Γενικά Πως μπορω να εκπαιδευσω το καναρινι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Q-Ariel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Q-Ariel

PB New Member
Εγγραφή
4 Φεβ 2014
Μηνύματα
359
καλησπερα παρεα!
πως μπορω να "εκπαιδευσω " το καναρινι μου;υπαρχει αυτος ο ορος και για τα καναρινια;
 
Από το YouTube! Να του βάζεις να ακούει άλλα καναρίνια που τραγουδάνε! Αν και το τραγούδι ενός καναρινιού επηρεάζεται κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας...

Γιώτα δεν κελαιδάει ο μικρός ή δε σ αρεσει το πως κελαιδάει; :)
 
Αν μιλάς για το κελάηδημα... Θα σου πω τη δικιά μου εκδοχή που την έμαθα από έμπιστο άτομο και τη χρησιμοποιώ με επιτυχία. Αύγουστο μήνα όταν πια ο νεοσσός έχει γίνει ενήλικας και είναι έτοιμος να διδαχτεί την τέχνη του τραγουδιού τοποθετείται σε μικρά κλουβιά. Τα κλουβιά τοποθετούνται σε σκιερό μέρος έχοντας πρωτα απομακρύνει την ταϊ έτσι ώστε το καναρίνι να μείνει συγκεντρωμένο. Έπειτα μπορείς να τοποθετήσεις και κάποιο είδος κουρτίνας ώστε να μην αποσπάται η προσοχή του. Τοποθετείς ένα δάσκαλο δίπλα τους και με τη βοήθεια εκπαιδευτικών CD που μπορείς άνετα να βρεις και στο YOUTUBE αρχίζει το μάθημα. Η διαδικασία επαναλαμβάνεται κάθε μέρα για μισή ώρα. Ελπίζω να βοήθησα.
 
Αν μιλάς για το κελάηδημα... Θα σου πω τη δικιά μου εκδοχή που την έμαθα από έμπιστο άτομο και τη χρησιμοποιώ με επιτυχία. Αύγουστο μήνα όταν πια ο νεοσσός έχει γίνει ενήλικας και είναι έτοιμος να διδαχτεί την τέχνη του τραγουδιού τοποθετείται σε μικρά κλουβιά. Τα κλουβιά τοποθετούνται σε σκιερό μέρος έχοντας πρωτα απομακρύνει την ταϊ έτσι ώστε το καναρίνι να μείνει συγκεντρωμένο. Έπειτα μπορείς να τοποθετήσεις και κάποιο είδος κουρτίνας ώστε να μην αποσπάται η προσοχή του. Τοποθετείς ένα δάσκαλο δίπλα τους και με τη βοήθεια εκπαιδευτικών CD που μπορείς άνετα να βρεις και στο YOUTUBE αρχίζει το μάθημα. Η διαδικασία επαναλαμβάνεται κάθε μέρα για μισή ώρα. Ελπίζω να βοήθησα.
Εγώ αυτό Ανάργυρε συγγνώμη που θα στο πω αλλά το θεωρώ βασανιστήριο! Ποτέ δε θα το έκανα στο καναρίνι μου ακόμη και για μισή ώρα την ημέρα.
 
δεν κελαηδαει κανονικα... Μερικες φορες μονο ακουγεται κατι σαν κελαηδημα σε πολυ χαμηλους τονους... Πιο πολυ τιτιβιζει.
ναι του βαζω να ακουει αλλα καναρινια και αυτο με τα μικρα κλουβια το ειχα δει αλλα δεν ειναι για μικρα μονο;
 
Εγώ αυτό Ανάργυρε συγγνώμη που θα στο πω αλλά το θεωρώ βασανιστήριο! Ποτέ δε θα το έκανα στο καναρίνι μου ακόμη και για μισή ώρα την ημέρα...

δηλαδή θες να μου πείς πως εσύ πήγες σχολείο και σε βασανίστηκες. Εγω τα καναρινάκια μου δε τα βλέπω καθόλου λυπημένα. Ίσα-ίσα που με το τραγούδι τους έχουν και πιο μεγάλη επιτυχία την εποχή του ζευγαρώματος. Και άλλο να ακούς ένα καναρίνι να κάνει το σπίνο και άλλο να το ακόυς να κεντάει. Γνώμη μου, σεβαστή και η δική σου.
 
αυτο με τα μικρα κλουβια το ειχα δει αλλα δεν ειναι για μικρα μονο;

Υποτίθεται πως είναι ατομικά κλουβιά για ένα καναρίνι... Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μικρά! Ποτέ δεν έχω βάλει καναρίνι μου σε τέτοιο κλουβάκι... Το μόνο που μπορεί να κάνει εκεί να χοροπηδάει από το ένα κλαδάκι στο άλλο.. Απόσταση 10 πόντους.
 
Από την στιγμή που δεν τα θέλουμε για διαγωνισμόυς δεν χρειάζονται μπαουλιασματα μια ώρα πρωί ναι μια σούρουπο να ακούει στο κλουβακι αρκεί, εξάλλου έχεις καναρίνι χρώματος δεν σε νοιάζει τόσο η φωνή. Πάντως ότι και να κάνεις τώρα η φωνή του δεν αλλάζει άλλωστε δεν έχει ναι δυνατότητες να γίνει βροντοφώνο. Αν του βάζεις να ακούει ποιο δυνατά από αυτο ίσως σκάσει... Το να μην κελαιδαει καθόλου και να κάνει τσιρ τσιρ δεν είναι φυσιολογικο... Ποιά η τωρινή κατάσταση του είναι ζωηρό;
 
Υποτίθεται πως είναι ατομικά κλουβιά για ένα καναρίνι... Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μικρά! Ποτέ δεν έχω βάλει καναρίνι μου σε τέτοιο κλουβάκι... Το μόνο που μπορεί να κάνει εκεί να χοροπηδάει από το ένα κλαδάκι στο άλλο.. Απόσταση 10 πόντους...

Ναι μικρά δε λέω μα εκεί τα βάζεις το πολύ για δυο μήνες μετά ξανατοποθετούνται σε μεγαλύτερα κλουβάκια.
 
ειναι πολυ ζωηρο ναι... Το εχω απο 8-1!
και για εκπαιδευση ως προς το πεταγμα; Πρεπει να κανει ελευ8ερες πτησεις;
 
Οκ.. Ναι θα το κανω, αλλα ειδα κι εναν εφιαλτη σχετικο σημερααα! Αχ...
Μηπως επειδη δεν πολυκελαηδα να ναι αρρωστο; Ουφφφ
 
αχ.. Δεν το χω πιασει ποτε... φοβαμαι μην πα8ει τιποτα! Θα ποσταρω αυριο το α4 που του χω σημερα!
 
Άκου τι θα κάνεις θα βάλεις το κλουβί του εσωτερικά με χαμηλό έως μηδενικό φωτισμό, θα βάλεις το χέρι σου μέσα και αυτό θα κάτσει σε μια μεριά αφού δεν θα βλέπει. Θα βρέξεις τα δάχτυλά σου με νερό και θα κάνεις δεξιά και αριστερά τα πούπουλα του. Αν δίνεις στικ, λεγόμενες βιταμίνες ή μπισκοτάκια στην τροφή αφαίρεσαι τα να έχουμε μια καθαρή εικόνα.
 
Το κρατησα λιγο σημερα που εκανα ολικη καθαριοτητα κλουβιου.η κοιλια του ειναι μαυριδερη.. Ετσι πρεπει;το δερμα;το χρτι το επισυναπτω αλλα ειχε φαει τις προαλλες και στικ και απο αυτες τις λεγομενες βιταμινες που τωρα πλεον πεταξα! Α! Του εβαλα χθες και καροτο
 

Συνημμένα

  • 1507881_10203027260103106_648008255_n.webp
    1507881_10203027260103106_648008255_n.webp
    12,8 KB · Προβολές: 88
Ναι φαίνονται αρκετά κίτρινες οι κουτσουλιές. Για να δεις τις κανονικές του κουτσουλιές για 1-2 μέρες δίνε του μόνο νερό και σπόρους και μετά βγάλε τη φώτο.. :)

https://community.petbirds.gr/threa...ν-για-τη-διάγνωση-ασθενειών-των-πτηνών.17694/

Διάβασε αυτά Γιώτα μου! Η κοιλίτσα του και το στέρνο του είναι όπως πρέπει;
 
αυτο με ις κουτσουλιες το ειχα βρει, απλα καταλαβα πως και οταν τρωει αλλαζουν χρωμα ετσι;οκ...8α το κανω αυτο!
η κοιλια οκ μου φανηκε, αλλα θα ξαναελεγξω! Ευχαριστωωω
 
Ναι στα καναρινάκια ό,τι τρώνε το βγάζουν και στα κακά τους... Δηλαδή αν βάλεις αγγούρι θα δεις πράσινες κουτσουλιές... Αν του δώσεις παντζάρι κόκκινες! 😉
 
Back
Top