Διατροφή Πως μπορω να χορηγησω σπυρουλινα στα καναρινια μου;

καλησπέρα, συνήθως την προσθέτουμε στην αυγοτροφή που παρασκευάζουμε μόνοι μας ( βιολογική πρέπει να είναι )
 
μπορείς φυσικά αλλά είναι καλύτερο για τα πουλάκια να είναι δική σου η αυγοτροφή.
μπορείς να χρησιμοποιήσεις την έτοιμη αυγοτροφή σαν βάση και να προσθέτεις, σπιρουλίνα, ξηρή ρίγανη, τσουκνίδα, ταραξάκο για να την εμπλουτίζεις. Σε κάποιο θέμα διάβασα ότι δεν πρέπει να χορηγούμε ταυτόχρονο σπιρουλίνα και γύρη.
Αν βάλεις στην αναζήτηση "σπιρουλίνα" θα σου βγάλει πολλά θέματα που ίσως σ' ενδιαφέρουν 🙂
 
ωραια σε ευχαριστω πολυ εχω λιγα πουλακια οποτε το να φτιαξω δικη μου αυγοτροφη λιγο δυσκολο αλλα μπορω να κανς προσθηκη μονο..
 
βαλε στα 250 γραμ αυγοτροφης 1 χαπακι σπιρουλινα, το εκανα εγω με καλα αποτελεσματα
 
Στην αρχη να βάλεις πολυ πολυ λιγη ποσότητα μεχρι να την συνηθισουν γιατι λογο της ασχημης μυρωδιας της δεν αρεσει στα καναρινια. Στην αρχή να βαλεις 1/4 γραμμαριου σε 100 γραμμάρια αυγοτροφη. Μπορεις και περισσοτερη η λιγοτερη απλα πρεπει να δεις ποτε θα αρχίσουν να την τρωνε τα πουλια σου.. Σιγα σιγα θα την αυξησεις οταν την συνηθίσουν...
 
βασιλη εχω διαβασει καμποσα αρθρα για την σπιρουλινακαι αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι αναφερεται ως υπερβιταμινη και πρεπει να δινεται σε πολυ μικρες ποσοτητες και νομιζω μια φορα το χρονο στην πτερορροια.ψαξτο και λιγο μονος σου
 
εγω παναγιωτη την βαζω μεσα στην αυγοτροφη σε μικρες ποσοτητες, βεβαια πολλοι νομιζω οτι το κανουν ετσι.. Το μονο σιγουρο μετα απο 2 εβδομαδες που την χρησιμοποιουσα γεννισε η καναρα μου ασχετα το αποτελεσμα 😛
 
εγω παναγιωτη την βαζω μεσα στην αυγοτροφη σε μικρες ποσοτητες, βεβαια πολλοι νομιζω οτι το κανουν ετσι.. Το μονο σιγουρο μετα απο 2 εβδομαδες που την χρησιμοποιουσα γεννισε η καναρα μου ασχετα το αποτελεσμα 😛

ωραιος βασιλη, απλα ανακατασκευαζω καποια σημεια σε αρθρα που εχω διαβασει. Το λεω για τυχων παρεξηγησεις, ειμαι ασχετως με την σπιρουλινα, καθως δεν την εχω χρσησιμοποιησει. Απλα θυμαμαι οτι την δινουν στην πτερορροια γιατι χαριζει πολυ καλυτερο πτερωμα, νομιζω πιο λαμπερο.
αμα υπαρχει καποιος πιο γνωστης ας βοηθησει
 
Kάποια χρόνια πίσω, στις Αγγλικές εκθέσεις παρουσιάζονταν πουλιά με πιο λαμπερό, στιλπνό, όμορφο φτέρωμα... Ο εκθέτης δεν αποκάλυπτε το μυστικό του, μέχρι που μετά από χρόνια αποκαλύφθηκε. Η ''αιτία'' ήταν η σπιρουλίνα.
Η σπιρουλίνα αποτελεί μία από λεγόμενες υπερτροφές του κόσμου Υπερτροφές | Ελληνικά Μπαχαρικά - Βότανα
, αλλά τελευταία πολλά έχουν γραφτεί και ακουστεί για πιθανώς μολυσμένες παρτίδες από μικροκυστίνες η βαρέα μέταλλα - διαβάστε στο σημείο ''θέματα ασφάλειας που αφορούν την ποιότητα'' http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Spirulina_(dietary_supplement)&pre/search%3Fq%3Dtoxic%2Bspirulina%26biw%3D1366%26bih%3D667
(μιας και ο έλεγχος στα μέρη που μαζεύεται, παραγωγή, τυποποίηση, δεν είναι επαρκής)
 
Υπάρχει καθαρή βιολογική σπιρουλίνα και διάφορες με πρόσθετα στοιχεία μέσα. Και από προσωπική εμπειρία, έτυχε να πάρω την δεύτερη και έπαθα αλλεργία. Για να την χρησιμοποιήσουμε πρέπει να είμαστε 100% σίγουροι ότι είναι καθαρή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: pap
το διαβασα, καπου αναφερει οτι υπαρχουν κυανοβακτηρια τα οποια ειναι τοξικα και αναλογα τη χωρα προελευσης εχουν σημειωθει καρκινογεννεσεις ακομα και ενας θανατος στην κρητη.

οκ αυριο παω να παρω σπιρουλινα για τα καναρινια μου!😱

Υπάρχει καθαρή βιολογική σπιρουλίνα και διάφορες με πρόσθετα στοιχεία μέσα. Και από προσωπική εμπειρία, έτυχε να πάρω την δεύτερη και έπαθα αλλεργία. Για να την χρησιμοποιήσουμε πρέπει να είμαστε 100% σίγουροι ότι είναι καθαρή.
ναι βιολογικη,το μονο καθαρο μαρια ειναι να βουτηξεις στην λιμνη να κοψεις το φυκι μονη σου και να το βαλεις στο μπλεντερ.
 
Από το προσωπικό μου περιστατικό και από αυτά που διάβασα στο link του Νίκου, δύσκολο να δώσω στα πουλιά μου.
Βέβαια κυκλοφορούν κάποια σκευάσματα για ψάρια και δίνω στα χρυσόψαρα χωρίς πρόβλημα. Αν τους κάνει καλό ίσως βάλω μερικά φυλλαράκια από αυτήν στην αυγοτροφή.
 
Είναι περίεργη τροφή πάντως. Τα περισσότερα πουλιά δεν την πλησιάζουν εύκολα, με όποιον τρόπο και αν προσπαθήσεις να τη δώσεις.
 
κι εγω οταν την εδινα, την αυγοτροφη που δεν εβαζα την καταναλωναν ποιο ευκολα, αυτη που εβαζα δεν την πολυετρωγαν... Ενας αλλος τροπος ειναι μεσα στον νερο αλλα θελει καθε μερα αλλαγη η ποτιστρα για να μην βρομισει
 
  • Like
Αντιδράσεις: pap
Back
Top