Ασθένειες Πως μπορω να καταλαβω αν το κοκατιλακι μου εχει ψειρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARAKI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARAKI

PB Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
243
Πόλη
Έδεσσα
γεια σας! Πως μπωρω να καταλαβω αν το κοκατιλακι μου εχει ψειρες το 30%της μερας του το περναει παιζοντας κ το υπολοιπο ξυνοντας στις ριζες βγαζοντας κατι σαν πυτιριδα... Μηπως επειδη ειναι μωρο κ βγαζει νεα πουπουλα ειναι εναμισυ μηνων.. Πω μπωρω να δω αν ειναι ψειρες;το εψαξα αλλα δεν ειδα κατι.. (οσο μπωρεσα)
 
γεια σας! Πως μπωρω να καταλαβω αν το κοκατιλακι μου εχει ψειρες το 30%της μερας του το περναει παιζοντας κ το υπολοιπο ξυνοντας στις ριζες βγαζοντας κατι σαν πυτιριδα... Μηπως επειδη ειναι μωρο κ βγαζει νεα πουπουλα ειναι εναμισυ μηνων.. Πω μπωρω να δω αν ειναι ψειρες;το εψαξα αλλα δεν ειδα κατι.. (οσο μπωρεσα)

https://community.petbirds.gr/threads/Εχει-ψειρες-το-παπαγαλακι-μου-ή-απλως-ξυνεται-συχνα.13629/ Ένα παρόμοια θέμα. Το πουλί απο τα λεγόμενα σου κάνει το λεγόμενο preening, και σπάει τον καλυπτήριο φλοιό απο τα νέα φτερά του. Καλό θα είναι να το βοηθάς και εσύ σε αυτό, σπάζοντας τους φλοιούς με το χέρι σου, οχι να τους τραβας.
 
δηλαδη δεν εχει ψειρες! Απλως ειναιο τα νεα φτερα που βγαινουν! Μετα απο ποσους μηνες ομως αποκτουν τα παπαγαλακια το οριστικο φτερωμα τους;
 
καλο ειναι να το κοιταξει το βραδι οταν κοιματε, να παρεις ενα φακο κ να κοιταξεις αν περπατανε ψειρες πανω του
 
το χω παρατηρησει δεν εχει κλειστα φτερα δηλαδη... Που να μην εχουν βγει, κ πως να το κοιταξω το βραδυ αν κοιμαται θα ξυπνησει...
 
Να ρωτήσω κάτι; Αυτές οι ψείρες από τους παπαγάλους μπορεί να τις κολλήσει και άνθρωπος;
Δεν μπορούν να μεταδοθούν σε ανθρώπους και δεν επιζούν πάνω σε ανθρώπους οι ψείρες. Μπορεί να δείς καμία να κάνει βόλτα πάνω σου αλλά μέχρι εκεί.
 
To πιο λογικό είναι αυτό που αναφέρει ο Γρηγόρης.

Πάντως επιπρόσθετα να ξέρες ότι οι ψείρες συνήθως βρίσκονται κάτω από τις φτερούγες ή στο κεφάλι ενώ αν πρόκειται για κόκκινη ψείρα τότε αυτή κυκλοφορεί το βράδυ και το πρωϊ κρύβεται στο κλουβί. Αυτή εντοπίζεται αν σκεπάσεις το βράδυ το κουβί με ένα λευκό πανί ή βάλεις μέσα τσαλακωμένη χαρτοπετσέτα. Το πρωί αν βρεις στιγματάκια κόκκινα ή καφέ τότε είναι ψείρα κόκκινη.
 
καθε βραδυ το σκεπαζω με 1 λευκο πανι για να μην ενοχλειται απο φωτα η θορυβους... Το πανι δεν εχει τετοια ιχνη! Οποτε απλως καθαριζεται η κουκλα!
 
Back
Top