χερι μου με ανοιχτη παλαμη μεσα στο κλουβι μαζι με κομματακια μαρουλιου και περιμενω αρκετη ωρα να ερθει να φαει αλλα φοβαται και δεν ερχεται! Αφου περασει ωρα βγαζω το χερι μου ΑΛΛΑ του αφηνω το μαρουλι μεσα στην τροφοθηκη και μετα το τρωει. Κανει να το κανω αυτο; Φοβαμαι μν νομιζει οτι μετα θα το αφησω και θα φαει. Αμα δεν του αφησω το μαρουλι ομως μπορει να του λειψει και να ερθει καποια στιγμη! Για πειτε γνωμες... Αν καταλαβαται γιατι τα εγραψα λιγο περιπλοκα!

Στο πρώτο post είπες ότι τρώει από το χέρι σου αλλά δεν ανεβαίνει. Γιατί του αφήνεις το μαρούλι όταν δεν το τρώει και δεν του το δίνεις με το χέρι; Προφανώς το πουλί δεν είναι ακόμη έτοιμο για να ανέβει στο χέρι σου. Οπότε συνεχίζεις να το ταΐζεις όπως μέχρι τώρα για να μην χάσει την επαφή και σε 2-3 μέρες ξαναδοκιμάζεις να βάλεις το χέρι σε σημείο που δεν θα φτάνει να το φάει από το κλαδί του. Πάντα έχε υπόψην ότι ο βαθμός που μπορεί να σε εμπιστευτεί ένα καναρίνι (όταν δεν είναι μεγαλωμένο στο χέρι) εξαρτάται και από το χαρακτήρα του και όχι μόνο από την εκπαίδευση. Υπομονή και προχώρα βήμα βήμα. Το να μην του αφήνεις καθόλου το μαρούλι όταν δεν έρχεται στο χέρι δεν μου φαίνεται τόσο καλό για την εκπαίδευση. Θα σε απομακρύνει σταδιακά από το πουλί. Αν πάψει να συνδυάζει την είσοδο του χεριού με την τροφή (αφού στο τέλος δεν θα την τρώει) θα αρχίσει να φοβάται περισσότερο το χέρι.

Δημήτρη ωραίο το gloster και ακόμη πιο κούκλα η κόρη :). Όταν είναι μεγαλωμένα στο χέρι πάντα δείχνουν πιο εύκολα εμπιστοσύνη, αλλά τα καναρίνια είναι πολύ ευαίσθητα για να τα ταΐζουμε στο χέρι αν δεν συντρέχουν και άλλοι λόγοι. Το αναφέρω αυτό για να μην αρχίσουν όλοι τις προσπάθειες να παίρνουν τα μικρά από τους γονείς για να τα ταΐσουν στο χέρι με άσχημα αποτελέσματα.
 
φιλε μου, προτεινω να μην του δινεις πολλες πρασινες τροφες γιατι παραμονευει η ευκοιλιοτητα. εαν πρεπει να του δωσεις πρασινο, δινε του σπανακι και αυτο για μια φορα την εβδομαδα, οχι παραπανω...

Θα συμφωνήσω όσον αφορά την καθημερινή επανάληψη του μαρουλιού. Πρασινάδα δίνω, σπανάκι(στον καιρό του), λάχανο, γλιστρίδα κ. Α. χωρίς κανένα πρόβλημα ποτέ και όχι μια φορά την εβδομάδα, αλλά 2-3. Επίσης φρούτα άφθονα και άφοβα. Διάφορες τροφές είναι πολύ καλύτερα από μαρούλι κάθε μέρα για πολλούς λόγους.
 
Back
Top