Διατροφή Πως μπορώ να απολυμάνω την τροφή του παπαγάλου;

nasosKE_30

PB Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2008
Μηνύματα
778
Πόλη
Νέα Σμύρνη
πως μπορώ να κανω απολυμανση τροφής με την εννοια οχι μονο για μικροβια αλλα και για αυγα απο πεταλουδιτσες η οτιδηποτε αλλο!
καπου ειχε αναφερθει παλαιοτερα για φουρνο η ακομα και φουρνο μικροκυμματων!
που, ποση ωρα, σε τι θερμοκρασια;

η τροφη εχει παπαγαλινη, ηλιοσπορους κοντους και αλλα σπορια.
την εχω αφησει στον ηλιο αλλα θελω να ειμαι ακομα πιο σιγουρος!
 
το καλυτερο που μπορεις να κανεις για να απαλαγης απο τα διαφορα εντομα κτλ ειναι να βαλεις τους σπορους στην καταψυξη για ενα 24αωρο και μετα στην συντηρηση εγω οταν χρειαστηκε το δοκιμασα με πολυ καλα αποτελεσματα
 
Απόστολε αυτό ισχύει για όλες τις τροφές, δηλαδή για μείγματα σπόρων;
Απο την συντήρηση τα αφήνεις να πάρουν θερμοκρασία δοματίου και τα δίνεις η τα αφήνεις για κάποιο διάστημα και μετά τα βγάζεις εντελώς;
 
ναι για ολα τα μειγματα ειναι μονιμα στο ψυγειο τωρα το καλοκαιρι
ετσι και αλλιως εως οτου τροφοδοτησω ολα τα κλουβια μου μενουν σε θερμοκρασια δωματιου για λιγη ωρα
 
γρηγορη εχω σε ξεχωριστο ψυγειο μονο για αυτο το σκοπο ενα 20 κιλο μειγμα και αυγοτροφες ενοειτε απο την στιγμη που θα το ανοιξω επισης και μερικα ταπερ με ξεχωριστους σπορους τα σφραγισμενα τσουβαλια τα εχω σε ντουλαπια σε σκιερο μερος
 
Άρα μιλάμε για μεγάλες ποσότητες και όχι για 1-2 κιλά. Απλά ήθελα να καταλάβω γιατί ποσότητα μιλάτε. Αν έχετε λίγα πουλιά δεν χρειάζεται να πέρνετε μεγάλες ποσότητες τροφής και να χαλάει. Σε άλλες περιπτώσεις όπως πχ τσουβάλια η τακτική του Αποστόλη είναι σωστή, αν και εγώ προσωπικά δεν το κάνω μιας και ποτέ δεν είχα πρόβλημα απο έντομα και ζωήφια. Είχε γίνει μια συζήτηση πριν λίγους μήνες εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Έχετε-πρόβλημα-με-τους-σπόρους.85/

Φιλικά
 
Μπαίνουν αλλά με τα επακόλουθα που λέγονται στο πόστ. Τι σε προβληματίζει ακριβώς με τις τροφές σου;
 
εχω μια σακουλα που ειχε δειγματα απο πεταλουδιτσες. Την καθαρισα και την ξεκαθαρισα και στον ηλιο τη αφησα κλπ κλπ και εδω και κανα δυο μηνες που δεν τη χρησιμοποιουσα δεν ειδα αλλο δειγμα, σκουλικι η πεταλουδα.
ομως θέλω ναμαι σιγουρος για να τη δοσω στα Lovebirds.

απο την αλλη αμα τα βαλω στα μικροκυμματα, πιστευω οτι αυγο, προνύμφη, γενικα οτι υπαρχει θα πεθανει αλλα μηπως τα καλαμποκια πουχει μεσα γινουν ποκορν και αμα δεν εχει τι να αποροφήσει την ακτινοβολια θα τη φαω εγω στο τελος! Αυτα με προβληματιζουν!
 
Back
Top