Αναπαραγωγή Πως μπορώ να αντιμετωπίσω τη δυστοκία;

Έχεις αυτήν την στιγμή θηλυκό με πρόβλημα; Έχεις υγρό ασβέστιο στο σπίτι; Τι συμπτώματα σου παρουσιάζει; Διάβασε το ειδικό άρθρο για την δυστοκία. Είναι επείγον να δράσεις, ό,τι χρειαστείς ρώτησε.
 
Έχεις αυτήν την στιγμή θηλυκό με πρόβλημα; Έχεις υγρό ασβέστιο στο σπίτι; Τι συμπτώματα σου παρουσιάζει; Διάβασε το ειδικό άρθρο για την δυστοκία. Είναι επείγον να δράσεις, ό,τι χρειαστείς ρώτησε.
εχω θηλυκο καναρινι το οποιο ετοιμαζε φωλιτσα και ολα πηγαιναν ρολοι οταν ξαφνικά μου φουσκοσε και σταματησε ολεσ τισ ετοιμασιες της φωλιας. Τρωι πινει αλλα απο εχθες εχει αυτο το φουσκωμα και δεν ειναι ιδιαίτερα δραστηρια. Τησ εβαλα λαδακι και προσπαθησα νατην βοηθησω με μαλαξεις μαλακεσ τησ εβαλα και στο νερο της ostex solution της tafarm
 
Μαλάξεις είναι επικίνδυνες να σπάσει τυχόν δεσμευμένο αυγό και να το χάσεις το πουλάκι.
Όπως θα δεις και στο άρθρο, πρέπει να της δώσεις ασβέστιο στο στόμα κατευθείαν σύμφωνα με τις οδηγίες και θα χρειαστεί και επανάληψη. Μην περιμένεις πόσο θα πιει από την ποτίστρα.
 
Μαλάξεις είναι επικίνδυνες να σπάσει τυχόν δεσμευμένο αυγό και να το χάσεις το πουλάκι.
Όπως θα δεις και στο άρθρο, πρέπει να της δώσεις ασβέστιο στο στόμα κατευθείαν σύμφωνα με τις οδηγίες και θα χρειαστεί και επανάληψη. Μην περιμένεις πόσο θα πιει από την ποτίστρα.
αυτο που εγραψα πριν το υγροκανει; δηλαδη το ostex solution εχει ασβεστιο μεταλικα στοιχεια μαγνησιο φωσφορο σιδηρο χαλκο μαγγανιο ψευδαρ. αμινοξ. κλπ
 
Δεν το ξέρω ακριβώς το σκεύασμα, περίμενε κάποιον που ξέρει, λιγάκι..
 
επειδη κοιμάται τωρα να το κανω το πρωι;
Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα, αν είναι όμως δυστοκία, πρέπει να ενεργήσεις άμεσα.

Αν πρέπει να συνεχίσεις την προσπάθεια το πρωί, ακολούθησε τις οδηγίες για απευθείας χορήγηση στο στόμα με τον τρόπο που περιγράφεται στο άρθρο. Όταν το πιάσεις, φωτογράφισε την περιοχή της κοιλιάς και ανέβασε τις φωτογραφίες σε αυτό το θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα, αν είναι όμως δυστοκία, πρέπει να ενεργήσεις άμεσα.

Αν πρέπει να συνεχίσεις την προσπάθεια το πρωί, ακολούθησε τις οδηγίες για απευθείας χορήγηση στο στόμα με τον τρόπο που περιγράφεται στο άρθρο. Όταν το πιάσεις, φωτογράφισε την περιοχή της κοιλιάς και ανέβασε τις φωτογραφίες σε αυτό το θέμα.
ειναι απο νωρις το πρωι μεσα στη φωλια. Προσπαθεί προφανώς να γεννήσει. Περιμενω να δω σε λιγο.η οψη της φαίνεται καλύτερα. ελπιζω να τα καταφέρει
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Μπράβο!
Παρακολούθησέ την λίγο. Σουπιοκόκκαλο, ωμό σουσάμι και τσόφλι αυγού να έχει στο κλουβί.
 
το εβγαλε πω πω ανακουφιστικα παιδια ευχαριστω για ολα ελπιζω να μην εχω αλλα θεματα καλο πασχα
Εχε μεσα στο κλουβι οπωσδηποτε λιγο ωμο σουσαμι, φυσικα σουπιοκοκκαλο, αυγο σφιχτιβρασμενο με το τσοφλι καο λιγα οστρακα σπασμενα, και δωσε στο νερο τη δοσολογια υγρου ασβεστιου που εχει στις οδηγιες. Εφοσον ειχες υποννοια για δυστοκια μην το ρισκαρεις.
 
Ξεκίνα από τώρα να της δίνεις κάθε μέρα ασβέστιο! Έχει θέμα το πουλάκι.. Μην μπει πάλι σε αυτή τη θέση... Εύχομαι να τα κάνει όλα τα αυγουλάκια χωρίς προβλήματα!
 
Ξεκίνα από τώρα να της δίνεις κάθε μέρα ασβέστιο! Έχει θέμα το πουλάκι.. Μην μπει πάλι σε αυτή τη θέση... Εύχομαι να τα κάνει όλα τα αυγουλάκια χωρίς προβλήματα!
εχω ξεκινήσει είδη να της δινω. Το πρωι εκανε και το 2 αυγο αλλα παραμένει φουσκωμένο κάποιες ωρεςτης ημερας
 
Back
Top