Φροντίδα Πως μπορώ να απολυμάνω το κλουβί;

Τάκης tsk 03114

fotis 0320 (merged)
Εγγραφή
28 Σεπ 2016
Μηνύματα
373
Πόλη
Θήβα
Σημερα παιθανε ενα μπατζι μου απο αρρωστια πως μπορω να απολυμανω το κλουβι.Ωστε να μην αρρωστισει και το επομενο πουλι που θα βαλω
 
Κρίμα... Μπορείς να το καθαρίσεις με ζεστό νερό και λίγο χλωρίνη υγρή όπως και τα σκεύη κτλπ...Αν και καλό θα ήταν να αγοράσεις άλλα σκεύη... Αν τα κρατήσεις όμως θα τα καθαρίσεις καλά και θα τα ξεβγαλεις πολύ καλά...
 
Προκειτε για ζευγαρωστρα μαγαλου μηκους δεν μπορω να βρω τοσο μεγαλη λεκανη αλλη λυση για απολυμανση
 
Το κλουβι το επλινα με σαπουνι αβα,ινοπνευμα, ξιδι ειναι ετοιμο! Και θα ψεκασω και με dettol
 
Ξίδι, οινόπνευμα και ντετολ; Πολύ υπερβολικό μου κάνει! Γιατι δεν το έβαλες στην μπανιέρα με νερό και χλωρίνη;
 
Προσωπικα λεω χιλιες φορες ξυδι απο χλωρινη γιατι την χλωρινη την τρεμω... ειναι πολυ δυνατη.
Απλα εγω θα εκανα το αναποδο.
Δηλαδη καυτο νερο με σαπουνι για τα πιατα και ντετολ , μετα στον ηλιο (αν εχει) και περασμα με ξυδι :)
 
Μου φανηκε καλητερα με το χερι;:D

Προσωπικα λεω χιλιες φορες ξυδι απο χλωρινη γιατι την χλωρινη την τρεμω... ειναι πολυ δυνατη.
Απλα εγω θα εκανα το αναποδο.
Δηλαδη καυτο νερο με σαπουνι για τα πιατα και ντετολ , μετα στον ηλιο (αν εχει) και περασμα με ξυδι :)
εβαλα και καυτο νερο
 
Μου φανηκε καλητερα με το χερι;:D εβαλα και καυτο νερο

Φώτη μου συγγνώμη, αλλά έχω την εντύπωση ότι απλά έπλυνες και όχι αποστήρωσες το κλουβί! Κατ αρχήν στο Λίνκ αναφέρει βύθιση του κλουβιού σε καυτό νερό και χρήση χλωρίνης που είναι το καλύτερο απολυμαντικό για κανα 2 ωρο! Αν κατάλαβα καλά, εσύ έβαλες σε 1 λεκανάκι νερό με ξύδι,υγρό πιάτων, και οινόπνευμα, και πέρασες το κλουβί με ένα σφουγγάρι! Άρα, απλό καθάρισμα και ίσως τα πάνω πάνω! Αν δεν το έκανες όπως υποθέτω, αγνόησε το μήνυμα! Αν ναι, ακολούθησε την διαδικασία που σου έδωσε ο Σταύρος και ξανά καθάρισε το!

Υ. Γ Τελικά το πουλάκι από τι έφυγε;
 
Σημερα παιθανε ενα μπατζι μου απο αρρωστια πως μπορω να απολυμανω το κλουβι.Ωστε να μην αρρωστισει και το επομενο πουλι που θα βαλω
Παρε εναν ατμοκαθαριστη χειρος (κανει γυρω στα 20 ευρω) και καθαριζεις το κλουβι τελεια πανευκολα χωρις πολυ τριψιμο μερικες φορες βαζω στο νερο ξυδι και σκοτωνονται μυκητες κλπ. :)

Φώτη μου συγγνώμη, αλλά έχω την εντύπωση ότι απλά έπλυνες και όχι αποστήρωσες το κλουβί! Κατ αρχήν στο Λίνκ αναφέρει βύθιση του κλουβιού σε καυτό νερό και χρήση χλωρίνης που είναι το καλύτερο απολυμαντικό για κανα 2 ωρο! Αν κατάλαβα καλά, εσύ έβαλες σε 1 λεκανάκι νερό με ξύδι,υγρό πιάτων, και οινόπνευμα, και πέρασες το κλουβί με ένα σφουγγάρι! Άρα, απλό καθάρισμα και ίσως τα πάνω πάνω! Αν δεν το έκανες όπως υποθέτω, αγνόησε το μήνυμα! Αν ναι, ακολούθησε την διαδικασία που σου έδωσε ο Σταύρος και ξανά καθάρισε το!

Υ. Γ Τελικά το πουλάκι από τι έφυγε;
Παιδια, οχι χλωρινη...η χλωρινη δεν σκοτώνει μύκητες μα ουτε και τα περισσότερα μικρόβια, όμως ξέρει να χαλάει το αναπνευστικο συστημα και το δερμα...😱! τελικα μονον λευκαινει... Τα διάφορα αντιμικροβιακα ειναι επισης επικίνδυνα π.χ. στην Αμερικη τα εχουν απαγορεψει... Η καλυτερη λυση για το κλουβι ειναι καυτο νερο, απλο σαπουνι και ξυδι.Αν το κλουβι ειναι μικρο και πολυ βρωμικο το πετας και παιρνεις αλλο... 😀
 
Back
Top