Φροντίδα Πως μπορω να εξημερωσω τα red rumped μου;

christos1948

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2014
Μηνύματα
229
Πόλη
Λευκωσία
εχω 2 red rumped το ενα θυλικο(1 χρονων) και το αλλο αρσενικο(3 χρονων). Ξερει κανεις πως μπορω να τα εξημεροσω γιατι καθε φορα που προσπαθω να τα αγγιξω αυτα τρελλενονται και με δαγκονουν.
 
Δεν ειναι ευκολο να εξημερωσεις ενα ζευγαρι. Μιας και ειναι δυο δεν αποζητουν την παρεα και δη την ανθρωπινη. Αν περνας πολυ ωρα καθισμενος κοντα τους και τους μιλας και τους βαζεις τροφες που τους αρεσουν στα καγκελα του κλουβιου ισως σιγα σιγα σταματησουν να σου επιτιθονται. Πως εννοεις οτι προσπαθεις να τα πιασεις; Ανοιγεις το χερι σου και προσπαθεις να τα κλεισεις μεσα στην παλαμη σου ή προσπαθεις να τα κανεις να ανεβουν στο χερι/δαχτυλο σου;
 
ανοιγω την πορτα του κλουβιου τους και πολυ σιγα βαζω το δακτυλο μου μπροστα του/της για να ανεβει πανο μου αλλα αυτα προσπαθουν να με αποφιγουν και καποιες φορες με δαγκονουν
 
Εαν προσπαθουν να σε αποφυγουν (που να πανε δηλαδη κιολας μεσα στο κλουβι) κι εσυ τα πιεζεις παραπανω απ'οτι αυτα νιωθουν ασφαλη, ειναι λογικο να προσπαθησουν να αμυνθουν αφου αισθανονται οτι απειλουνται. Μην βιαζεσαι και μην τα πιεζεις παραπανω απ'οτι σου δειχνουν οτι επιθυμουν να προχωρησεις. Μονο να τα τρομαζεις θα καταφερνεις με τη βιασυνη. Αληθεια γιατι θελεις να τα πιασεις; Τα πουλια αυτα δεν φημιζονται για κατοικιδια με αυτην την εννοια του να τα πιανεις χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορει να γινει. Πες μας και 2 λογια σε ενα θεμα που θα μας τα παρουσιασεις, που τα βρηκες, πως και επελεξες αυτο το ειδος, ποσο καιρο τα εχεις και λοιπες πληροφοριες που μπορει να βοηθουν να ακουσεις 2-3 σχετικες γνωμες. :)
 
εμενα μου ειπαν πως μπορεις να τα εξημεροσεις. Μαλιστα ο ιδιοκτιτις τους τα εξημεροσε μαζι του και πιστεψα πος θα τα καταφερω και εγο
 
Σαφως και μπορεις δεν ειπα οτι δεν μπορεις, αλλα σου εξηγησα τους λογους πιο πανω που κατα τη γνωμη μου δυσκολευεσαι. 😉 Αν τα πηρες απο καποιον αλλο και ηταν ηδη εξημερωμενα τοτε δωστους χρονο μεχρι να σε εμπιστευτουν. :)
 
ευχαριστω μπορεις να μου πεις καποιους τροπους για να καταφερω να με εμπιστεφτουν
 
Σου ειπα στο πρωτο μου μηνυμα. :)
..Αν περνας πολυ ωρα καθισμενος κοντα τους και τους μιλας και τους βαζεις τροφες που τους αρεσουν στα καγκελα του κλουβιου ισως σιγα σιγα σταματησουν να σου επιτιθονται...
Η εξημερωση ενος οποιουδηποτε ζωου απαιτει χρονο και πολυ υπομονη. Και πανω απόλα ηρεμια. Το ποσο καιρο θα διαρκεσει δυστυχως δεν θα μπορεσει να στο πει κανεις με σιγουρια, ισως και μια μερα ισως κι ενας χρονο ισως και παραπανω. Το οτι ειναι δυο μαζι σου επαναλαμβανω οτι δυσκολευει τα πραγματα, αρκετα κατα τη γνωμη μου. Ειναι ομως καλυτερα για τα πουλια που εχουν παρεα του ιδιου ειδους. Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω. :)

Αληθεια αυτος που τα ειχε και σου ειπε οτι ειναι εξημερωμενα, τον ειδες με τα ματια σου να τα πιανει; Τι εκανε δηλαδη και πως αλληλεπιδρουσαν τα πουλια μαζι του;
 
Back
Top