Φροντίδα Πως μπορω να κανω το παπαγαλακι μου να με εμπιστευτεί;

Σταυρος3

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουλ 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Μηπως μπορει καποιος να μου πει πως μπορω να κανω το παπαγαλακι μ να με εμπιστευτη;
Δεν ξερω αλλα μπορει να κανω κατι λαθος γι'αυτο και ζηταω την βοηθεια σας!
Τι λιχουδιες,τι ηρεμα του μιλαω ακομα και μεγαλο κλουβι και παιχνιδια αλλα τιποτα.
Λες και εχει αλτσχειμερ.. Το βραδυ ηρεμη,το χαιδευω.. και το αλλο πρωι ουτε να το αγγιξω δεν με αφηνει! Εξαλλο.. Επιθεση στο δακτυλο!
Οποιος μπορει να με βοηθηση με δικες του εμπειριες ειμαι ολος αυτια!🙁
 
Σταύρο, επειδή του μιλάς γλυκά και ήρεμα και του δίνεις λιχουδιές με το χέρι σου δεν σημαίνει ότι θα δεις σύντομα την διαφορά. Δεν γίνεται το "θαύμα" απ' τη μια μέρα στην άλλη. Απαιτείται χρόνος, για να φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Συνέχισε την προσπάθεια και δεν θα χάσεις...

Λες και εχει αλτσχειμερ.. Το βραδυ ηρεμη,το χαιδευω.. και το αλλο πρωι ουτε να το αγγιξω δεν με αφηνει!

Φυσιολογική αντίδραση. Κάθεται ήρεμο να το χαϊδέψεις, γιατί είναι βράδυ... είναι κουρασμένο και θέλει να κοιμηθεί.

Δεν βγαίνει όμως κάτι με το να το χαϊδεύεις, όταν αυτό δεν μπορεί να αντισταθεί, λόγω κούρασης. Δεν χρειάζεται να πιέζεις το πουλάκι, γιατί μόνο το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν θα έχεις. Πήγαινε με τον ρυθμό του, αν θες να δεις διαφορά...
 
οντως η ερωτηση της Κωνσταντινας ειναι αρκετα σημαντική. Ποσο καιρο το εχεις;τι ηλικια εχει το πουλακι; Αν το ειχες απο μικρο μεσα στο κλουβι ξερω γω και τωρα εχει φτασει 6 χρονων κ τωρα σου ηρθε να το εξημερωσεις... Θα χρειαστεις πολυ καιρο.
 
Ο ρυθμος του ειναι μην με πειραζεις.. Το εχω 20 μερες τωρα.
Το πουλι ειναι ενος χρονον.
Και ηταν στρεσσαρισμενο οταν το πηρα, αλλα του πηρα σταγονες και του εβαζα για 5 μερες.
Αρχιζω να χανω την υπομονη μου, μαλλον θα αρχισω να μην ασχολουμε αλλο μαζι του.
Περιμενω πως και πως να σχολασω απο τη δουλια και να ειμαι μαζι του...
καθε πρωι το βγαζω εξω στο μπαλκονη να ακουη τα αλλα πουλια με φρεσκο νερακι και κουβεντουλα ηρεμη και παω για δουλια.
Μολις ερθω παλι του μιλαω και το βαζω μεσα στη δροσια του αιρ κον.
Και μολις παω να το χαιδεψω μπαμ και τιποτα...
Μηπως δεν υπαρχη περιπτωση να τα καταφερω; ανησηχω και χανω το κουραγιο μου!
 
Σταυρο πρωτον: Το εχεις παρα πολυ λιγο καιρο και δευτερον: Ειναι ηδη ενος χρονου. Η μοναδικη λυση κατα την γνωμη μου ειναι να συνεχισεις με πολυ υπομονη, αγαπη και στο τελος θα δικαιωθεις! Θελει πολυ, πολυ υπομονη.
 
Μα το εχεις μονο 20 μερες. Κανε λιγη υπομονη-δεν ειναι ρομποτ. Μερικα πουλια εμπιστευονται το αφεντικο τους αμεσως, αλλα τους παιρνει λιγο χρονο μεχρι να συνηθησουν κι αλλα δεν εκπαιδευονται ποτε.

Σε καθε περιπτωση πρεπει να κανεις υπομονη.Αν δεν την εχεις μαλλον διαλεξες λαθος "χομπι"
 
το εχω 20 μερες τωρα...Αρχιζω να χανω την υπομονη μου, μαλλον θα αρχισω να μην ασχολουμε αλλο μαζι του.
20 μερες ειναι παρα παρα πολυ λιγες για να εκπαιδευτει. Εγω εχω ενα καναρινι πολυ ηρεμο δηλαδη εχει κανει αρκετες προοδους και το εχω περιπου 20 μερες, δεν εχει ανεβει στο χερι μου ακομα!
 
Μονο 20 μερες; Πολυ λιγο διαστημα... Εγω 9 μηνες εχω τα δικα μου και ακομα φοβουνται. Και μην ξεχνας το πουλι δεν ειναι εξημερωμενο. Δεν ειναι μαριονετες τα πουλια!
 
Back
Top